Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz studiów geograficznych w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (ZDJĘCIA)

Gabriela Bogaczyk
Właśnie mija 70 lat od powstania studiów geograficznych w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Chętnych do bycia podróżnikiem i odkrywcą nadal nie brakuje.

W 1945 roku profesor Adam Malicki stworzył podstawy pierwszej w Lublinie Katedry Geografii Ogólnej, która powstała w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Naukowiec, który ukończył studia we Lwowie, rozpoczął tworzenie ośrodka w bardzo trudnych warunkach, nie mając odpowiednich pomieszczeń i funduszy na zakup przyrządów naukowych, książek i map. Profesor zaprosił do współpracy specjalistów ze Lwowa, Krakowa i Puław.

Pierwszym lokalem przeznaczonym na działalność dla geografów były dwa mieszkania w kamienicy czynszowej przy ul. Narutowicza 30.

- Ja byłam studentką od 1958 roku i też miałam tam zajęcia. Wtedy kilkanaście osób studiowało na roku. Egzaminy były tylko ustne, a sprawdzian z astronomicznych podstaw geografii budził największy strach wśród studentów - wspomina dr Elżbieta Kardaszewska. - Uroczym wykładowcą był prof. Franciszek Uhorczak. Był to człowiek o niespożytej energii i fantastycznej wyobraźni naukowej. Mówiliśmy na niego "Funio", ale nie wiem, czy o tym wiedział.

Natomiast prof. Malicki miał wielki autorytet wśród kadry naukowej i studentów. Kierował katedrą geografii przez 32 lata. Pod jego kierunkiem obroniono ponad 200 prac magisterskich. - Najpierw byłam jego studentką, a później był moim kierownikiem w Zakładzie Geografii Fizycznej. Był człowiekiem powściągliwym, raczej z dystansem - dodaje dr Kardaszewska.

W 1963 roku lubelska geografia przeniosła się do budynków przy ul. Akademickiej 19. Prężnie działająca placówka przekształciła się w 1970 roku w Instytut Nauk o Ziemi. Od 2011 działa już pod na-zwą Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, który znajduje się przy al. Kraśnickiej.

Dr Przemysław Mroczek był studentem geografii w latach 1994-1999. - Praca w dziedzinie geografii była dla mnie marzeniem. Kojarzyła mi się z dalekimi podróżami i przebywaniem na świeżym powietrzu - wspomina dr Mroczek.

Studenci geografii uczą się nie tylko w nowoczesnym budynku przy al. Kraśniciej. Zajęcia odbywają się też w plenerze. Organizowane są wyjazdy terenowe. - Szczególnie w semestrze letnim wyjeżdżało się na badania geograficzne. Jako student jeździłem na Pomorze czy Kaszuby - dodaje geograf.

Od 1979 roku w ramach struktury wydziału działa Roztoczańska Stacja Badawcza. Jest ona bazą lokalową dla studentów geografii podczas ćwiczeń terenowych.

Lubelski ośrodek geograficzny słynie z badań obszarów polarnych. Co roku odbywają się wyprawy do bazy na Spitz-bergen. Inicjatorem ekspedycji był Kazimierz Pękala. W latach 1986-2012 odbyły się 24 wyprawy. Ekspedycje obejmują takie dziedziny nauki, jak: geomorfologia, klimatologia i meteorologia, ochrona środowiska. Naukowcy z Wydziału Geograficznego specjalizują się też w badaniu lessów i hydrosfery oraz zajmują się kulturowymi przemianami środowiska przyrodniczego.

Obecnie na Wydziale Nauki o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej istnieją cztery kierunki. Studenci mogą zostać specjalistami z dziedziny geografii, turystyki i rekreacji, gospodarki przestrzennej i geoinformatyki.

- Ten ostatni to nasz najmłodszy kierunek. Jest połączeniem geografii i informatyki. Przygotowuje studentów do programowania na rzecz środowiska przyrodniczego - mówi dr Mroczek. Po studiach młodzi geografowie mogą zostać nauczycielami w szkołach.

Często pracują również w administracji samorządowej, gdzie zajmują się analizą środowiska przyrodniczego czy ekologią.

W tym roku lubelski ośrodek geograficzny świętuje 70-lecie powstania. Z tej okazji odbyła się jubileuszowa sesja, połączona z nadaniem tytułu honorowego profesora UMCS profesorowi Andrzejowi Kostrzewskiemu z UAM w Poznaniu. Uroczystościom towarzyszył wernisaż wystawy "70 lat lubelskiego ośrodka geograficznego" oraz odsłonięcie tablic pamiątkowych. Z okazji jubileuszu odbywa się także Kongres Geografów Polskich, połączony ze Zjazdem Polskiego Towarzystwa Geograficznego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski