Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bioplastiki z KUL na miarę XXI wieku

Agata Wójcik
Dr Agnieszka Kuźniar i prof. Zofia Stępniewska razem z dr Anną Pytlak uzyskały już drugi patent. Zajęły się badaniami bioplastiku
Dr Agnieszka Kuźniar i prof. Zofia Stępniewska razem z dr Anną Pytlak uzyskały już drugi patent. Zajęły się badaniami bioplastiku Małgorzata Genca
Trzy uczone opracowały nowy sposób wytwarzania bioplastiku. Jakimi jeszcze patentami mogą się pochwalić lubelskie uczelnie

Prof. Zofia Stępniewska, dr Agnieszka Kuźniar i dr Anna Pytlak - zespół uczonych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opracował nowy sposób wytwarzania bioplastiku, który może być stosowany w medycynie i do produkcji biodegra-dowalnych opakowań.

- Po raz kolejny wykorzystane zostały bakterie wyizolowane ze skał przywęglowych. To już drugi patent opracowany przez pracowników Instytutu Biotechnologii KUL w wyniku badań prowadzonych w kopalni węgla w Bogdance - informuje Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.

Ponad rok temu ten sam zespół opatentował sposób produkcji ektoiny - substancji o działaniu ochronnym, wykorzystywanej w medycynie i kosmetyce, odkrytej właśnie w bakteriach ze skał w kopalni węgla Bogdanka. Nowy sposób produkcji ektoiny jest o wiele prostszy i tańszy od dotychczasowych. Jej właściwości są wykorzystywane przy leczeniu nowotworów, alzheimera czy nawet HIV.

Nowa opatentowana metoda dotyczy pozyskiwania z metanu kwasu polihydroksyloma-słowego przy udziale bakterii. Substacja, o której mowa, należy do grupy tzw. bioplastików. Można z nich wykonać np. kapsuły do leków, butelki, a także opakowania, których produkty rozkładu, czyli woda i dwutlenek węgla, nie są toksyczne dla organizmów żywych. Substancja charakteryzuje się także biokompatybilnością.

- Oznacza to, iż związek ten może być wykorzystywany do celów medycznych. Z tego względu od lat prowadzone są badania nad jego zastosowaniem w medycynie, np. do produkcji narzędzi czy też tymczasowych protez wykorzystywanych w chirurgii - uzupełnia Bojko jako przykład wymienia rozpuszczalne nici oraz połączenia naczyń krwionośnych i kości. I dodaje: - Bioplastiki mają szansę stać się tworzywami XXI wieku, stąd wiele firm i instytucji szuka sposobu na zmniejszenie kosztów ich produkcji.

Lubelskie patenty
Licznymi przyznanymi patentami mogą się pochwalić wszystkie lubelskie uczelnie. W ostatnim czasie na Uniwersytecie Medycznym pracowano nad związkami farmaceutycznymi o nowej aktywności farmakologicznej. - Są one bazą do otrzymywania preparatów leczniczych, które mogą być stosowane przy leczeniu różnych chorób, na przykład nowotworowych - mówi Anna Bełz, rzecznik patentowy UM. Nie można zapomnieć o sztucznej kości, która otrzymała patent europejski.

UMCS może się pochwalić nowym rodzajem światłowodów i opracowaniem innowacyjnych technologii produkcji preparatów enzymatycznych (mu-tanaz) efektywnych m.in. w profilaktyce próchnicy zębów.

Wśród licznych patentów politechniki w ostatnim czasie pojawiło się m.in. urządzenie do oceny skrawalności materiałów, a na Uniwersytecie Przyrodniczym opatentowano sposób zagospodarowania odpadów powiertniczych i maszynę do produkcji makaronu.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski