Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ul. Żmigród powstał nowy deptak. Piesi wygrali z autami (ZDJĘCIA, WIDEO)

Artur Jurkowski
Nowa "piesza" twarz ul.Żmigród
Nowa "piesza" twarz ul.Żmigród Małgorzata Genca
Darmowe ciastka, lemoniada, leżaki - w środę ul. Żmigród zmieniła się z drogi dla samochodów w miejsce do wypoczynku pieszych. Utworzenia takiego deptaku to pomysł samych mieszkańców. Świętowanie potrwa cały dzień. Wieczorem zaplanowano koncert.

- Cieszę się, kiedyś też walczyłam o takie zmiany ale się nie udało - mówiła Małgorzata Marciniak, która przy ul. Żmigród mieszkała przez 51 lat. W ub. roku przeniosła się na Felin. - Ale mam olbrzymi sentyment do Żmigrodu. Mieszkałam w kamienicy, gdzie teraz znajdują się Dom Słów. Jak przejeżdżały samochody to całe mieszkanie drżało, dzwoniły wszystkie szklanki w regałach - dodawała Marciniak.

- Zamkniecie ulicy to dobre rozwiązanie: będzie ciszej i bezpieczniej - podkreślała Urszula Kmita, która przy ul. Żmigród mieszka od czterech lat.

Na inauguracje "pieszego Żmigrodu" Dom Słów prowadzony przez Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN oraz mieszkańcy zorganizowali festyn. Na jezdni pojawiły się leżaki, były pokazy czerpania papieru. Dla spragnionych serwowano lemoniadę.

Można było się dowiedzieć skąd pochodzi nazwa ulica. - Żmij to legendarny słowiański stwór, smok, który strzegł źródła - przypominał Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. I dodawał: - Żmigród to nie tylko ulica ale cały rejon miasta wyznaczony ulicami: Bernardyńska, Dolnej Marii Panny, Rusałka. To piękny fragment Lublina, niegdyś bardzo reprezentacyjny, bo znajdowały się tu siedziby magnatów i bogatej szlachty.

O to jakie wydarzenia będą rozgrywały się na Żmigrodzie mają zadbać sami mieszkańcy. Pomóc ma Dom Słów. Czy codziennie będzie tak samo gwarno jak na inauguracje deptaku? - Teraz mamy święto a nie wypadają one codziennie - stwierdził Pietrasiewicz.

Dom Słów zapowiada jednak organizacje różnych imprez. - Np. święta ulicy ale też jest to idealne miejsce do organizowania Nocy Świętojańskiej - wyliczał Pietrasiewicz.

Ratusz nie wyklucza "oddania" pieszym innych ulic. - Np. Krótkiej. W grę wchodzą też ul. Zielona czy Kowalska choć w przypadku tych dwóch ostatnich nie uda się wyprowadzić z nich ruchu samochodowego. Można jednak sprawić, aby nabrały zdecydowanie większego waloru estetycznego - stwierdził Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Obecnie wjazd w ul. Żmigród jest możliwy tylko od strony ul. Bernardyńskiej. Auta mogą się poruszać po odcinku, który wcześniej był dwukierunkowy.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski