Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015 na Lubelszczyźnie: Słaby wynik z rozszerzonej matury z WOS

Agata Wójcik
W całej Polsce maturzyści zdobyli średnio zaledwie 26 proc. punktów z egzaminu z WOS-u
W całej Polsce maturzyści zdobyli średnio zaledwie 26 proc. punktów z egzaminu z WOS-u Anna Kurkiewicz/archiwum
Maturzyści nie poradzili sobie z rozszerzonym egzaminem z wiedzy o społeczeństwie. Nie wiedzieli np., kto był poprzednikiem Tuska w Radzie Europy.

27 proc. punktów - to średnia, jaką udało się zdobyć uczniom z woj. lubelskiego, którzy podchodzili do matury z rozszerzonej wiedzy o społeczeństwie. W skali kraju wynik ten był o 1 punkt gorszy.

Największą trudność maturzystom sprawiło wypracowanie. Do wyboru były trzy tematy, m.in. porównanie procesu legislacyjnego w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Aż 60 proc., w skali kraju, zdających nie zdobyło za nie ani jednego punktu. Problematyczne dla zdających okazało się także wskazanie poprzednika Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej czy wymienienie form demokracji bezpośredniej.

To zadania z nowej formuły egzaminu. Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących zgodnie z zasadami przeprowadzania egzaminu maturalnego w nowej formule, obowiązującej od 2015 r., obowiązkowo przystępowali również do egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych - na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

W naszym województwie z ponad 12,2 tys. uczniów przystępujących do matury w nowej formule, WOS wybrało prawie 2300 osób. Co oznacza, że przedmiot ten był po geografii (3485 osób) i biologii (2276 osób) najchętniej wybierany przez zdających.

- Wielu osobom z mojej klasy wydawało się, że WOS będzie najprostszy i nie będzie trzeba spędzić dużo czasu nad nauką. Nie zależało im na dobrych wynikach, a zdawać na poziomie rozszerzonym i tak musieli - mówi Magda, tegoroczna maturzystka, która ostatecznie zdecydowała się na egzamin z geografii.

Wyniki z WOS-u były zaskoczeniem dla wielu nauczycieli i dyrektorów. - Naszym maturzystom udało się osiągnąć średnią 30 proc. To nieco wyżej niż w kraju i naszym województwie, ale w porównaniu do poprzednich lat to bardzo niski wynik - ocenia Monika Wrona, dyrektorka XXIII LO w Lublinie. W ub. roku uczniowie z tej szkoły osiągnęli ok. 60 proc. z tego przedmiotu. - Po wakacjach będziemy analizować wyniki razem z nauczycielem tego przedmiotu - kwituje Wrona.

Słaby wynik z rozszerzonej matury z WOS może zaszkodzić niektórym absolwentom. Zwłaszcza tym, którzy wybierają się na uczelnie, gdzie wynik z tego egzaminu będzie brany pod uwagę przy przyjmowaniu na studia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski