Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja na rynku: ukaże się nowa książka Marka Hłaski

Małgorzata Matuszewska
Tablica upamiętniająca pisarza znajduje się na elewacji domu przy ul. Borelowskiego 44
Tablica upamiętniająca pisarza znajduje się na elewacji domu przy ul. Borelowskiego 44 Tomasz Hołod
23 września Wydawnictwo Iskry opublikuje debiutancką książkę Marka Hłaski pt. „Wilk”, która nigdy wcześniej nie została wydana.

Hłasko napisał tę powieść właśnie dla Iskier, umowa została podpisana w 1953 roku. Książka nigdy się nie ukazała, bo autor przynosił nowe, poprawione wersje, a potem zajął się opowiadaniami i nie wrócił do tej książki. Jej publikację zaproponował wydawnictwu Radosław Młynarczyk, który pisał o Hłasce pracę naukową. Prezes Wiesław Uchański stwierdził, że to bardzo dobry pomysł. „Wilk” zostanie wydany w dwóch wersjach: naukowej i popularnej. Edycja naukowa, wydana w nieco mniejszym nakładzie, zostanie zaopatrzona w komentarze naukowe i przypisy, będzie także dostępna dla wszystkich czytelników.

Akcja „Wilka” toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym. To opowieść o Ryśku Lewandowskim, dorastającym w biednej dzielnicy. Rysiek marzy o lepszym życiu, kocha westerny, w których znajduje spełnienie swoich marzeń.

Marek Hłasko, sławny autor znanych powieści: „Piękni dwudziestoletni”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Sowa, córka piekarza”, opowiadań, czarujący skandalista znany z licznych romansów i flirtów, mieszkał we Wrocławiu, uczył się w Legnicy, pracował w Bystrzycy Kłodzkiej.

Urodził się w Warszawie i razem z matką, Marią Hłasko (z domu Rosiak), po upadku powstania wyszedł z Warszawy. Razem tułali się po Polsce. Z Wrocławiem ich dzieje związały się w 1946 roku: pani Maria przyjechała na Dolny Śląsk z synem i Kazimierzem Gryczkiewiczem, przyszłym mężem. Marek Hłasko miał dwanaście lat, kiedy zamieszkali na Sępolnie przy ul. Borelowskiego 44, łączącej Dembowskiego z Pierwszej Dywizji. Dziś jest tam tablica pamiątkowa, ufundowana w 1989 roku przez Zytę Kwiecińską, cioteczną siostrę Marka. W 1956 roku Marek Hłasko dostał mieszkanie w Warszawie. Wrócił do Wrocławia w 1957 roku i poznał Sonję Ziemann, niemiecką gwiazdę X muzy, przyszłą żonę. Aleksander Ford w Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Wystawowej kręcił „Ósmy dzień tygodnia” według jego opowiadania, a Ziemann zagrała Agnieszkę. Jeszcze w 1982 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Bogusław Jasiński (reżyser) we współpracy inscenizacyjnej z Kazimierzem Braunem pokazali premierę „Palcie ryż każdego dnia” Marka Hłaski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sensacja na rynku: ukaże się nowa książka Marka Hłaski - Gazeta Wrocławska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski