Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Nakonieczny o wydarzeniach Wielkiego Tygodnia

Ewa Pajuro
Ks. Mariusz Nakonieczny
Ks. Mariusz Nakonieczny Jacek Babicz
O byciu razem, istocie świąt i wydarzeniach Wielkiego Tygodnia mówi ks. Mariusz Nakonieczny z parafii pw. bł. biskupa Gorala w Lublinie.

Trwa Wielki Tydzień. Jak go przeżyć, żeby był naprawdę wielki?
Mycie okien, sprzątanie czy zakupy są potrzebne, ale ważne, by nie przysłoniły nam istoty świętowania. A jest nią bycie razem, wspólny posiłek, czas na rozmowę, spacer czy wyjazd. W święta powinniśmy też bardziej skoncentrować się na sobie, na naszym człowieczeństwie. Święta? Super, że są. To też okazja, żeby się z tego świata wyłączyć i na nowo zobaczyć swoją żonę, męża, dzieci, dziadków i teściów. Bo ludzkim potrzebom, na imię miłość i każdy z nas chce być zauważony przez drugą osobę. Wielki Tydzień to wspaniała do tego okazja.

Wielki Tydzień to też uroczystości w kościołach. Co dokładnie będzie się działo w ciągu najbliższych dni w świątyniach?
Święta rozpoczynają się w Wielki Czwartek. Wtedy wspominamy ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Wieczorem w kościołach sprawowana jest liturgia wieczerzy pańskiej. To pamiątka ostatniego spotkania apostołów z Jezusem Chrystusem. W katedrach tego dnia jest odprawiana jest też msza krzyżma. W trakcie, duchowni odnawiają przyrzeczenia kapłańskie w obecności swojego ordynariusza.

W tym roku w naszej archidiecezji sytuacja będzie więc wyjątkowa ze względu na śmierć abpa Życińskiego.
Tak. Księża złożą swoje przyrzeczenia na ręce administratora archidiecezji, ks. biskupa Mieczysława Cisło.

Co będzie działo się w Wielki Piątek?
To dzień, który jest pamiątką śmierci i ukrzyżowania Jezusa. Wtedy nie sprawuje się w kościołach mszy św. W liturgii oddajemy cześć krzyżowi. Podchodzimy do niego, przyklękamy, a następnie całujemy go. Na koniec sakrament święty jest przenoszony do grobu. Tego dnia obowiązuje nas post ścisły.

Nie możemy jeść mięsa?
Nie tylko o to chodzi. Tego dnia spożywamy trzy posiłki w tym tylko jeden do syta. Nie jemy mięsa. Natomiast osoby, które są wegetarianami muszą sami wyznaczyć sobie post i nie jeść tego, co im najbardziej smakuje.

Wielka Sobota po pełnym zadumy piątku wydaje się bardzo radosna
Tak, choć tego dnia kontynuujemy naszą zadumę. Zgodnie z tradycją święcimy też pokarmy. Wieczorem uczestniczymy w liturgii wigilii paschalnej w czasie, której następuje poświęcenie wody i ognia. Msza kończy się błogosławieństwem, a w niektórych kościołach procesją rezurekcyjną ogłaszającą światu zmartwychwstanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski