Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne

Ewa Pajuro
Księża naśladują Chrystusa, który obmył apostołom stopy
Księża naśladują Chrystusa, który obmył apostołom stopy Małgorzata Genca
- Zawsze chodzę do kościoła w Wielkim Tygodniu. Nie wyobrażam sobie, żeby tym razem było inaczej - mówi Joanna, studentka prawa z Lublina. Podobne zamierzenia ma wielu mieszkańców Lublina. Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli trzy dni, w czasie których wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zanim do świątyń przyjdą wierni, kapłani odnowią swoje przyrzeczenia w czasie Mszy Krzyżma w archikatedrze lubelskiej. Nastąpi też poświęcenie oleju używanego do namaszczenia chorych oraz olejów, których używa się przy święceniach kapłańskich, sakramencie chrztu i bierzmowania.

Wielki Piątek natomiast to jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach nie odprawia się mszy świętych. Wierzących obowiązuje post ścisły. - Tego dnia jemy tylko trzy posiłki, jeden do syta i powstrzymujemy się od spożywania potraw mięsnych - tłumaczy ks. Mariusz Nakonieczny, proboszcz parafii pw. Bł. Bp Gorala. W kościołach odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, którą rozpoczyna uroczysta droga krzyżowa. W tym roku w sześciu parafiach w czasie nabożeństwa wierni utworzą procesję, która wyjdzie na ulice.

*Ks. Nakonieczny o wydarzeniach Wielkiego Tygodnia

Urząd Miasta w Lublinie ostrzega więc kierowców o możliwych utrudnieniach między godz. 17 a 18 w rejonie kościoła św. Maksymiliana Kolbego przy Drodze Męczenników Majdanka, między 16.30 a 18 obok kościoła Miłosierdzia Bożego przy ul. Nałkowskich, w rejonie kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej i na terenie parafii Świętego Krzyża przy ul. Pogodnej. Problemy z przejazdem mogą się też pojawić między 19.30 a 21 przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kunickiego oraz między godz. 20 a 21.30 w rejonie archikatedry lubelskiej.

Wielka Sobota natomiast to czas święcenia pokarmów, które trafią później na wielkanocny stół. Tego dnia wierni adorują też Grób Pański. Wieczorem, zwykle już po zmroku, odprawiana jest liturgia wigilii paschalnej, w czasie której kapłan święci ogień i wodę. Msza kończy się błogosławieństwem lub procesją rezurekcyjną.

Wielki Czwartek

Podczas Mszy Krzyżma (archikatedra lubelska, godz. 10) duchowni odnawiają swoje przyrzeczenia. Wieczorem wierni uczestniczą w liturgii Wieczerzy Pańskiej, w czasie której kapłan obmywa stopy 12 mężczyzn.

Wielki Piątek

Wieczorem wierni uczestniczą w liturgii Męki Pańskiej. W jej trakcie odprawiana jest droga krzyżowa, następnie wierni podchodzą do krzyża i całują go. Na koniec najświętszy sakra-met przenosi się do grobu.

Wielka Sobota

Przed południem wierni święcą pokarmy. Po zmroku w kościołach odprawia się liturgię wigilii paschalnej, w czasie której następuje poświęcenie ognia i wody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski