Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywają podziemne miasto pod Hrubieszowem

Joanna Nowicka naszemiasto.pl
Wizualizacja przyszłej podziemnej trasy turystycznej oraz jeden z trzech korytarzy, które do tej pory odsłonięto
Wizualizacja przyszłej podziemnej trasy turystycznej oraz jeden z trzech korytarzy, które do tej pory odsłonięto podziemny Hrubieszów
Trzy korytarze hrubieszowskich podziemi pasjonaci historii miasta odkryli własnymi rękami. Teraz liczą na unijne dofinansowanie.

Władze Hrubieszowa i grupa pasjonatów liczą, że w pozyskaniu środków z UE na odkrywanie podziemnego miasta pomoże współpraca ze środowiskiem naukowym. Jesienią miasto podpisze umowę z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W ramach umowy studenci AGH przeprowadzą m.in. prace inwentaryzacyjne w tunelach. Wyniki zostaną dołączone do wniosku o unijną kasę.

Hrubieszowskie podziemia biegną pod zabudowaniami Starego Miasta. Korytarze mają ok. 3 metrów szerokości i 2,5 wysokości. Powstały na początku XIX wieku. Jak tłumaczy Marek Poznański, prezes stowarzyszenia "Podziemny Hrubieszów", poseł i archeolog, jeszcze kilka lat temu podziemia zostawały w sferze legend: - Ktoś coś widział, ktoś pamiętał, ale konkretów brakowało - mówi Poznański.

Stowarzyszenie zabrało się za zbieranie dokumentacji i odkrywanie tuneli. Własnymi rękami. Odsłonięto trzy: - Dalsze prace na własną rękę były już zbyt ryzykowne - mówi Poznański.

Kilka miesięcy temu stowarzyszenie przekazało zbieraną przez kilka lat dokumentację miastu. Teraz urząd będzie starał się o dofinansowanie na odsłonięcie maksymalnej liczby podziemnych korytarzy. Pomóc ma właśnie współpraca z AGH. - Podczas naszych dotychczasowych spotkań profesorowie ocenili, że nasze podziemia to ogromny potencjał. Liczymy, że w przyszłym roku pozyskamy fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego na ich odkrycie i wyeksponowanie - mówi Tomasz Zając, burmistrz Hrubieszowa.

Miasto liczy, że w przyszłości pod miastem powstaną trasy turystyczne. Być może nie tylko piesze. Jeśli podziemia będą tak obszerne jak wskazują na to wstępne badania, pod uwagę brane będzie utworzenie trasy rowerowej. W planach są też stanowiska z ekranami multimedialnymi i zainstalowanie na powierzchni specjalnego peryskopu z widokiem na tunele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski