Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking wyższych uczelni. Sprawdź, kto jest najlepszy

MSZ
Małgorzata Genca
W rankingu na najlepsze uczelnie wyższe, który przeprowadziła “Rzeczpospolita" lepszą lokatę niż przed rokiem uzyskały tylko Uniwersytety: Medyczny i Marii Curie-Skłodowskiej. Pozostałe lubelskie szkoły wyższe wypadają co raz gorzej.

Władze UM swój sukces zawdzięczają działalności na wielu polach. - Przyjęliśmy kurs na prowadzenie nowoczesnych badań, naukowcy publikują w renomowanych czasopismach, otworzyliśmy też uczelnie na świat. Obecnie uczy się u ans ok 900 zagranicznych żaków - mówi prof. Andrzej Książek, rektor UM.
O dwie pozycje w górę przesunął się także UMCS. Teraz jest 32. - W przypadku tak szczegółowych rankingów każdy wzrost cieszy. Musimy poprawić umiędzynarodowienie uczelni - twierdzi Anna Guzowska, rzeczniczka UMCS.

Pozostałe lubelskie uczelnie odnotowały w rankingu gorsze miejsce niż w notowaniu sprzed roku. Katolicki Uniwersytet Lubelski zajął 31 miejsce(przed rokiem 29), Uniwersytet Przyrodniczy, który rok temu był 43 spadł o 4, a Politechnika Lubelska o 7 miejsc. Uczelnia techniczna w ostatnim rankingu plasowała się na 45 miejscu. - Będziemy pracować, aby za rok pozycja była lepsza - zapewnia dr Radosław Hałas, rzecznik KUL.

Władze UP twierdzą, że mimo gorszej lokaty szkoła utrzymuje poziom. - Inwestycje, które obecnie realizujemy z pewnością pomogą nam osiągnąć lepszy wynik za rok - wyjaśnia Edward Pałys, prorektor UP.

Rzeczniczka prasowa Politechniki Lubelskiej Iwona Czajkowska-Deneka przyznaje, że uczelnia musi wyciągnąć wnioski z wyniku rankingu. - Nasze największe braki to współpraca międzynarodowa. Musimy pracować nad kierunkami prowadzonymi w językach obcych - mówi Czajkowska-Deneka.

W rankingu uczelni niepublicznych, które prowadzą studia magisterskie niższe miejsca zajęły wszystkie lubelskie szkoły. Najlepiej wypadła Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji, która spadła z 22 na 30 pozycję. Dalsze miejsce w rankingu zajęła Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji, która jest 79, a przed rokiem była 73. - Pocieszające jest to, że nasi absolwenci zostali docenieni przez pracodawców - mówi Zdzisław Czarnecki, rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

Na niższej lokacje znalazła się też Wyższa Szkoła Społeczno Przyrodnicza im. Wincentego Pola, która w ubiegłorocznej klasyfikacji była 80. W nowym rankingu spadła na miejsce 85. - Musimy pamiętać, że nasza uczelnia dopiero trzeci rok prowadzi studia magisterskie. Ciężko konkurować z jednostkami, które robią to od lat. Oczywiście postaramy się wyciągnąć z rankingu odpowiednie wnioski - mówi Witold Kłaczewski, rektor WSSP.

Zamojska Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w rankingu uczelni prywatnych, które prowadzą studia licencjackie zajęła drugą pozycję. Szkoła w notowaniach dwóch ostatnich lat była pierwsza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski