Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny Lublin na zdjęciach Stefana Kiełszni

EP
Miejsca, które zniknęły bezpowrotnie. Sklepy z czapkami, ul. Szeroka, lubelska dzielnica żydowska - wszystko to uwiecznił na swoich zdjęciach Stefan Kiełsznia (1911-1987). Teraz jego unikalne prace możemy oglądać w albumie "Ulica Nowa 3".

- Bardzo żałuję, że mój ojciec nie dożył tego momentu, bo byłaby to dla niego wspaniała chwila - mówił w czasie spotkania promującego wydawnictwo Jerzy Kiełsznia, syn fotografa.

Stefan Kiełsznia był księgarzem i fotografem. W 1937 lub 1938 roku lubelski magistrat postanowił przebudować przedmieścia. Ówczesny miejski konserwator zabytków Józef Dutkiewicz poprosił miejscowych fotografów o utrwalenie na zdjęciach miasta przed przebudową. Na tę prośbę odpowiedział m.in. Kiełsznia. Sfotografował ulice: Nową, Lubartowską, Świętoduską, Kowalską, Szeroką, Krawiecką.

Te zdjęcia znajdziemy w albumie "Ulica Nowa 3. Stefan Kiełsznia. Zdjęcia lubelskiej dzielnicy żydowskiej z lat 30", który jest efektem współpracy niemieckiej artystki Ulrike Grossarth z Państwowymi Zbiorami Sztuki w Dreźnie, Miejską Galerią Sztuki Współczesnej w Dreźnie oraz Ośrodkiem "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie.

Spotkanie promujące album, który odbyło się w piątek jest częścią projektu "Sztuka Pamięci: Kiełsznia" realizowanego przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w 100. rocznicę urodzin Stefana Kiełszni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski