Menu Region

Egzamin gimnazjalny: Lubelskie ma najgorszy wynik

Egzamin gimnazjalny: Lubelskie ma najgorszy wynik

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

Maria Krzos

19Komentarzy Prześlij Drukuj
Egzamin gimnazjalny: Lubelskie ma najgorszy wynik
Gimnazjaliści z Lubelszczyzny mają najsłabszy średni wynik egzaminów spośród województw znajdujących się na terenie działania OKE Kraków (małopolskie, podkarpackie i lubelskie). - Być ostatnim w komisji egzaminacyjnej, która należy do najlepszych w kraju to żaden wstyd - przekonują fachowcy. Najlepszy wynik w całym województwie lubelskim osiągnęli uczniowie Gimnazjum im. Św. St. Kostki w Lublinie ("Biskupiak").
Egzamin dla uczniów klas trzecich gimnazjów odbył się dniach: 12 kwietnia - część humanistyczna, 13 kwietnia - część matematyczno-przyrodnicza i 14 kwietnia - część językowa. Z każdego młodzież mogła zdobyć po 50 pkt.

Szczegółowe wyniki, w tym wyniki lubelskich gimnazjów publicznych, znajdziesz w zakładce Pliki.


Średni wynik uczniów z woj.
lubelskiego z części humanistycznej wyniósł 26,38 pkt. Szczegółowe wyniki znajdziesz w zakładce Pliki.

23,75 pkt., czyli mniej niż połowę punktów możliwych do zdobycia uzyskała młodzież z części matematyczno-przyrodniczej.

Trochę lepiej wypadła część językowa. Najwięcej uczniów rozwiązywało test z języka angielskiego. Tu średnia wynosi 27,36 pkt. Średnia z niemieckiego to 28,36 pkt., rosyjskiego - 28,28 pkt., francuskiego - 33,54 pkt., z hiszpańskiego - 35,6 pkt.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej są jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez szkoły ponadgimnazjalne podczas rekrutacji do pierwszych klas.

Chociaż Lubelszczyzna wypadła słabo w porównaniu woj. podkarpackiego i małopolskiego, pocieszeniem jest fakt, że wyniki uczniów z Lublina są już znacznie lepsze. W Lublinie średnia z części humanistycznej to 29, 96 pkt. , z części matematyczno-przyrodniczej - 26, 85pkt., z j. angielskiego - 33, 69 pkt., z niemieckiego - 40, 54 pkt., z hiszpańskiego - 39, 45 pkt., z francuskiego - 31, 43 pkt. a z rosyjskiego - 30, 23 pkt.

- Na wynik całego województwa też jednak nie można narzekać - mówi Renata Janicka, przedstawiciel Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Należy wziąć bowiem pod uwagę, że wyniki województw, które obejmuje swoim działaniem krakowska OKE należą do najwyższych w kraju. Tak jest i tym razem.

Rezultaty naszych uczniów z części humanistycznej plasują Lubelszczyznę na czwartym miejscu w kraju (za woj. mazowieckim, podkarpackim i małopolskim). Z częścią matematyczno-przyrodnicza jest trochę gorzej. Zajęliśmy szóste miejsce po woj. małopolskim, mazowieckim, podkarpackim i łódzkim).

- Najwięcej do zrobienia mają szkoły z Lubelszczyzny jeśli chodzi o nauczanie j. angielskiego - mówi Janicka. -Z obecną średnią znajdujemy się na 13-14 miejscu (ex quo z woj. świętokrzyskim). Poprawa tego wyniku ma duże znaczenie, ponieważ już za rok będzie się on liczył przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Chełmskie wyniki egzaminu gimnazjalnego - czytaj na: chelm.naszemiasto.pl
Zamojskie wyniki egzaminu gimnazjalnego

Wyniki egzaminu gimnazjalnego w Kraśniku

Najlepszy wynik w całym województwie osiągnęli uczniowie Gimnazjum im. Św. St. Kostki w Lublinie ("Biskupiak"). Przodują zarówno w części humanistycznej, jak i matematyczno-przyrodniczej. W pierwszej trójce najlepszych gimnazjów z części humanistycznej znalazło się jeszcze Pallotyńskie Gimnazjum im. S. Batorego w Lublinie oraz Katolickie Gimnazjum im. C. Norwida w Białej Podlaskiej.

W części matematyczno-przyrodniczej drugie miejsce zajęło I Społeczne Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Zamościu, trzecie - Prywatne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Czytaj o egzaminach:
Część humanistyczna za gimnazjalistami: ARKUSZE, ODPOWIEDZI
Egzamin gimnazjalny: Część matematyczno-przyrodnicza
Trzeci dzień egzaminu gimnazjalnego: języki obce
19

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

angielski

+18 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Żizi (gość)  •

jak stworzono gimnazja to zaczęło im nagle brakować kadry i zaczęło się ściąganie ludzi z emerytury, mnie angielskiego uczyła babka, która ostatnio mówiła w tym języku chyba na wymianie w Moskwie... jak bym nie poszedł do speak upa przed maturą to by była masakra, jeszcze na studiach musiałem brać kursy, żeby to nadrobić

odpowiedzi (0)

skomentuj

arogancja władzy

+25 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

logik (gość)  •

Nie wszyscy pamiętają ,że Pan Pruszkowski i Pani Dumkiewicz "wybierali "dyrektorów z ofert a nie z konkursów i Ci wyrańcy werbowali sobie kadrę niekoniecznie profesjonalną ale mierną i wierną ,a teraz są efekty; szkoda dzieciaków...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Najwięcej

+20 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nauczyciel Dyplomowany (gość)  •

Najwięcej Ci do powiedzenia mają, co się najmniej na rzeczy znają...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rozwiazać te gimnazja

+22 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

buba (gość)  •

i wrócić do dawnego systemu 8 klasowej podstawówki.
może jeszcze wdrożą podział na szkoły żeńskie i męskie....i przy parafialne ????W sumie reforma jedynie uwsteczniła szkolnictwo a i cały system oświatowy jest do bani

odpowiedzi (0)

skomentuj

PRAWDA

+28 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KK (gość)  •

I cała prawda o nauczycielach lubelskich ,większość słaba żeby nie powiedzieć słabiutka

odpowiedzi (0)

skomentuj

tępota piszączych i autora artyk.

+36 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wad (gość)  •

Tępota to bezkrytyczne czytanie a potem komentowanie. Rozumiem że przy takim deficycie niemożliwym jest sprawdzenie u zrodła że, różnice sa niewielkie miedzy tymi trzema województwami. Szczytem intelektu było zauważanie że, OKE kraków osiagnęło bardzo wysoki wynik w porównaiu z innymi. Cudem zaś proste stwierdzenie że, to czwarty i szósty wynik w Polsce. Z niepoprawnie politycznie uznanie że, popaprane województwa w porównaniu z lubelskim to poziom przedszkola. Ktoś kiedyś powiedział - głupim rządzić łatwiej

odpowiedzi (0)

skomentuj

wszyscy udają...

+41 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gość (gość)  •

uczniowie - że się uczą, nauczyciele - że uczą, MEN - że łoży na szkolnictwo... efekty widoczne.
Nie pałam sympatią do adwokata (obecny zajęcie), swego czasu ministra szkolnictwa, ale jednak parę dobrych ruchów chciał wykonać... szkoda, że następcy skwapliwie i błyskawicznie niektóre pomysły utrącili.
Owszem, czasy są nieco inne, także i inne nieco wymagania co do zakresu podstawowego wykształcenia - ale kiedy przypominam sobie moja podstawówkę, średnią szkolę - co tu ukrywać, więcej - może nie specjalistycznych, tylko bardziej ogólnych - wiadomości wyniosłem niż obecny absolwent gimnazjum czy szkoły średniej, bo: i nauczyciele starszej daty BEZ PORÓWNANIA SOLIDNIEJSI i DYSCYPLINA w szkołach - ach, tu nawet porównania nie ma...
a to były czasy schyłku strasznej komuny... nie wiem, może miałem szczęście...
czego by nie powiedział na komunę, a dużo złego można - jednak dużą jej zasługą było powszechnie dostępne szkolnictwo. Może i szkoły były bardziej siermiężne (ale czy teraz, z niewieloma wyjątkami - jest lepiej? Tak szczerze?), większy nacisk był położony - przynajmniej oficjalnie, bo w praktyce różnie bywało, dużo lepiej, niż obecnie się mówi o tym! - na pewnego rodzaju jednostronność nauczania i wychowywania pod kątem potrzeb ówczesnego ustroju - ale przecież teraz też aż czasem ocieka program PROPAGANDĄ mocno jednostronną, a i poziom nauczania jakby niższy...
Być może patrzę przez pryzmat czasów mojej młodości... jednak, kiedy spotykam się z wypowiedziami przeciętnego absolwenta gimnazjum - oj, kiepściutko... za taki sposób wypowiadania się (też i pisemnie) formułowania myśli, wiedzy te myśli uzasadniającej - moi nauczyciele stawiali dwóje bez dyskusji... a dwója wtedy oznaczała to i tylko to: NIE UMIESZ.

odpowiedzi (0)

skomentuj

czas na zmiany

+38 / -39

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

basia (gość)  •

czas by ktoś zaczoł robic porządek w szkołach bo rodzicom ręce opadają gdy na kolejnym zebraniu słszą proszę państwa jestem nauczycielem DYPLOMOWANYM i ucze od 19 lat ale musimy przycisnącasze dzieciaki moja córka na nic nie ma czasu nąstop sie uczy bo miała duże ambicje a kryterja oceniania są straszne 6 dla cyborga ,5 dla nauczyciela,a reszta zależy jaki chumor ma nauczyciel i czy lubi danego ucznia to gdzie tu motywacja do nauki patrząc na wyniki test i tak jest niezle u mojej córki human 37,matma31,ang43 szkoda ze tak puzno poprosiła o korepetycje .Drodzy rodzice siedząc cicho na zebraniach i nie krytykując tego co wyprawiają uczyciele robimy krzywdę naszym dzieciom dajmy im 100% premi za wyniki brawo zgroza

skomentuj

najlepiej ponarzekać i usprawiedliwić swoje nieuctwo zwalając na nauczycieli

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

belfer (gość)  •

Osoba, podpisująca się jako basia, wylewając pomyje na nauczycieli, powinna jeszcze oskarżyć ich o to,że nie nauczyli jej ortografii w szkole.... Może niech zainwestuje w korepetycje dla siebie, nie tylko dla swojej córuni...:-)

odpowiedzi (0)

skomentuj

no pięknie...

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ameba (gość)  •

nauczyciel dyplomowany raczej nie pisze "humor" przez ch...

odpowiedzi (0)

skomentuj

panie panowie to nie chodzi o partie

+36 / -36

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hary (gość)  •

Elektorat nie ma nic wsolnego z wiedza uczniami czy nauczcielami .Tu nalezy się brac ostro do pracy łacznie z korepetycjami tak jak robią to w innych regionach .Wielkopolska tez blado wypadła pomimo 65 procent to PO -tutaj wiedza i konsekwencja oraz selekcja w raz uczniami i nauczycielami podniesie poziom nauczania.

odpowiedzi (0)

skomentuj

60 procent to wina Nauczycieli

+34 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hary (gość)  •

W b. duzym procencie to wina Nauczycieli bo tu do pracy przyjmuja równiez znajomych a nie wymagających fachowców 2 .Bieda -patologia alkochol papierosy dopalacze tez mają wpływ a zatem Nauczyciele do WERYFIKACJI .

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »