Menu Region

Lotnisko w Świdniku: Rusza budowa pasa startowego (ZDJĘCIA)

Lotnisko w Świdniku: Rusza budowa pasa startowego (ZDJĘCIA)

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

DUN

20Komentarzy Prześlij Drukuj
Port Lotniczy Lublin podpisał dziś umowę na budowę pasa startowego lotniska w Świdniku. Realizacja inwestycji ma się zakończyć za rok.
Pas startowy lotniska będzie miał 2 520 metrów długości i 60 metrów szerokości. Będą mogły z niego korzystać samoloty typu Boeing 737 i Airbus A320. - Będą mogły lądować także większe maszyny ale nie będą mogły odlecieć na swój pełny zasięg czyli 12-13 tys. km - tłumaczył Dariusz Krzowski, wiceprezes PLL.

Pas, w początkowym etapie, będzie pasem kategorii pierwszej. - Oznacza to, że będzie można tu lądować, jeśli podstawa chmur będzie powyżej 60 metrów a widzialność pozioma po pasie - 500 m.
To wystarczy bo z badań wynika, że gorsze warunki panują w na Lubelszczyźnie średnio trzy - cztery dni w roku - tłumaczył Krzowski. - Szybko będzie można jednak rozszerzyć nasze parametry do kategorii drugiej - która umożliwia lądowania w warunkach o połowę gorszych niż w pierwszej. W tym celu trzeba będzie m.in. zmodernizować system ILS, a wtedy moglibyśmy być lotniskiem zapasowym dla Warszawy - kiedy będą tam panowały złe warunki atmosferyczne - dodał Krzowski.

Początek pasa będzie w okolicach lasu - od strony Mełgwi , koniec - w miejscu jeszcze istniejącej ulicy Mełgiewskiej. Samoloty będą startowały w kierunku lubelskiego osiedla Felin a lądowały -odwrotnie. Grzegorz Muszyński, prezes PLL zapewnił, że na Felinie poziom hałasu nie będzie dokuczliwy dla mieszkańców.

Pas startowy wybuduje konsorcjum złożone z firmy Mota - Engil Central Europe oraz m.in. Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów i Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lublinie. Umowa opiewa na prawie 61 mln zł netto. Prace mają potrwać do sierpnia przyszłego roku.

Umowę podpisywano dziś w błysku fleszy na terenie budowanego lotniska. Specjalnie na ten cel wśród hałd ziemi i ciężkiego sprzętu stanęła mównica z logo PLL . Firmowy rollup, który robił za tło, przewracał się na wietrze, ale przez całą konferencję dzielnie podtrzymywał go jeden z pracowników. - Wchodzimy w najważniejszy etap budowy - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Jak jest droga startowa to samoloty mogą wystartować i wylądować - zauważył Grzegorz Muszyński. A Jacek Sobczak dodał, że pas startowy "to serce lotniczej inwestycji".

Mimo ujawnionych niedawno kłopotów - m.in. ze względu na braki w dokumentacji projektowej trzeba było unieważnić przetarg na budowę terminalu - przedstawiciele władz spółki PLL, miasta i regionu zapewniali dziś, ze wszystko idzie zgodnie z planem i lotnisko powstanie do końca przyszłego roku. - Są trudne warunki gruntowe, ze względu na pogodę błoto jest wszechobecne, ale mimo to udaje się dotrzymywać terminów - zaznaczył Muszyński. Przypomniał, że ogłoszony został przetarg na terminal, który - jak liczy prezes - zakończy się we wrześniu. - Mam nadzieję, że firmy nie będą "rozrabiały" (czyli że nie będzie np. protestów - red.) - mówił.

Ile będzie kosztować inwestycja? - Maksymalnie 400 mln zł netto - zapewnił Muszyński.Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!


20

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

dajcie spokuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

+295 / -214

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

waxxx (gość)  •

te lotnisko do głupota jest w warszawie i starczy i jest dużo taksówek i pociągow i autobusy to poco lotnisko a niewiem czy to dobry pomysł chyba tak bo potrzebne jest lotnisko czy nie a niewiem moze nie jeszcze pomyśle dam wam jutro znać jak sie namyśle to część

skomentuj

jasne

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

as (gość)  •

a po co w warszawie przeciez sa autobusy pociagi i dojedzie sie do frankfurtu

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jankoski grajek lokalny rzecznik buhahahaha

+308 / -193

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wkurzony (gość)  •

Szlag trafia. Lokalny grajek świdnicki Piotr Jankowski rzecznikiem prasowym Zarządu Portu Lotniczego Lublin. Nie ma lepszych osób tylko takich jopków po znajomości partyjnej wsadza się aby brali kasę.

odpowiedzi (0)

skomentuj

mam pytanie

+320 / -222

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bolek (gość)  •

jakim prawem lublin stawia lotnisko za pieniądze przeznaczone na całe województwo ?!?!?!?

odpowiedzi (0)

skomentuj

SOBCZAK I LOTNISKO.

+281 / -219

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MAR...... (gość)  •

NIECH SOBCZAK UJAWNI MILIONOWE STRATY Z POWODU ZMNIEJSZENIA PRZEZ UNIE LOTNISKA Z 22000M.KW.,NA 11000M.KW.----OPRACOWANY BEZ WCZESNIEJSZEGO UZGODNIENIA Z UNIA---- ZALOZEN DO PROJEKTU BUDOWY---- PROJEKT TECHNICZNY POSZEDL W DUZEJ CZESCI DO KOSZA.----TERMIN ZAKONCZENIA BUDOWY Z TEGO POWODU OPOZNI SIE O ROK.-----ALE SOBCZAK I JEGO KOLEDZY NA TYM JESZCZE ZAROBIA----- BO O ROK DLUZEJ BEDA POBIERALI WYSOKIE POBORY.----TO JEST SZTUKA SPARTOLIC ROBOTE I JESZCZE DUZO NA TYM DUZO ZAROBIC-TO JEST BYLE JAKOSC PRACY SOBCZAKA.NO I JESZCZE CHCIELI SOBIE KUPIC VOVLVO -TYLKO OPINIA PUBLICZNA NIE POZWOLILA.

skomentuj

Krzyk niczego nie zmieni

+293 / -210

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

DrWal (gość)  •

Spokojnie pytać trzeba i zbierać odpowiedzi bo w przeciwienstwie do archiwów PZPR, WSI i SB zasobów sieci spalić się nie da.

"Początek pasa będzie w okolicach lasu - od strony Mełgwi" - w części już wyrąbanej będzie początek pasa czy w części do wyrębu ze zmiany planów wynikającej?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niedawno budowa miała sią zamknąć w 250mln,

+305 / -215

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kk (gość)  •

teraz już max. 400 mln netto, potem będzie 500 mln brutto a tak naprawdę to pewnie ile się da wyciągnąć do wspólnego koryta. Pełna amatorka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dlaczego ten kraj jest dla wybranych przez nieuków jak Sobczak -najdrozsze najmniejsze lotnisko

+332 / -228

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wielkopolanin z P-N (gość)  •

Mam pytanie czy Unia Europejska zabrania długosc pasa startowego 2800 metrów przeciez to bezpieczenstwo lotniska a nie 2500 metrów .Czy długosc pasa zalezy od wielkosci Terminala ,proszę o podanie ludzi Odpowiedzialnych a dziennikarzy prosze o wyjasnienie ???????????-jezeli zalezy mu na mieszkancach regionu.Słuszna ocena internauty [Fang].2 Czy wykonanie terminala na głębokich Fundamentach jest tez zabronione przez Unie Europejska dla Lublina biednego regionu .CZy ta Unia dba o obywateli wszystkich z Unii czy tylko niektóre regiony a innym podkłada nogi

odpowiedzi (0)

skomentuj

zrzut paliwa...

+362 / -205

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

podLOTek (gość)  •

Nigdzie nie doczytałam się gdzie planowana jest strefa zrzutu paliwa
( w przypadku konieczności awaryjnego lądowania - np. tuz po starcie ) ?
Czy to tajemnica - czy nie ? Mieszkańcy jakiej okolicy powinni być przygotowani
na takie zdarzenie losowe ?
A mieszkańcom Felina - no cóż ... współczuję !!!

skomentuj

zrzut paliwa chyba wypadnie nad blokami socjalnymi przy Grygowej

+319 / -227

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

seed (gość)  •

.

odpowiedzi (0)

skomentuj

koszty budowy

+336 / -230

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Fang (gość)  •

Pan Sobczak mówi o sercu które na starcie przegrywa z innymi lotniskami .Lublinek pod Łodzią przedłuża pas startowy podobnie jak inne lotniska ale w naszej wsi sołtys tego nie widzi i nie uczy się na błędach innych.Inna sprawa to koszt budowy .Ile Pan Sobczak niedoszły kandydat platformy do stołka senatora przewidział środków na wymianę okien sąsiadom lotniska.Czy powie to teraz czy dopiero po wyborach.A mogło być tak ładnie-Niedźwiada.Pas i lotnisko z prawdziwego zdarzenia ,brak protestów i odszkodowań dla sąsiadów,susły by sobie spokojnie żyły.Nie byłoby tylko okazji do nachapania się.

skomentuj

Koszty budowy...

+330 / -241

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Shrek (gość)  •

Działa to wszystko w dwie strony. Gdzieś na pewno ktoś by się nachapał. FANG jest chyba nie do końca ok, skoro nie mówi, że jest z PSL...:) Tam, w Niedźwiadzie, uważam, że były większe przekręty dotyczące gruntów jak również innych spraw?! Nie bronię p. Sobczaka, nie jest to moja partia ani pogląd na życie. Jednak lotnisko w Świdniku miało być, planowane już było, 15-20 lat temu. Widziałem nawet projekty tamte jak również obecnej budowy pasa chyba już 6 lat temu. Zawsze tak było, jest i będzie, że przy buławie wszyscy blisko żyć będą jak paniska. Same prace w -25'C z zaprawą cementową, dają nam przykład braku wiedzy w zakresie budownictwa. Druga sprawa odcięcia części terminalu i oszczędności. Czy w Polsce nikt nie myśli przyszłościowo? Za chwilę znowu będą remonty, rozbudowy, brud i syf wszędzie. Tak jak to się dzieje na Chopina w W-wie. Budowy dla zasady aby ludziom oczy mydlić. Później wstęgi, nożyczki, imprezy i słupki pokazujące zakres prac robionych i wykonanych. Chory ustrój, Państwo a ludzie wiecznie strach w oczach mają. Zapomnieli, że urzędnik jest pracownikiem a nie katem i żyje dla nas i za nasze pieniądze. Taczka jest bardzo ładnym urządzeniem do wywozu nawet gnoju.....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Lotnisko to nie zabawka

+338 / -232

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kokosik (gość)  •

Mam takie wrażenie, żeparu facetów za moje i innych podatników pieniądze bawi się klockami w budowę lotniska. Jak nie ma odpowiednich klocków to się z czegoś rezygnuje , coś się zamienia. Przy okazji długiej zabawy mają przyjemność ( czytaj forsę z kontraktów).

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mównice, mówcy i wygłaszane oświadczenia

+328 / -231

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

NieLot (gość)  •

"Specjalnie na ten cel wśród hałd ziemi i ciężkiego sprzętu stanęła mównica z logo PLL " - myślałem, że dalej w tekście padnie słowo "przepraszamy", przepraszamy, że przez niemal 1,5 roku kłamaliśmy w sprawie kubatury PLL i kosztów ralizacji całego przedsięwzięcia. Skoro przepraszam nie padło to nie jeden jeszcze raz zostaniecie drodzy czytelnicy świadomie czy też nie przez PLL i jego właścicieli oszukani.

"Najlepsza kiełbasa wyborcza. Lotnisko!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »