Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2011: Debata Kuriera z kandydatami na senatorów

TK, IL
Jacek Babicz
Sześciu kandydatów na senatorów brało udział w drugiej debacie Kuriera Lubelskiego. Zapytaliśmy ich o pomysły na rozwiązanie najbardziej palących problemów województwa lubelskiego. Połowa pytań pochodziła od Czytelników i Internautów Kuriera Lubelskiego.

W redakcji Kuriera spotkali się: Izabella Sierakowska (KWW Izabelli Sierakowskiej), Henryk Cioch (PiS), Artur Gilewski (PPP - Sierpień 80), Dariusz Jedlina (Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu), Paweł Policzkiewicz (KWW Paweł Policzkiewicz), Jan Wiater (PSL).

Każdy z kandydatów najpierw przez trzy minuty opowiadał o swoim programie i o tym, co chciałby zrobić dla Lubelszczyzny.

Henryk Cioch (KW PiS)
W procesach legislacyjnych uczestniczę od wielu lat, m.in. u lat u prezydenta Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego. Wiele ustaw nad którymi z kolegami ciężko pracowałem nie zostało uchwalonych. Przy namowie rodziny podjąłem decyzję aby wystartować jako kandydat do senatu i mieć wpływ na proces tworzenia lepszego prawa.e

Artur Gilewski (KW Polska Partia Pracy - Sierpień 80)
Jestem człowiekiem z dołów społecznych. Jako człowiek Samoobrony, po wygranych wyborach na senatora jestem z ludźmi. Jeżeli ręce PO i PiS-u będą sięgały do kieszeni podatników, ja to powstrzymam. Będę senatorem, który rozdaje pieniądze. Mój program to senator żywy, wśród Was, wśród społeczeństwa Lublina.

Dariusz Jedlina (KWW Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu)
Startuje z hasłem sto procent Lubelszczyzny. Przedsiębiorczość to jest to czym chcę się zajmować w Senacie.

Paweł Policzkiewicz (KWW Paweł Policzkiewicz)
Są dwa długi nie do spłacenia : wobec partii i wobec mafii. Trzeba załatwić sprawy systemowo, czyli służba zdrowia i jej funkcjonowanie, aby w Lublinie nie było tak że mamy najmniej dotacji do funduszu w Polsce. Od pokoleń jestem związany z Lublinem. Jem potrawy polskie a nie sushi, uprawiam czynny odpoczynek, a nie przed tv, od ponad 30 lat mieszkam z żoną a nie z partnerką.

Izabella Sierakowska (KWW Izabelli Sierakowskiej)
Sam poseł, senator nic nie zrobi. Musi być grupa ludzi chcących współpracować ze sobą. Pracuję w Sejmie od '89 roku z przerwą dwuletnią i nigdy nie było tak zwartej drużyny, która występuje o interesy województwa. Senat w dzisiejszym wydaniu nie jest najciekawsza instytucją. Od 20 lat to jest taka rywalizacja pomiędzy jedna a druga izbą. Trzeba zakończyć z opiniami, że Senat to izba refleksji, izba w której się śpi. Cel aby Senat rzeczywiście zyskał, aby miał jakąś rangę. Moja rola będzie zależała od tego w jakim towarzystwie się znajdę i co będę mogła.

Jan Wiater (KW PSL)
Nigdy moim marzeniem nie było być posłem ani senatorem. Namówili mnie koledzy, którzy nazywaja siebie Młodzież Przedwojenna.

Następnie kandydaci odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania.

Kogo zatrudni Pan w swoim biurze senatorskim? Czy ogłosi Pan otwarty nabór?

Jan Wiater
Jestem członkiem PSL-u, przy otwartej futrynie. Chciałbym mięć swoje osoby bezpośrednio na dzielnicach, aby mieć możliwość szybkiego przekazywania informacji - w obydwie strony strony.

Czy byłaby Pani w stanie utrzymać rodzinę za 1,2 złotych miesięcznie i nie popaść w długi?

Izabella Sierakowska
To jest bardzo mało. Zależy jeszcze od tego jaka by to była rodzina. Trzeba szukać pracy, nie bać się jej aby utrzymać rodzinę na jak najwyższym poziomie.

Czy senatorskie uposażenie 9892,30 zł. brutto - jest Pana zdaniem odpowiednie/za wysokie czy za niskie? Czy pracowałby Pan w Senacie pobierając tylko dietę 2473 zł.?

Paweł Policzkiewicz
Gdybym nie był Senatorem zawodowym, chciałbym nadal pracować w Lublinie. Dużo jest spraw, które by mnie mobilizowały w Senacie. Mnie by wystarczyła dieta.

Dlaczego uważa Pan, że nadaje się na senatora i będzie dobrze wypełniał mandat?

Henryk Cioch
Zanim zdecydowałem się kandydować, postudiowałem sobie Ustawy i regulaminy, które są bardzo ważne i przeanalizowałem dokładnie zadania jakie ciąża na senatorze. Senat jako izba, która sprawuje nadzór nad procesem legislacyjnym, nie korzysta z zaplecza eksperckiego jakim dysponuje Sejm. Współpraca z Trybunałem Konstytucyjnym jest bardzo ważnym zadaniem Senatu. Poza tym Senat organizuje konferencje naukowe poświęcone bardzo ważnym zagadnieniom dla kraju.Senat posiada wiele możliwości i istnieje możliwość uaktywnienia senatu. Chyba nadaje się na senatora.

Czy w sprawach wpływających na przyszłość Lubelszczyzny będzie Pan w stanie "wyłamać się" z partyjnej dyscypliny, jeśli ta będzie nakazywać głosowanie za rozwiązaniami niekorzystnymi dla regionu?

Henryk Cioch
Nie jestem członkiem partii i żadna dyscyplina partyjna mnie nie obowiązuje.

Z jaką inicjatywą legislacyjną wystąpiłaby Pani w pierwszej kolejność jeśli zostanie Pani senatorem?

Artur Gilewski
Trzeba ograniczyć nadużycia i umowy śmieciowe.

Czy powstanie wreszcie wspólny front walki o sprawy ważne dla Lubelszczyzny w parlamencie? co zrobić, żeby w tym przypadku nie skończyło się fiaskiem - jak np; praca Bloku dla Lubelszczyzny?

Dariusz Jedlina
Inicjatywa bezpartyjnego Senatu powinna pomóc w stworzeniu, możliwości dogadywania się. Nowa ustawa o jednomandatowych okręgach stwarza, ze może takim łącznikiem będą osoby bezpartyjne, dzięki, którym partie będą mogły dogadać się miedzy sobą.

Czy Pana zdaniem w Lublinie powinna powstać nowa uczelnia o roboczej nazwie uniwersytet wschodni, gdzie kształciliby się młodzi ludzie z Europy Wschodniej? I dlaczego? Co Pan w tej sprawie zrobi?

Paweł Policzkiewicz
Jest miejsce dla studentów na uczelniach, które już są w Lublinie. Uczelnie mogą przyjmować, w ramach współpracy, dotacji państwowych, powinni się kształcić bezpłatnie. Powinna być taka zorganizowana pomoc ze strony państwa aby młodzież ze wschodu mogła kształcić się bez problemu w Lublinie. Dla lekarzy z Ukrainy organizowałem szkolenia na temat chorób zakaźnych. Przyjechał tłum ludzi. Dlaczego? bo nie płacili za to. Tak, taka współpraca powinna być. Nie ma potrzeby tworzenia nowej uczelni.

Czy będzie Pani walczyć o zarezerwowanie w budżecie państwa pieniędzy dla województwa lubelskiego. Jeśli tak - to na jakie inwestycje?

Izabella Sierakowsa
Te lata, które w tej chwili nadchodzą to będą trudne lata. W tej chwili nam jest potrzebny spokój, rozwaga, nie obiecywanie gruszek na wierzbie. Trzeba wysiłku, aby utrzymać się na najlepszym poziomie.

W najbliższym czasie budżet będzie nowelizowany i dostosowywany do warunków jakie będą wokół nas istnieć. Wczoraj został zatwierdzony sześciopak. Myślę, że pieniądze które są w budżecie na zakończenie inwestycji będą. Droga warszawska jak i 19 będzie zakończona do 2012, 2013. Co bym chciała? Żeby przy kolejnym podziale środków uwzględniano ścianę wschodnią dając preferencje dla niej. Chciałabym wzmocnienia infrastruktury ściany wschodniej i zrównoważonego rozwój.

Jakie kroki jako Senator podejmie Pan aby przyciągnąć inwestorów na Lubelszczyznę? I jakie branże mogą, Pana zdaniem, lokować u nas swoje przedsięwzięcia?

Jan Wiater
Lubelszczyzna powinna nazywać się wyżyną zdrowej żywności, a nie dolina. Rzucam hasło: żywność powinna być zdrowa. W moim regionie pod Lublinem nie ma już bydła, bo nie opłaca się go hodować. Trzeba szukać kontaktów i budować suszarnie na runo leśne. Postawmy na rolnictwo, zdrowe żywienie i możliwości zdrowotne. Trzeba skończyć z polską głupotą. Masa jest syzyfowej pracy. Chcemy pomagać Lublinowi, Lubelszczyźnie.

Wszyscy kandydaci odpowiedzieli na pytanie:

Czy uważa Pan/Pani, że w Senat jest w Polsce potrzebny? Ilu powinno być senatorów? Jak powinna być rola Senatu/

Jan Wiater
Gdyby Sejm nie pracował w gorączce tylko na spokojnie to może Senat byłby faktycznie niepotrzebny. Czy wydatki na utrzymanie senatu są takie kolosalne?

Izabella Sierakowska
Bałabym się ruszać konstytucji. Zbyt wiele jest waśni, awantur, zwariowanych pomysłów. Senat ma mnóstwo zadań, które powinien wykorzystać. Współpraca z Trybunałem, organizacjami pozarządowymi i Polonią. Senat powinien nie ośmieszać się i wprowadzać takie poprawki, aby to prawo poprawiać. Zadaniem Senatu będzie przywrócenie rangi tej wyższej izbie. Nawet jest takie powiedzenie o windzie w Sejmie, która jeździ wolno i nazywana jest senacką winda.

Paweł Policzkiewicz
Jest w tej chwili taki chaos, od rządów Buzka to się nic nie zmieniło. Senat powinien funkcjonować.

Dariusz Jedlina
Jeżeli posłowie będą nadal wypuszczali buble, bo wiedza ze jest nad nimi ręka senatu.
Jednomandatowe okręgi wyborcze sprawią, że Senat będzie bardziej zróżnicowany. Zmiana Senatu pod względem funkcjonalności, większe zasięganie pomocy eksperckiej - nie jest to duży koszt. Wszystkie EFS to były przez tyle lat zmarnowane pieniądze - trzeba było zająć się inwestycjami, poprawą stanu rynku pracowniczego.

Artur Gilewski
Senat to powinien być odpartyjniony głos społeczeństwa.

Henryk Cioch
Senat jest niezbędny ale musi korzystać z nadanych mu konstytucyjnych uprawnień. Aby Senat spełnił swoją konstytucyjna role, aby stał się izba wyższa parlamentu - tam powinni się znaleźć fachowcy. Tam nie ma miejsca dla nierobów. Przy ordynacji jednomandatowej istnieje szansa, że sytuacja senatorów i senatu ulegnie zmianie, co spowoduje poprawę funkcjonowania prawa. Od wielu lat się mówi, że Sejm nie wprowadza nowych dobrych regulacji tylko psuje prawo.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski