18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie coraz więcej uczniów je darmowe obiady

Maria Krzos
Mariusz Lisek, dyr. SP nr 7: - Wielu rodzinom żyje się ciężko
Mariusz Lisek, dyr. SP nr 7: - Wielu rodzinom żyje się ciężko Małgorzata Genca
W lubelskich szkołach wzrasta liczba uczniów, którzy korzystają z posiłków finansowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. - Rodziny stają się coraz biedniejsze - uważają dyrektorzy. - Sytuacja jest bardziej złożona - twierdzi MOPR.

MOPR finansuje obiady dzieciom z rodzin, których miesięczny dochód nie przekracza 526,5 zł na osobę.

- Dzieci potrzebujących pomocy jest coraz więcej - mówi Mariusz Lisek, dyr. SP nr 7 przy ul. Plażowej. - W ubiegłym roku szkolnym mieliśmy 82 uczniów, których obiady były finansowane przez pomoc społeczną. - W tym roku szkolnym jest ich 93. A to może nie być jeszcze ostateczna liczba. Widać, że rodziny są coraz biedniejsze. Przejawia się to nie tylko w obiadach. Coraz trudniej jest zabrać dzieci na wycieczkę klasową. Części z nich po prostu na to nie stać. Widać to również po wpłatach na radę rodziców. Ludzie nie płacą, bo nie są w stanie podołać wszystkim wydatkom.

W roku 2008 MOPR sfinansował obiady dla 4061 uczniów. W roku 2009 z tej formy wsparcia korzystało 3991 osób, w 2010 - 4446. Ostateczna liczba uczniów, którzy w tym roku korzystają z dofinansowania do obiadów nie jest jeszcze znana. - Decyzje w tej sprawie są ciągle wydawane, nie ma jednego terminu, do którego przyjmowalibyśmy wnioski - mówi Magdalena Szerszeń, z-ca dyr. MOPR. - Rodziny zainteresowane wsparciem powinny zwrócić się do najbliższej filii MOPR.

Zdaniem dyrektora, nie da się postawić prostego znaku równości między ilością obiadów finansowanych przez MOPR a kondycją finansową rodzin. Sytuacja jest o wiele bardziej złożona.

- Z analizy sprawozdań z realizacji programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" wynika, że wzrost liczby dzieci korzystających z bezpłatnych obiadów w szkołach w 2010 r. spowodowany jest wzrostem liczby uczniów, którym przyznano posiłki na wniosek dyrektorów szkół - mówi Magdalena Szerszeń. - Dzięki temu ze wsparcia mogą korzystać dzieci z rodzin, w których dochód przekracza przewidziane przepisami 526,5 zł na osobę. W 2009 r. na wniosek szkół sfinansowaliśmy 166 obiadów. Rok później już 615.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski