Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Oddziały ratunkowe muszą mieć dostęp do lądowiska

FAJ
Lądowisko obok DSK przy ul. Chodźki w Lublinie
Lądowisko obok DSK przy ul. Chodźki w Lublinie Małgorzata Genca
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, szpitale, które posiadają oddziały ratunkowe (SOR-y) powinny dostosować się do nowych norm do końca bieżącego roku. Ale już wiadomo, że nie ma na to szans. Bo budowa, a potem utrzymanie lądowiska to dla niektórych placówek zbyt duży wydatek. Dlatego resort zdrowia zamierza "dać" dyrektorom szpitali dodatkowe dwa lata.

Najlepiej wygląda sytuacja w Lublinie. Tu profesjonalne lądowisko dla śmigłowców ratowniczych posiada Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej, szpital MSWiA oraz Dziecięcy Szpital Kliniczny. Postawienie budynku, na dachu którego lądowałyby śmigłowce sanitarne planuje I Szpital Wojskowy przy al. Racławickiej oraz szpital kliniczny nr 1 przy ul. Staszica.

- Nasza placówka spełnia wymogi nowej ustawy, bo choć nie posiadamy własnego lądowiska, możemy korzystać z tego przy DSK - zapewnia Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK nr 4 przy ul. Jaczewskiego.

A jak wygląda sytuacja w regionie? - Nowe, spełniające wszystkie standardy lądowiska powstały m.in. przy szpitalu w Łęcznej i Radzyniu Podlaskim. Zmodernizowanym placem może się też pochwalić szpital w Białej Podlaskiej - wylicza dr hab. n. med. Adam Nogalski, wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej. - Ale są i takie placówki, przy których śmigłowiec nie wyląduje. Czy będą w stanie to zmienić, zobaczymy. Niektóre szpitale mogą nie udźwignąć kosztów budowy i utrzymania lądowiska - przyznaje. A to oznacza, że liczba SOR-ów w naszym województwie może zmaleć. - Obecnie na Lubelszczyźnie działa 18 szpitalnych oddziałów ratunkowych, może być tak, że niektóre przestaną funkcjonować - tłumaczy.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja. - Odziały, które nie spełniają wymogów (...), będą mogły podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia tzw. umowy warunkowe na przyszły rok - informuje Piotr Olechno, rzecznik MZ. - Poza tym resort przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia, który przewiduje m.in. 2-letni okres dostosowawczy dla szpitali w zakresie dysponowania lotniskiem lub lądowiskiem dla śmigłowca ratunkowego - dodaje.

Jak zapewnia Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ, Fundusz na bieżąco monitoruje etapy realizacji harmonogramu dostosowania szpitalnych oddziałów ratunkowych do wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia. W siedzibie NFZ w Lublinie odbyło się właśnie spotkanie z dyrektorami szpitali posiadających SOR-y.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski