Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uczelnie stawiają na współpracę z Chinami

KOS
Materiały UMCS
Wymiana studentów, konferencje i seminaria, wspólne projekty badawcze naukowców z Chin i Lublina. To niektóre elementy umowy, jaką rektor UMCS podpisał we wtorek z prorektorem Guangdong University of Foreign Studies w Chinach. UMCS to nie jedyna lubelska uczelnia, która nawiązuje współpracę z Chinami.

- Od semestru letniego na Wydziale Politologii, na kierunku stosunki międzynarodowe uruchomiona zostanie nowa specjalność - "Studia Regionu Pacyfiku" - informuje Anna Guzowska, rzecznik prasowy uczelni. - Jej studenci obowiązkowo uczestniczyć będą m.in. w zajęciach z języka chińskiego.
Podpisana wczoraj umowa ma być pierwszym krokiem w zacieśnieniu współpracy między UMCS a uczelnią z Chin. Plany UMCS sięgają jeszcze dalej. Guangdong University of Foreign Studies to uczelnia która aktywnie angażuje się w promocją języka i kultury chińskiej za granicą. Jest też partnerem w instytutach Konfucjusza (chińskie instytucje rządowe działające w różnych krajach zajmujące się promocją Chin za granicą). UMCS ma nadzieję, że w przyszłości jeden z takich instytutów mógłby powstać w Lublinie (byłaby to pierwsza tego typu instytucja we wschodniej Polsce). - Projekt ten wspierają również władze Lublina - mówi Guzowska. - Nasza współpraca z chińską uczelnią może ułatwić stworzenie instytutu.

Na współpracę z Chinami stawia również KUL. Na uczelni tej od kilku lat prowadzone są lektoraty z języka chińskiego. W ubiegłym roku z wizytą na KUL- był rektor Yangtze Normal Uniwersity w Chongqing. Teraz przyszedł czas na zacieśnienie współpracy. We wrześniu z oficjalna wizytą w Chongqing był ks. prof. Sławomir Nowosad, prorektor KUL ds. nauki i współpracy z zagranicą. W trakcie podpisana została umowę dotycząca zasad współpracy między obiema uczelniami.

W listopadzie z kolei w naszym mieście pojawi się delegacja rządowa z Pekinu. Chińczycy są zainteresowani studiowaniem farmacji na Uniwersytecie Medycznym. Wcześniej przedstawiciele naszej uczelni byli w Pekinie. - Jesteśmy gotowi do uruchomienia farmacji w j. angielskim, mamy już przygotowany program oraz odpowiednią kadrę - mówi prof. Kazimierz Głowniak, prorektor UM ds. współpracy z zagranicą i szkolenia podyplomowego. - Docelowo miałoby się pojawić u nas 50-70 studentów z Chin. Podczas wizyty przedstawicieli Chin w Lublinie omawiana będzie forma, w jakiej te studia mają być prowadzone.

Kierunek "na wschód" obiera również Politechnika Lubelska. Uczelnia ta ma podpisaną umowę z Zhejiang Forest University w Linan City w Chinach. Na razie owocuje ona głównie współpraca naukowców (badania PL prowadzi z tej chwili doktorant z tego uniwersytetu). Politechnika stawia jednak głównie na współpracę z uczelniami z Ukrainy oraz na pozyskiwanie studentów z tego kraju. - Jednym z naszych pomysłów na walkę z niżem demograficznym jest ściągniecie studentów z krajów wschodnich - mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy uczelni. - Bazujemy na dotychczasowej dobrej współpracy z uczelniami zza wschodniej granicy, popartej stosownymi umowami. Mamy już w tym względzie pozytywne doświadczenia. Podczas tegorocznej rekrutacji mieliśmy 30 kandydatów z Ukrainy. Studia rozpoczęło 16 studentów.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski