Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie dla Lublina 2015-2020: Miasto czeka na zgłoszenia

Gabriela Bogaczyk
Małgorzata Kędzia- Myślę, że przyda się więcej działań w celu zachęcenia kobiet do korzystania z mammografii. Mimo darmowych mammobusów, kobiety nie chcą się badać. Niestety, wolą pokazy kosmetyczne.
Małgorzata Kędzia- Myślę, że przyda się więcej działań w celu zachęcenia kobiet do korzystania z mammografii. Mimo darmowych mammobusów, kobiety nie chcą się badać. Niestety, wolą pokazy kosmetyczne. Anna Kurkiewicz
Do 14 sierpnia potrwają konsultacje społeczne dotyczące programu "Zdrowie dla Lublina 2015-2020". Każdy może zgłosić swoje propozycje.

Mieszkańcy Lublina po raz pierwszy mają okazję, by współtworzyć politykę zdrowotną miasta.

- Pomysły na poprawę kondycji zdrowia lublinian są dla nas niezwykle ważne - zapewnia dr Barbara Danieluk, z-ca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin i dodaje, że program jest pierwszym sformalizowanym dokumentem, który będzie podstawą do podjęcia konkretnych działań na rzecz zdrowia mieszkańców Lublina w ciągu kolejnych lat.

Projekt "Zdrowie dla Lublina 2015-2020" ma stawiać na profilaktykę, edukację i promocję prozdrowotną. W ciągu 5 lat miasto przeznaczy na ten cel ok. 7,5 mln zł.

ZOBACZ TEŻ: Sposoby na uprawianie aktywności fizycznej za darmo

VIDEO https://get.x-link.pl/14d20fb7-fb97-4f69-f3b4-b35a96f03dc5,56e1ca0e-ca5b-67ad-b688-cbca1d311f7f,embed.html

- W najbliższych latach chcemy skupić się na zapobieganiu nadwadze i otyłości wśród młodzieży. Będziemy promować również zdrowy i aktywny tryb życia. Nowym kierunkiem naszych działań jest profilaktyka chorób układu krążenia - precyzuje dr Danieluk.

Do 14 sierpnia, mieszkańcy Lublina za pomocą specjalnego formularza na stronie internetowej Urzędu Miasta mogą zgłosić swoje pomysły i opinie na temat profilaktyki prozdrowotnej. - Jeden z mieszkańców zaproponował prowadzenie cyklu ćwiczeń fizycznych w Ogrodzie Saskim. Zachęcamy do kolejnych zgłoszeń. Ważne, żeby teraz zadbać o swoje zdrowie, aniżeli stać później w kolejkach do specjalistów - dodaje dr Danieluk.

Miasto podpowiada, że wśród propozycji do programu "Zdrowie dla Lublina 2015-2020" mogą znaleźć się np. konsultacje dietetyczne, organizowanie ćwiczeń grupowych w przestrzeni miejskiej czy bezpłatne badania poziomu glukozy we krwi, kontrola wad postawy oraz szczepienia przeciwko grypie.

W planie są również działania na rzecz zdrowia psychicznego. - Coraz więcej osób cierpi na depresję. Chcemy też w przyszłości uniknąć agresji wśród młodzieży - mówi dr Danieluk.

Urząd Miasta Lublin co roku przeznacza na profilaktykę i edukację zdrowotną w mieście około 1,4 mln złotych. Prowadzone były za to m.in. darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom czy wirusowi brodawczaka, badania wzroku oraz ćwiczenia fizyczne dla seniorów.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski