Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Bezrobocie maleje, w gospodarce ożywienie, ale jest nas coraz mniej

Gabriela Bogaczyk
Urząd Statystyczny przeanalizował sytuację społeczno-gospodarczą na Lubelszczyźnie w pierwszym półroczu 2015 r. oraz zaludnienie w 2014 roku. Aktualnie w woj. lubelskim jest 104,5 tys. bezrobotnych, co stanowi 11,5 proc. mieszkańców regionu.

Na brak pracy nie narzekają mieszkańcy pow. łęczyńskiego i lubelskiego. Najwięcej bezrobotnych mieszka w pow. włodawskim. W porównaniu z ubiegłym rokiem bezrobocie zmalało o 12 proc.

- Przyczyną tych zmian jest głównie demografia. Wyż demograficzny już minął, mniej osób pojawia się na rynku pracy, tym samym jest mniej zarejestrowanych bezrobotnych. Drugą przyczyną są pewne symptomy ożywienia gospodarczego w naszym regionie. W związku z rozbudową infrastruktury, powstaniem lotniska nasz region staje się atrakcyjniejszym miejscem dla inwestorów - zauważa Dariusz Jodłowski, prezes lubelskiego Lewiatana.

Nasze województwo zajmuje 10. miejsce pod względem poziomu bezrobocia. Wyprzedzamy m.in. warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie. - W sektorze przedsiębiorstw, pracownicy zarabiają przeciętnie około 3454 zł brutto miesięcznie - informuje dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Nieruchomości

Z danych statystycznych wynika, że rynek nieruchomości kwitnie, bowiem w tym roku w woj. lubelskim oddano już do użytku 2,5 tys. mieszkań oraz wydano 3521 pozwoleń na budowę. Przeciętna powierzchnia lokalu wynosiła w czerwcu br. 114,5 mkw.

Żywność

W 2015 roku zmalały przeciętne ceny skupu drobiu, trzody chlewnej i mleka. W górę poszybowała za to cena skupu bydła. Podrożały marchewka, filety mrożone i kawa. Wzrosły także ceny detaliczne koszul, rajstop czy biletów do kina. Mniej niż w 2014 roku zapłacimy natomiast za sok z jabłek, ziemniaki i masło. Potaniały też benzyna i olej napędowy.

- To szczególnie ważne teraz w lecie, gdy zwiększa się liczba wyjazdów rodzinnych na wakacje - przyznaje dyrektor Markowski.

Starzejemy się

W grudniu 2014 r., woj. lubelskie liczyło 2 147 746 mieszkańców. To spadek o 2,6 proc. w porównaniu do 2000 roku.

- Liczba ludności zmniejsza się regularnie. Jest to związane z procesem starzenia się społeczeństwa - zauważa dr hab. Dariusz Wadowski, socjolog z KUL. - W ostatnim czasie nie było żadnych gwałtownych "tąpnięć" spowodowanych spadkiem urodzeń. Trzeba wziąć pod uwagę migracje, ponieważ wiele młodych osób ucieka do innych miejsc w Polsce i tam się osiedla. Motywacją do migracji wewnątrz kraju jest również czynnik kulturowy. Podnoszą się wtedy wartość i samoocena - dodaje.

Średnia wieku mężczyzn w naszym województwie wynosi 37 lat oraz 42 lata u kobiet. Najstarsi ludzie mieszkają w powiatach krasnostawskim i puławskim. Z kolei, najmłodsi w powiecie łęczyńskim.

W 2014 roku urodziło się prawie 20 tys. dzieci w naszym regionie. To o 14 proc. mniej niż w 2000 roku. Natomiast 22 tys. osób zmarło. Dlatego przyrost naturalny od 1998 roku jest wciąż ujemny. - Z prognoz do 2050 roku wynika, że ta tendencja będzie się nadal utrzymywać - mówi Zofia Dymek z lubelskiego Urzędu Statystycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski