Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrealizuj swoje pomysły w Samorządzie Studenckim!

MSZ
Sylwia Szyc, przewodnicząca Komisji Promocji i Marketingu Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS
Sylwia Szyc, przewodnicząca Komisji Promocji i Marketingu Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS materiały Sylwia Szyc
Dlaczego warto działać w Samorządzie Studenckim? Jak zrealizować własne pomysły, a przy okazji pomóc innym żakom? Oraz o tym, jak życie studenta zmienia działalność na rzecz innych z Sylwią Szyc, przewodniczącą Komisji Promocji i Marketingu Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS rozmawia Marek Szymaniak.

Jak działa samorząd studencki UMCS?
Główne założenia działalności samorządu studenckiego określone zostały w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym. Zgodnie z jej treścią samorząd studencki posiada strukturę analogiczną do struktury uczelni, dzieląc się na samorząd uczelniany obejmujący wszystkich studentów danej uczelni oraz na samorządy wydziałowe skupiające studentów danego wydziału. Na takich zasadach działa także samorząd studencki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Naszą działalność regulują także akty prawne takie jak, Statut Uczelni, a także Regulamin Parlamentu Studentów UMCS czy Regulamin Samorządu Studentów. Jak widać nasza działalność posiada swoje umocowanie prawne.

W jaki sposób SS może pomóc studentom?
Zadaniem samorządu studenckiego jest dbanie przede wszystkim o dobro społeczności akademickiej UMCS. Czynnie uczestniczymy w przygotowywaniu Regulaminu Przyznawania Pomocy Materialnej, Regulaminu Studiów czy Programów Studiów. Reprezentujemy środowisko studenckie na Radach Instytutów, Radach Wydziału czy Senacie Akademickim. Reprezentanci studentów są obecni w każdej sferze życia uczelni, tak by jak najlepiej dbać o ich prawa i alarmować władze, gdy są one łamane.

Jesteśmy zaangażowani w każdą sprawę, która dotyczy studentów UMCS. Samorząd Studentów ma zawsze otwarte drzwi dla i chętnie służy zarówno dobrą radą jak i pomocą natury formalnej.

Co robią członkowie samorządu, na czym polega Wasza praca?
Silnie angażujemy się w każdą podejmowaną przez nas sprawę czy projekt. W ciągu tygodnia odbywamy wiele spotkań, wykonujemy setki telefonów. Praca każdego samorządu podzielona jest między jego członków, któremu przypisany jest określony zakres kompetencji. Przy Zarządzie Uczelnianym Samorządu Studentów działa dziesięć komisji: Komisja Socjalna, Komisja Medialna, Komisja Kultury, Komisja Wymian Międzyuczelnianych, Komisja ds. Rozwoju Studentów, Komisja Promocji i Marketingu, Komisja Sportu, Komisja ds. Dydaktyki oraz Jakości Kształcenia, Komisja Informatyzacji czy Komisja Prawnicza. Jak widać zajmujemy się szerokim spektrum spraw, by jak najlepiej i jak najskuteczniej pomagać studentom. Samorządy Wydziałowe działają na podobnych zasadach.

Jakie akcje, w ostatnim czasie udało wam się dotąd zorganizować?
W związku z tym, iż historia samorządu studenckiego na UMCS jest już długa wspomnieć należy przede wszystkim największym wydarzeniu kulturalnym na naszej Uczelni, jakim są Kozienalia. W pracę nad tym projektem angażuje się co roku kilkadziesiąt osób, tak aby ta tradycyjna już impreza studencka wypadła na jak najwyższym poziomie. Staramy się o to, by co roku wnieść powiew świeżości oraz sprawić by studenci nie tylko naszej Uczelni bawili się jak najlepiej, ładując energię przed zbliżającą się sesją egzaminacyjną.

Do naszych największych projektów, które realizujemy w roku akademickim należy m.in. wyjazd integracyjny "Adapciak" dla studentów roku "O", którzy dopiero zaczynają swoją przygodę jako żacy, zimowisko, impreza otrzęsinowa czy szkolenia i warsztaty skierowane do studentów. Przykładów można by mnożyć.

Ostatnimi czasy jeden z projektów sprawił, że uśmiech i łzy niejednokrotnie zawitały na naszych twarzach. Jesteśmy niebywale dumni z akcji charytatywnej "Ostatni Oddech", którą udało się zakończyć sukcesem. Nie ma chyba osoby w Lublinie, która nie słyszałaby o studencie Kubie Bielaku chorym na mukowiscydozę. Jego historia bardzo nas poruszyła, postanowiliśmy więc włączyć się w akcję zbierania funduszy na przeszczep płuc ratujący życie chłopaka. Suma, której potrzebował na przeczep w Wiedniu była wysoka - około 150 tysięcy euro. Miesiąc temu dowiedzieliśmy się, że udało się ją zebrać! Pokazaliśmy, że "chcieć to móc" i że nie ma rzeczy niemożliwych. To motto przyświeca naszej pracy. W tym miejscu chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim osobom, które włączyły się w akcję i pozwoliły spełnić czyjeś marzenia, tym razem marzenie życia.
W jakie akcje nowi studenci teraz mogą się zaangażować?
Dzięki tegorocznemu "Adapciakowi" oraz akcjom promującym działalność samorządową na uczelni udało się zaangażować grupę około sześćdziesięciu osób, które chcą podjąć pracę w samorządzie. Dzięki naszej pomocy i doświadczeniu uczą się organizować od postaw własne projekty, uczą się tego jak pozyskiwać środki sponsorskie na ich realizację i w jaki sposób załatwić sprawy na uczelni. Do tej pory udało się zorganizować Turniej gry w Tekken`a czy Targi Książek, a kolejne projekty już czekają na realizację. Zachęcamy osoby, które maja głowę pełną pomysłów oraz chęci działania do włączenia się w naszą pracę. Jesteśmy otwarci na innowacyjne pomysły i chętnie dzielimy się zdobytym dzięki samorządowi doświadczeniem.

Na jakie korzyści mogą liczyć studenci, którzy zaangażują się w prace Samorządu Studenckiego?Działalność w strukturach samorządu studenckiego pozwala uświadomić sobie, co znaczy tak naprawdę studiować. Nie chodzi tutaj o zdobywanie wiedzy na zajęciach. Samorząd przygotowuje nas do pracy zawodowej, uczy kreatywności, umiejętności pracy w grupie, samodzielnego realizowania projektów. Czujemy się bardzo silnie związani z Uczelnią, a także współodpowiedzialni za jej losy.

Samorząd Studentów jest dla nas miejscem, gdzie możemy rozwinąć swoje pasje, zrealizować pomysły, wykazać się inwencją, a jednocześnie zdobyć doświadczenie, którego nie zapewnią żadne zajęcia czy praktyki. Jest dla nas przygodą i wyzwaniem, którego na pewno nie zapomnimy do końca życia.

Czy Twoim zdaniem działalność w Samorządzie Studenckim jest pozytywnym punktem w CV i w jaki sposób może przydać się w późniejszej karierze zawodowej?

Tak, jak najbardziej. Dla potencjalnego pracodawcy liczy się przede wszystkim doświadczenie oraz wiedza, którą dysponuje osoba aplikująca na dane stanowisko. Informacje zawarte w CV mają swoje realne przełożenie na umiejętności, które zdobyliśmy dzięki pracy w samorządzie. Jest to również informacja o tym, że potrafimy zaangażować się w realizowane przez nas przedsięwzięcia, a środkiem motywującym nie są pieniądze, tylko sama chęć działania i realizowania własnych pasji.

Dziękujemy za rozmowę.

Chcesz działać w Samorządzie Studenckim? Masz głowę pełną pomysłów? Nie czekaj! Zgłoś się już teraz!
Dane Kontaktowe z Samorządami Studenckimi lubelskich uczelni:

UMCS: Zarząd Uczelniany Samorządu Studentów UMCS
DS. Babilon, pokój nr. 4
ul. Radziszewskiego 17, 20-036 Lublin
tel\fax: 081 537 54 16
e-mail: [email protected]

KUL: Uczelniany Samorząd Studentów
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Al. Racławickie 14
20-950 Lublin
tel./fax. 081 445-43-64

UP: Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego
Lublin, ul. Akademicka 15, p. 234
tel. (+ 81) 445-65-15
e-mail: [email protected]
www: russ.up.lublin.pl

PL: Samorząd Studencki Politechniki Lubelskiej
ul. Nadbystrzycka 44a
20-501 Lublin
Dom Studenta nr 3 pok.3
Tel: 081- 538-41-82
Tel: 081- 743-52-02


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski