18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z Operonem 2011: Pytania z j. polskiego

KOS
"Przedwiośnie", "Makbet", i "Nie-boska komedia". To lektury, których znajomością musieli wykazać się uczniowie, którzy dziś (wtorek) pisali próbną maturę z języka polskiego
"Przedwiośnie", "Makbet", i "Nie-boska komedia". To lektury, których znajomością musieli wykazać się uczniowie, którzy dziś (wtorek) pisali próbną maturę z języka polskiego Jacek Babicz
"Przedwiośnie", "Makbet", i "Nie-boska komedia". To lektury, których znajomością musieli wykazać się uczniowie, którzy dziś (wtorek) pisali próbną maturę z języka polskiego. Arkusze (poziom podstawowy) opracowało wydawnictwo Operon.

Arkusz składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie musieli rozwiązać 15 zadań opartych na eseju Adama Krzemińskiego "Słownik zabijania" opublikowanego w "Polityce". W eseju Krzemiński pisze m.in. o tym, co w prawie międzynarodowym oznacza pojęcie ludobójstwo, w jaki sposób powstało i dlaczego są tacy, którzy uważają, że jego definicja jest niedoskonała. Autor zastanawia się również, dlaczego w historii ludzkości wciąż zdarzają się akty, które możemy określić mianem ludobójstwa i szuka odpowiedzi na pytanie: czy można im zapobiegać?

Druga część arkusza z polskiego to wypracowanie. Młodzież miała do wyboru dwa tematy:

1. "Postaci z innych światów. Dokonaj analizy i interpretacji podanych fragmentów "Makbeta" Wiliama Szekspira oraz "Nie-boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego i przedstaw, jaką funkcje pełnia w tych utworach postaci fantastyczne. Zwróć uwagę na ich wpływ na dalsze losy bohaterów".

2. "Marzenia i rzeczywistość. Dokonaj analizy i interpretacji podanych fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego i przedstaw, jaki wpływ na postawę młodego Baryki miała opowieść ojca. Zwróć uwagę na jej symboliczne znaczenie. Wykorzystaj znajomość całego utworu."

* Próbna matura z Operonem. Piszą język polski

- Na podstawie obydwu tematów widać ewolucję, jaką przechodzą tematy maturalne - analizuje Grzegorz Lech, dyr. III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. - Stają się one coraz bardziej rozbudowane, wymagają od uczniów, by wykazali się różnymi umiejętnościami. Temat oparty o fragment "Przedwiośnia" wymaga od uczniów analizy i interpretacji fragmentu tekstu. Muszą też zwrócić uwagę na symbolikę tekstu (opowieść ojca dotyczy słynnych szklanych domów - przyp. red.). Co ważne, młodzież powinna również wykazać się znajomością całego utworu.

Zdaniem Lecha podobną tendencję widać w temacie związanym m.in. z "Makbetem". - Po pierwsze, wymaga on znajomości obydwu utworów w całości - wyjaśnia dyrektor. - W poleceniu jest napisane, by młodzież wykazała, jaki wpływ na losy bohaterów miały sceny zamieszczone w arkuszu. Aby to zrobić, należy znać obydwa utwory. Trudność tematu polega również na tym, że "Makbet" i "Nie-boska" komedia to utwory wywodzące się z dwóch różnych epok. Wymaga to od uczniów ich znajomości.

Lech tłumaczy, że mimo wszystko obydwa tematy nie powinny zaskoczyć uczniów.

W środę kolejny dzień próbnych matur z Operonem. Szkoły organizują również próby na własną rękę, na podstawie arkuszy opracowanych przez nauczycieli. W "Unii" taka próba odbędzie się na wiosnę.

Czytaj także:

Lubelskie: dzisiaj próbna matura z jęz. polskiego ARKUSZE, ODPOWIEDZI
Próbna matura z matematyki POBIERZ ARKUSZ, ODPOWIEDZI
Próbna matura z języka polskiego OPERON. Jak poszło?
Próbna matura z matematyki OPERON
Próbna matura OPERON: na koniec przedmioty do wyboru


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski