Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska: Maszyna za ponad milion złotych

IL
Maszyna osiowo-skrętna może badać próbki o długości ok. 1,5 m.
Maszyna osiowo-skrętna może badać próbki o długości ok. 1,5 m. Marcin Kneć
Nowe urządzenie znajduje się w Laboratorium Budownictwa na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Kosztowało, bagatela 1 mln 250 tysięcy złotych. Maszyna osiowo-skrętna ma służyć do badania zjawisk mechanicznych jakie zachodzą w silniku śmigłowca podczas rzeczywistego lotu.

- Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia możemy zasymulować obciążenia jakim będzie poddany główny element napędowy śmigłowca, czyli wał. Pozwala to m.in. na bezpieczne - w warunkach laboratoryjnych - sprawdzenie czy i jak długo dany element może pracować. Oczywiście jej zastosowaniem nie są jedynie wały śmigłowców. Wkrótce urządzenie będzie wykorzystane przez studentów do badań na potrzeby ich prac dyplomowych w ramach których poddamy skręcaniu próbki wykonane ze specjalnego betonu - informuje Marcin Kneć, kierownik Laboratorium Budownictwa.

Czytaj nasz serwis studencki STUDENTOWO

Maszyna ma podwójne zastosowanie. Oprócz oceny odporności materiału na zmęczenie lub zniszczenie w trakcie rozciągania, ściskania, pozwala jednocześnie wykonać pracę polegającą na skręcaniu próbki. Dzięki temu naukowcy chcą wykorzystać maszynę do badania np. wału śmigłowca dla rzeczywistych przebiegów obciążeń, które wynikają z pracy silnika w locie.

Materiał wału silnika inaczej pracuje przy swobodnym locie, w podmuchach wiatru czy na pełnym ciągu silników. W zależności od wysokości zmienia się również temperatura. Aby jak najwierniej oddać wpływ czynników zewnętrznych na pracę poszczególnych elementów silnika, laboratorium zakupiło specjalną komorę. Dzięki niej można podgrzać próbki do ponad 200 stopni Celsjusza lub ochłodzić je do minus 50 stopni, by w takich warunkach badać zachowanie materiału, z którego zbudowany jest wał silnika. Przestrzeń robocza komory ma długość ponad 1 m. Maszyna może badać próbki o długości ok. 1,5 m.

- Z urządzenia korzystają zarówno studenci podczas zajęć laboratoryjnych, pracownicy Wydziału Budownictwa i Architektury politechniki w ramach prac naukowych jak i goście z zagranicy przebywający na uczelni w ramach projektów unijnych. Tak wysoko specjalizowane urządzenie musi być obsługiwane przez przeszkoloną kadrę techniczną, którą oczywiście dysponujemy - dodaje Marcin Kneć.

Zakup maszyny osiowo-skrętnej został sfinansowany ze środków unijnych, w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski