Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Lublinie: W przyszłym roku o staże znowu ciężko

EP
Anna Denis liczy, że za kilka tygodni rozpocznie staż
Anna Denis liczy, że za kilka tygodni rozpocznie staż Małgorzata Genca
Umiesz liczyć? Licz na siebie - zdaje się mówić rząd do osób bezrobotnych. W przyszłym roku na ich aktywizację chce przeznaczyć niemal tak samo mało pieniędzy jak w mijającym. - Sytuacja będzie trudna - przyznają urzędy pracy.

W Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie pieniądze na aktywizację bezrobotnych skończyły się już kilka miesięcy temu. Korytarze pośredniaka mimo to, nie opustoszały. - Słyszałam, że pieniędzy nie ma, ale może będą w przyszłym roku - mówi z nadzieją Anna Denis, która chce rozpocząć staż w biurze pośrednictwa pracy. Anna skończyła zarządzanie w turystce i hotelarstwie w Warszawie. Była na różnych praktykach, dokształca się i cały czas szuka pracy. - Nie siedzę bezczynnie. Przez ostatnie półtora miesiąca wysłałam 40 CV. Efekt? Żaden. Zero odzewu. Szansą jest staż - mówi.

Wszystko wskazuje jednak na to, że przyszły rok, podobnie jak ten mijający, będzie dla bezrobotnych, takich jak Anna, bardzo trudny. W projekcie budżetu państwa na szkolenia, staże i kursy dla poszukujących zatrudnienia zapisano 3,4 mld zł. To o 200 mln zł więcej niż rok wcześniej, ale i tak o połowę mniej niż jeszcze dwa lata temu. Z tego ponad 700 mln rząd wyda na specjalizacje i staże dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych, a więc nie bezpośrednio na walkę z bezrobociem.

- Sytuacja będzie trudna, zwłaszcza, że prognozuje się zwiększenie stopy bezrobocia, co oznacza automatycznie większe zapotrzebowanie na pomoc - przyznaje Andrzej Kozak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie.

Podkreśla, że w takich warunkach urzędnik dwa razy ogląda każdy wniosek stażowy nim zdecyduje się wydać na niego pieniądze. - Preferujemy wnioski z deklaracją zatrudnienia, czyli takie w których pracodawca zobowiązuje się po zakończeniu stażu przyjąć daną osobę do pracy - wyjaśnia.

Urzędy muszą też poszukiwać dodatkowych pieniędzy. Na przykład Miejski Urząd Pracy w Lublinie pozyskał w tym roku dodatkowe wsparcie z Unii Europejskiej. - Dzięki temu można było udzielić 114 dotacji, przeszkolić 243 osoby oraz skierować 364 osoby na staż - wylicza Monika Różycka-Górska, rzecznik MU P w Lublinie. Kolejne projekty czkają na rozpatrzenie. Urzędnicy przyznają jednak, że to kropla w morzu potrzeb, więc wielu bezrobotnych znowu musi obejść się bez takiej pomocy.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski