Konard Czerniak zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w Kazaniu

LUB/AIP
Konrad Czerniak
Konrad Czerniak Michael Sohn
Konrad Czerniak zajął trzecie miejsce w wyścigu na 50 m stylem motylkowym podczas pływackich mistrzostw świata w Kazaniu. Wygrał Francuz Florent Manaudou.

Pochodzący z Puław Czerniak na metę dopłynął z czasem 23,15 s (w półfinale miał 23,07 i był to czwarty czas). Identyczny miał Węgier Laszlo Cseh. Manaudou triumfował z czasem 22,97 s. Drugi był Brazylijczyk Nicholas Santos - 23,09.

Medal Polaka to dobry zwiastun jego kolejnych startów. Dystans 50 m nie jest jego koronnym. Zawodnik AZS AWF Katowice najlepiej czuje się na 100 m. Rok temu w Berlinie podczas mistrzostw Europy wywalczył złoty medal. W marcu w Maladze osiągnął 51,37 s, co do dziś daje mu pierwsze miejsce w światowym rankingu.

Brązowy medal jest pierwszym dla Polski podczas imprezy w Kazaniu. Natomiast dla pływaka pochodzącego z Puław to trzeci krążek w historii startów na mistrzostwach świata. W 2013 r. zdobył brąz, w 2011 r. srebro. W obu przypadków na 100 m stylem motylkowym.

Finał 50 m "motylkiem" był jedynym w poniedziałek z udziałem Polaka. W półfinale 100 m style grzbietowym odpadła Alicja Tchórz. Zawodniczka Juvenii Wrocław z czasem 1.01,09 min zajęła 16. miejsce.

Podczas porannej sesji w eliminacjach tej samej konkurencji, ale wśród mężczyzn, odpadli Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) i Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice). Zajęli - odpowiednio - 18. i 19. miejsce.

Jeszcze gorzej w eliminacjach spisali się Dominika Sztandera i Kacper Majchrzak. Zawodniczka Juvenii na 100 m stylem klasycznym zajęła dopiero 33. miejsce (1.09,38). Natomiast pływak Warty Poznań na 200 m kraulem był 19.