Kościół akademicki KUL otrzyma relikwię Jana Pawła II

Kościół akademicki KUL otrzyma relikwię Jana Pawła II

IL

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

W kościele akademickim KUL trwają ostatnie przygotowania przed zbliżającą się Niedzielą Chrztu Pańskiego. 8 stycznia o godzinie 13.00, zostanie odprawiona wyjątkowa Msza Św.
- Na zakończenie nabożeństwa wprowadzona zostanie relikwia błogosławionego Jana Pawła II, kropla krwi papieża wsączona w kawałek białej tkaniny. Przekazał ją dla całej wspólnoty akademickiej metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz - informuje ksiądz profesor Ryszard Knapiński.

Krew Ojca Świętego, znajduje się już m.in. w dwóch parafiach w Lublinie, sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu nad Bugiem oraz w parafii pw.
Rozesłania Apostołów w Chełmie. Kilka dni temu parafia w Chodlu koło Opola Lubelskiego, otrzymała włosy papieża. - Nasz kościół akademicki również otrzyma relikwie pierwszego stopnia - mówi ksiądz Piotr Twardecki, duszpasterz KUL.

Relikwie, to przedmioty związane z kultem świętych. Najczęściej są to szczątki ciała osób świętych (I stopnia) lub fragmenty stroju, tkanin (II stopnia). Za relikwie uznawane są również przedmioty towarzyszące świętemu za życia, pod warunkiem, że dotknął ich chociaż raz (III stopnia).

Kapsuła z kroplą krwi Jana Pawła II, zostanie umieszczona w odlanym z brązu, relikwiarzu. Nad jego koncepcją pracowali wspólnie ks. Knapiński oraz znany rzeźbiarz, profesor Kazimierz Gustaw Zemła. Artysta, specjalizujący się w zakresie rzeźby sakralnej, jest autorem kilku pomników papieża Polaka, m.in. w Krakowie, Suwałkach, Płocku i Montevideo.

Relikwiarz wykonany jest na kształt krzyża, który przenika kwadrat, symbolizujący Ziemię. Na awersie krzyża znajduje się medalion z podobizną Jana Pawła II i jego własnoręczny autograf. Rewers zawiera Oblicze Matki Bożej z Jasnej Góry, w którym profesor Zemła wprowadził symboliczną łzę, wypływającą z lewego oka. Relikwiarz osadzony jest na marmurowej płytce z wygrawerowanym zawołaniem papieskim, Totus Tuus.

W niedzielę, po Mszy Św., relikwiarz zostanie umieszczony w głębi wydrążonej niszy, w filarze kościoła akademickiego. - Taka lokalizacja nawiązuje do pradawnej tradycji wmurowywania relikwii w fundamenty, filary, kolumny, albo ściany kościołów. W alegorycznym rozumieniu oznacza to, że podobnie jak Apostołowie, również święci są elementami konstytutywnymi Kościoła, na których wspiera się cała budowla - podkreśla ksiądz Knapiński.

W oprawie relikwiarza wykonanym z brązu, uwiecznione zostały fragmenty testamentu Jana Pawła II.Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (18)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ciemnota i zabobon

Laboga! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

to jeszcze piorko ze skrzydla archaniola Gabriela

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ale jaja!!!

margo4 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

nastepna szopka ma byc pierdniecie papieza , tylko jak to przechowac zeby nie stracilo walorow estetycznych !!! hahahah

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
relikwia

lucyper (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

a bedzie takze szczebel z drabiny ,ktora mu sie przysnila? moze fragment podpaski gospodyni

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ile

hh (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

będzie tych gadżetów!!!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy ktoś wie, gdzie mozna kupić taką relikwie

mietek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

bardzo mi na tym zależy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co na to Sanepid?

24h (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
skąd tyle krwi

323 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 26 / 15

była rzekomo ampułka a teraz jest mnogość.Co druga parafia coś dostaje

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kropelka

pan boocek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9

do kropelki i zbierze się tego (za Słwackim) 44 litrowe butelki. Będzie dziw nad dziwy, nawet arcyDZIWISZ

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kto teraz krzywo spojrzy

ojciec_mateusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

na kosciół akademicki, lub źle się o nim wypowie, ten może zapomnieć o życiu wiecznym. Dziękuję.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Komu to potrzebne ?

zib (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

Jestem człowiekiem dorosłym i wierzącym. Rozumiem szaty po postrzale ,rozumiem rzeczy które towarzyszyły zmarłemu ale nie rozumiem kiedy kościół nie pozwala na kremację w jednym przypadku w drugim...rozwiń całość

Jestem człowiekiem dorosłym i wierzącym. Rozumiem szaty po postrzale ,rozumiem rzeczy które towarzyszyły zmarłemu ale nie rozumiem kiedy kościół nie pozwala na kremację w jednym przypadku w drugim ćwiartuje ,też człowieka i rozdaje na lewo i prawo jego szczątki.
Mnie do wiary w Boga i w całą Trójcę nie potrzeba rzeczowych świadectw i całych regałów zaświadczeń wyprodukowanych dość cęsto nie na pożytek Boga ale na pożytek samych twórców. Też uważam to za niesmaczne i nie etyczne. Wybaczcie ale takie są moje odczuciazwiń

1 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo