Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Soczewki Focusa: Głosujcie na antygen malarii z UMCS

IL
Zespół prof. Grankowskiego walczy o wygraną w dwóch konkursach.(od lewej) prof. Marek Tchórzewski, prof. Nikodem Grankowski, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, mgr Leszek Wawiórka.
Zespół prof. Grankowskiego walczy o wygraną w dwóch konkursach.(od lewej) prof. Marek Tchórzewski, prof. Nikodem Grankowski, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, mgr Leszek Wawiórka. Kamil Kudyba
Antygen malarii, futurystyczny środek piorący czy łazik marsjański? To obecni faworyci plebiscytu "Soczewki Focusa", który wyłoni najważniejsze wydarzenia naukowe roku 2011. Głosowanie trwa do 16 stycznia. Obecnie antygen malarii, wynaleziony przez naukowców z Zakładu Biologii Molekularnej UMCS, jest na drugim miejscu.

- Zakończyliśmy już badania teoretyczne, które udowodniły, że nasz antygen, czyli substancja białkowa, występuje we wszystkich stadiach rozwojowych zarodźca malarycznego. Tak jak szczepimy się na grypę, tak też można zaszczepić się na malarię - informuje profesor Nikodem Grankowski z Zakładu Biologii Molekularnej UMCS.

Naukowcy pod kierownictwem profesora Grankowskiego, po wieloletnich badaniach, opracowali antygen, który może wejść w skład szczepionki przeciwko malarii. Do tej pory nikomu nie udało się wynaleźć leku na chorobę, która zabija rocznie nawet dwa miliony ludzi.
Za to przełomowe odkrycie zakład BM UMCS, został nominowany w ogólnopolskim plebiscycie "Soczewki Focusa", którego organizatorem jest miesięcznik popularnonaukowy "Focus".

Antygen walczy z czterema kandydatami o tytuł najważniejszego wydarzenia naukowego w kategorii "Nadzieja" i zajmuje obecnie drugie miejsce. Wyprzedza go dosłownie o włos futurystyczny środek piorący, którego koncepcję opracowały studentki z SGH w Warszawie. W czołówce znalazł się również łazik marsjański, który zbudował Zespół Politechniki Białostockiej.

Zwycięzcę plebiscytu wybiorą internauci i czytelnicy w głosowaniu SMS-owym, które potrwa do 16 stycznia 2012 roku. Lista laureatów zostanie opublikowana w marcowym wydaniu miesięcznika "Focus". Regulamin i zasady głosowania dostępne są na stronie internetowej www.focus.pl.

- W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że patent międzynarodowy na nasz antygen, będzie gotowy lada dzień. Dalsze badania wiążą się już z doświadczeniami na zwierzętach, np. małpach makakach, które na początku będą szczepione antygenem. Po kilku tygodniach a nawet miesiącach, zwierzęta będą infekowane zdrowym zarodźcem malarii. Wtedy okaże się, czy ich organizm wyprodukował wystarczającą ilość przeciwciał. Koszt tych badań waha się średnio od dwóch do nawet trzech milionów złotych. W tym momencie staramy się o fundusze na ten cel. Badania na zwierzętach nie będą prowadzone w Polsce, ponieważ nie ma tutaj odpowiednich laboratoriów. Prawdopodobnie przeprowadzimy je w którymś z ośrodków naukowych w Europie Zachodniej lub w Czechach - dodaje profesor Grankowski.

To może być wyjątkowo szczęśliwy rok dla naukowców z UMCS-u. Niedługo ruszy głosowanie w konkursie National Geographic Travelery 2011. Wśród pięciu nominacji do miana Naukowego Odkrycia Roku w z całej Polski wytypowano dwa odkrycia naukowców z UMCS: przełom w badaniach nad szczepionką na malarię oraz odkrycie Skarbu w Czermnie przez naukowców z Instytutu Archeologii. Wkrótce czasopismo "National Geographic Polska" udostępni regulamin konkursu, w którym zostaną określone zasady głosowania.

A oto wyniki plebiscytu "Soczewki Focusa" z dnia 2 stycznia 2012 r.:
Kategoria "Nadzieja"

29,98% Anna Szarecka i Anna Szpot - studentki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - za najbardziej innowacyjny pomysł futurystycznego środka do prania, który jest ekologiczny, bezpieczny i usuwa brud w kilka chwil bez użycia pralki. Pomysł został nagrodzony w międzynarodowym konkursie firmy Henkel.

29,83% Zakład Biologii Molekularnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - za wyizolowanie antygenu (białko wywołujące odpowiedź immunologiczną organizmu), który może wejść w skład szczepionki przeciw malarii. 

29,53% Zespół Politechniki Białostockiej - za konstrukcję i budowę łazika marsjańskiego MAGMA2 (1. miejsce w międzynarodowym konkursie University Rover Challenge).

6,54% Studenci z Politechniki Warszawskiej - za projekt pierwszego polskiego satelity PW-Sat, który na początku 2012 r. zostanie wystrzelony w kosmos. Satelita waży zaledwie kilogram, ale ma ważną misję do wykonania: będzie testował nowe baterie słoneczne oraz technikę bezpiecznego zejścia z orbity.

4,11% Zespół Cellardoor z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - za projekt gry internetowej dla dzieci uczącej zachowań proekologicznych (1. miejsce w międzynarodowym konkursie Imagine Cup).

Plebiscyt miesięcznika "Focus" składa się z czterech kategorii: nadzieja, inicjatywa, przełom oraz książki.
Na głosujących czekają cenne nagrody:
3 x zestaw filmów Blu-ray: "Kac Vegas w Bangkoku", "Szefowie wrogowie" i "Green Lantern"
9 x zegarek Kenneth Cole,
2 x touchbook Acer ICONIA
5 x namiot Faro firmy Campus
5 x plecak Nadel 60+20 firmy Campus
20 x roczna prenumerata miesięcznika Focus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski