Kurier Lubelski » Opinie » Agencje ratingowe - chłopcy do bicia

Agencje ratingowe - chłopcy do bicia

Data dodania: 2012-01-21 13:40:58 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2012-01-21 13:40:58

Kurier Lubelski

Mariusz Świetlicki

PrześlijDrukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka

Jednym z głównych bohaterów, w opinii wielu polityków i komentatorów - negatywnym, obecnego kryzysu są agencje ratingowe. Jawią się one często jak bezduszne struktury, które kierując się tylko własnym, bliżej nieokreślonym interesem, pogrążają kolejne kraje w problemach finansowych. Obniżony rating to powód zmiany rządu, upadku gospodarki, wzrostu bezrobocia i wielu innych klęsk nawiedzających "niewinne" państwa.

Cóż to za "demon" i dlaczego przypisuje się mu aż taką siłę? Czy rzeczywiście aż tak potężne znaczenie ma znaczek AAA lub jego zamiana na AA? To nie jest przecież nic więcej, jak uproszczony opis oceny ryzyka bankructwa firmy, instytucji lub państwa.

Każdy kto stara się o kredyt lub pożyczkę, podlega ocenie zdolności jej spłaty. Ze względu na wzrost popularności obligacji, które są kupowane zarówno przez duże instytucje finansowe, które mają dostateczny potencjał do samodzielnej oceny ryzyka, jak i przez instytucje publiczne oraz zwykłych obywateli, którzy takiego potencjału nie mają, powstały firmy, które wyspecjalizowały się w badaniu sytuacji finansowej innych podmiotów i podawaniu tych informacji do powszechnej wiadomości.
∨ Czytaj dalej
Rating ma o tyle znaczenie, o ile inni traktują go jako wyznacznik podejmowania inwestycji. Jego siła tkwi w wiarygodności instytucji, która go określa.

Z tą wiarygodnością bywa różnie. Agencje ratingowe są to prywatne firmy kierujące się swoimi własnymi procedurami w badaniu ryzyka pożyczkobiorców. Aby móc funkcjonować na rynku i zarabiać na swoich usługach, muszą latami budować swoją wiarygodność. Tak jak każdy popełniają jednak błędy. W ostatnich latach największym agencjom przydarzyło się kilka spektakularnych wpadek, jak chociażby utrzymywanie wysokich ratingów, jeszcze tuż przed bankructwem, dla banku Lehman Brothers czy dla Grecji.

Nie zmienia to jednak zupełnie faktu, że obecna krytyka wielu polityków skierowana przeciwko agencjom ratingowym, obniżającym wiarygodność kredytową Francji, Włoch czy Belgii, to jedynie krzyk chorego, któremu się nie podoba, że termometr wskazuje gorączkę. Stłuczenie termometru nie wyleczy nas z choroby. Nawet, jeśli nie zawsze ich wskazania są zupełnie prawidłowe, to nie znaczy, że nie ma państw z problemami ze spłatą potężnych długów.

Możemy próbować tworzyć nowe agencje, zwiększać konkurencyjność między nimi, ale to nie uzdrowi finansów publicznych. Zamiast więc szukać "chłopców do bicia", trzeba brać się za realne zmiany strukturalne, które pozwolą wyjść z długów. Niestety, to znacznie trudniejsze dla polityków…

Komentarze

przejdź na forum

Dodajesz jako: Gość

ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Zaloguj przez Facebook

Rozrywka

Kurier Lubelski

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Kurier Lubelski", środa 23.05.2012

Kup e-wydanie

Prenumerata:

Stanisław Ceniuk
tel. 81 446-28-05

Reklama:

Oddział Biuro Reklamy, Filia Lublin
ul. Krakowskie Przedmieście 10, 20-002 Lublin
tel. (81) 44-62-850, reklama@kurierlubelski.pl

Biuro reklamy, ogłoszeń i marketing: adresy, telefony, e-maile
Cenniki reklamy znajdują się TUTAJ

Dyrektor Biura Reklamy
Dariusz Topyła
tel. 81 446-28-10
d.topyla@kurierlubelski.pl

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

Adres redakcji:
Polska Kurier Lubelski
Krakowskie Przedmieście 10, 20-002 Lublin
tel. 81 446-28-00, faks 81 446-28-30
redakcja@kurierlubelski.pl

Jesteś świadkiem ciekawych zdarzeń? Napisz do nas: online@kurierlubelski.pl

Redakcja Kuriera Lubelskiego: Telefony, e-maile

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Sonda

Jak się powiedzie reprezentacji Polski na Euro 2012?

Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie KurierLubelski.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.