Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizje Podzamcza: Projekty studentów architektury PL

Artur Jurkowski, Jakub Szczepański
Ewa Popko, Dorota Tarkowska, Barbara Dąbkowska
Ewa Popko, Dorota Tarkowska, Barbara Dąbkowska
Trzypiętrowa galeria handlowa w miejscu obecnego targowiska, przejście przez al. Tysiąclecia kładką lub tunelem - taką wizję Podzamcza mają studenci architektury z Politechniki Lubelskiej. Swoje projekty zaprezentują publiczności w piątek 27 bm., w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy ul. Jezuickiej.

Projektując przebudowę terenów leżących u stóp zamkowego wzgórza żacy z III roku Architektury i Urbanistyki PL opierali się na wytycznych obowiązujących zawodowych architektów startujących w konkursie na rewitalizację Podzamcza, ogłoszonym przez lubelski ratusz. Jak przekonuje dr inż. Marzena Siestrzewitowska, opiekunka studentów, był to doskonały temat do pracy warsztatowej dla przyszłych architektów. - To nie tylko okazja do promocji uczelni, ale korzyść dla studentów, którzy będą mieli okazję porównać swoje prace z profesjonalistami, co na pewno zaowocuje w przyszłości - tłumaczy dr Siestrzewitowska.

Jak "nowe" Podzamcze widzą studenci? - Staramy się radykalnie je odmienić, by przyciągało nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Chcemy, żeby w przyszłości stało się wizytówką naszego miasta - wyjaśnia Agnieszka Dziechciaruk, jedna z autorek prac.

Jednym z ciekawszych rozwiązań zaproponowanych przez studentów jest przywrócenie starego biegu ulic Szerokiej i Ruskiej.

Wizję zmian prawie 35-hektarowego terenu poznamy ostatecznie w poniedziałek. Wtedy ratusz ogłosi laureatów konkursu na rewitalizację terenów w rejonie ulic Lubartowskiej, Ruskiej, Unii Lubelskiej, Tysiąclecia, pl. Zamkowego. Konkurs ma charakter koncepcyjny. Wizje zmian zaproponowane przez architektów zostaną uwzględnione w zapisach miejscowego planu zagospodarowania tego terenu.

Ratusz dał urbanistom m.in. "zielone światło" do budowy wzdłuż al. Tysiąclecia galerii handlowej. Z Podzamcza zniknie dworzec PKS (przeniesie się w rejon dworca PKP). Uwolnione tereny będą mogły być zabudowane. Architekci mogą też przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe teren między ul. Wodopojną a Lubartowską. Część terenów zarezerwowano na zieleń oraz miejsca do organizowania imprez masowych.

Akces do konkursu zgłosiło 126 architektów, prace w wyznaczonym terminie złożyło 45. Zwycięzca dostanie 120 tys. zł.

W galerii zdjęć prezentujemy projekty wraz z nazwiskami autorów.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski