18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głosujcie na naukowe odkrycia roku z UMCS

IL
Ubiegłoroczna wystawa archeologiczna w UMCS
Ubiegłoroczna wystawa archeologiczna w UMCS Jacek Babicz
Ruszyła szósta edycja plebiscytu National Geographic Travelery 2011. Internauci w głosowaniu SMS-owym wybiorą sześciu zwycięzców w następujących kategoriach: blog travelerowca, podróżnicza książka roku, naukowe odkrycie roku, społeczna inicjatywa roku, wyczyn roku i podróż roku. Wśród pięciu nominacji do miana naukowego odkrycia roku, z całej Polski wytypowano dwa dokonania uczonych z UMCS-u: przełom w badaniach nad szczepionką na malarię oraz odkrycie skarbu z Czermna.

Głosowanie SMS-owe potrwa do 27 marca 2012 roku. Na głosujących czekają cenne nagrody: wycieczka do Wietnamu, nawigacje turystyczne i sprzęt outdoroowy. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.travelery2011.national-geographic.pl.

O tytuł naukowego odkrycia roku, w plebiscycie National Geographic Travelery 2011, walczą :

1. Odkrycie metody przemysłowej produkcji grafenu
Grafen jest mocniejszy niż stal, lepiej przewodzi prąd niż krzem, a przy tym jest lekki i elastyczny. Sęk w tym, że nikt nie potrafił wytwarzać go na masową skalę. Polak już potrafi. A konkretnie grupa badaczy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydziału Fizyki UW, którzy jako pierwsi na świecie opracowali metodę przemysłowej produkcji "materiału przyszłości".

2. Przełom w badaniach nad szczepionką na malarię
Lubelscy naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opracowali antygen, który może posłużyć do wyprodukowania szczepionki przeciwko malarii. Będzie to wydarzenie na miarę historii medycyny - wszak choroba zabija rocznie na świecie ponad milion osób. Spośród chorób to trzeci największy morderca po AIDS i gruźlicy.

3. Odkrycie planet swobodnych
Międzynarodowy zespół naukowy z udziałem polskich naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego odkrył nową klasę planet - tzw. planety swobodne. Mają masę Jowisza i nie są związane z żadną gwiazdą. O sensacyjnych wynikach badań poinformował prestiżowy tygodnik Nature.

4. Odkrycie skarbu w Czermnie
Drogocenna biżuteria, złocone srebro z XIII w. - to efekt wykopalisk archeologicznych, które naukowcy z UMCS w Lublinie prowadzili w Czermnie, w powiecie tomaszowskim. Odkrycie ma też znaczenie historyczne - może być dowodem na to, że miejscowość stanowiła stolicę od lat poszukiwanych przez znawców średniowiecza Grodów Czerwieńskich.

5. Wyhodowanie w warunkach sztucznych węgorza
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jako pierwsi na świecie doprowadzili do tarła węgorzy w sztucznych warunkach. Dzięki ich dokonaniom zwiększy się populacja tego zagrożonego gatunku. Wcześniej bliscy podobnego osiągnięcia byli naukowcy z Japonii, ale wyhodowane przez nich larwy zginęły po kilku dniach.

Antygen malarii UMCS walczy również o tytuł najważniejszego naukowego odkrycia roku w konkursie "Soczewki Focusa", organizowanego przez miesięcznik popularnonaukowy "Focus". Wyniki zostaną opublikowane w marcowym wydaniu "Focusa". Kliknij tutaj

Archeolodzy z UMCS-u uroczyście zaprezentowali skarby odkryte w Czermnie, 14 grudnia ubiegłego roku. Skarby czekały w ziemi ponad 700 lat. Ubezpieczono je na 2 miliony euro. Kliknij tutaj


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski