Rodzina zastępcza

Rodzina zastępcza

Milena Kochanowska

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Kto, kiedy i na jakich zasadach może zostać rodzicem zastępczym? Wyjaśnia Magdalena Walerjańczyk z Działu Opieki Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu
Rodzina zastępcza
Chcielibyśmy wraz z mężem przejść szkolenie, żeby zostać rodziną zastępczą. Do kogo powinniśmy się zgłosić?
- Możecie państwo skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej - może nim być PCPR, w swoim miejscu zamieszkania. Tam uzyskacie państwo informacje dotyczące funkcjonowania rodzin zastępczych. Osoby, które zgłoszą się jako kandydaci na taką rodzinę zastępczą i będą spełniały odpowiednie warunki, zostaną skierowane na szkolenie.Na czym polega opiniowanie kandydatów na rodzinę zastępczą?
- Osoby lub rodzina, które zwrócą się z wnioskiem o zaopiniowanie ich jako kandydatów na rodzinę zastępczą spotykają się w swoim mieszkaniu z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej lub pracownikiem socjalnym. Przeprowadza on wywiad środowiskowy, który zawiera między innymi takie informacje, jak: motywacja kandydatów do podjęcia funkcji rodziny zastępczej, sytuacja mieszkaniowa, zdrowotna, dochodowa, kontakty i relacje z rodziną i sąsiadami. Do wywiadu kandydaci dołączają zaświadczenia o dochodach i stanie zdrowia. Na podstawie tych informacji sporządzana jest opinia o kandydatach.


Mamy dzieci w wieku szkolnym. Czy możemy zostać rodziną zastępczą dla dziecka z domu dziecka?

- Rodzina, która wychowuje własne dzieci może również zostać rodziną zastępczą. Warto jednak przemyśleć to, jak przyjęcie do rodziny dziecka z placówki wpłynie na funkcjonowanie naszej rodziny, głównie dzieci. Temat ten radzę przeanalizować na szkoleniu dla kandydatów na rodzinę zastępczą.


Czy rodziny zastępcze są wspierane w opiece nad dzieckiem?

- Rodzinom zastępczym pomagają specjaliści od poradnictwa rodzinnego, psychologicznego i pedagogicznego. Wsparcie otrzymuje rodzina zastępcza, dziecko oraz rodzina biologiczna. Rodziny zastępcze mogą również korzystać z proponowanych przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej szkoleń tematycznych.


Na jaką pomoc finansową może liczyć rodzina zastępcza?

- Pomoc pieniężna dla rodziny zastępczej to 660 zł dla rodziny spokrewnionej i 1000 zł dla rodziny niezawodowej i zawodowej, pomniejszone o 50 proc. dochodu dziecka - alimentów lub renty rodzinnej. Rodzina zastępcza może również ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego do rodziny dziecka.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo