Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina zastępcza

Milena Kochanowska
Kto, kiedy i na jakich zasadach może zostać rodzicem zastępczym? Wyjaśnia Magdalena Walerjańczyk z Działu Opieki Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu

Chcielibyśmy wraz z mężem przejść szkolenie, żeby zostać rodziną zastępczą. Do kogo powinniśmy się zgłosić?
- Możecie państwo skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej - może nim być PCPR, w swoim miejscu zamieszkania. Tam uzyskacie państwo informacje dotyczące funkcjonowania rodzin zastępczych. Osoby, które zgłoszą się jako kandydaci na taką rodzinę zastępczą i będą spełniały odpowiednie warunki, zostaną skierowane na szkolenie.

Na czym polega opiniowanie kandydatów na rodzinę zastępczą?
- Osoby lub rodzina, które zwrócą się z wnioskiem o zaopiniowanie ich jako kandydatów na rodzinę zastępczą spotykają się w swoim mieszkaniu z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej lub pracownikiem socjalnym. Przeprowadza on wywiad środowiskowy, który zawiera między innymi takie informacje, jak: motywacja kandydatów do podjęcia funkcji rodziny zastępczej, sytuacja mieszkaniowa, zdrowotna, dochodowa, kontakty i relacje z rodziną i sąsiadami. Do wywiadu kandydaci dołączają zaświadczenia o dochodach i stanie zdrowia. Na podstawie tych informacji sporządzana jest opinia o kandydatach.

Mamy dzieci w wieku szkolnym. Czy możemy zostać rodziną zastępczą dla dziecka z domu dziecka?

- Rodzina, która wychowuje własne dzieci może również zostać rodziną zastępczą. Warto jednak przemyśleć to, jak przyjęcie do rodziny dziecka z placówki wpłynie na funkcjonowanie naszej rodziny, głównie dzieci. Temat ten radzę przeanalizować na szkoleniu dla kandydatów na rodzinę zastępczą.


Czy rodziny zastępcze są wspierane w opiece nad dzieckiem?

- Rodzinom zastępczym pomagają specjaliści od poradnictwa rodzinnego, psychologicznego i pedagogicznego. Wsparcie otrzymuje rodzina zastępcza, dziecko oraz rodzina biologiczna. Rodziny zastępcze mogą również korzystać z proponowanych przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej szkoleń tematycznych.


Na jaką pomoc finansową może liczyć rodzina zastępcza?

- Pomoc pieniężna dla rodziny zastępczej to 660 zł dla rodziny spokrewnionej i 1000 zł dla rodziny niezawodowej i zawodowej, pomniejszone o 50 proc. dochodu dziecka - alimentów lub renty rodzinnej. Rodzina zastępcza może również ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego do rodziny dziecka.

Jak wygląda sytuacja dziecka, które osiągnęło pełnoletność będąc wychowankiem rodziny zastępczej?

- Pełnoletni wychowankowie rodzin zastępczych obejmowani są system wsparcia zarówno finansowo-materialnego, na przykład kontynuujący naukę otrzymują pomoc pieniężną, jak i pracą socjalną, poradnictwem oraz doradztwem. Mogą również w ramach dodatkowego projektu korzystać z różnorodnych form dokształcania i rozwoju osobistego.


Czy osoba samotna, już na emeryturze, może zostać rodziną zastępczą?

- Taką rodziną może być również osoba samotna, a nawet na emeryturze, o ile stan zdrowia na to pozwoli.


W Poznaniu kandydaci na niezawodowe i zawodowe rodziny zastępcze mogą kontaktować się z Działem Opieki Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu przy ul. Cześnikowskiej 18, tel. 61 860 99 23 (24, 25).

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski