Kurier Lubelski » Pieniądze » Emerytury utwardzają PSL. "Będzie kompromis. Jaki? Nie...

Emerytury utwardzają PSL. "Będzie kompromis. Jaki? Nie zdradzę"

Data dodania: 2012-02-20 06:00:03 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2012-02-20 11:46:40

5KomentarzyPrześlijDrukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka

- Z emeryturami w koalicji sytuacja wygląda dziś tak: naprzeciw siebie jadą dwa rozpędzone samochody. Jest pytanie, czy któryś z kierowców, Tusk lub Pawlak, jednak w ostatniej chwili wyjmie zapasową kierownicę i ustąpi. A jeśli tak, to który - opisywał w czwartek w rozmowie z "Polską" jeden z ministrów z PO. I zapewniał, że premier Donald Tusk, tak jak publicznie, tak i za kulisami zarzeka się, że w sprawie podniesienia wieku emerytalnego nie odstąpi od pierwotnej koncepcji rządowej. Tymczasem w sobotę Waldemar Pawlak też nie tylko, że nie skręcił z obranej drogi, ale jeszcze zaostrzył kurs.

Jak zatem będzie? - Panowie skręcą, skręcą, tyle, że w odpowiednim momencie. Na razie to jest jeszcze miesiąc na konsultacje społeczne. Minister pracy będzie zbierał uwagi, napięcie będzie rosło jak u Hitchcocka a ostatecznie, zapewniam, będzie kompromis - przekonuje w rozmowie z "Polską" były szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. Kto na ile ustąpi, na czym miałby polegać ten kompromis? - o tym Żelichowski mówić nie chce.
∨ Czytaj dalej
Faktem jest jednak, że tak z nieoficjalnych rozmów z politykami PO, jak i PSL wynika, że nawet jeśli kompromisu miałoby nie być i Tusk próbowałby przeforsować swój projekt wbrew ludowcom z Palikotem - to koalicja PO - PSL na dziś nie wydaje się być zagrożona.

Czytaj też: PSL podtrzymuje swoje propozycje ws. emerytur. "PO ma nosa do polityki i liczymy, że zmieni zdanie"

Nie ulega jednak wątpliwości, że w warstwie słownej tak ostro w tej koalicji jeszcze nie było. - Ja mówię krótko - my nie zaakceptujemy tego waszego bezmyślnego postulatu i tego uporu. Wy tkwicie w uporze bez argumentów - grzmiał wczoraj w TVN24 Eugeniusz Kłopotek z PSL. Siedzący obok niego Adam Szejnfeld z PO nie pozostawał dłużny. - Wiesz co, nie macie odwagi wziąć na siebie odpowiedzialności podjęcia ważnych dla państwa i społeczeństwa reform. Nie macie tej odwagi. Chcecie na następców zrzucać odpowiedzialność za Polskę - wrzucał Kłopotkowi Szejnfeld.

Czytaj też: Tusk ws. emerytur: Czasami trzeba podjąć decyzję wbrew ludzkim oczekiwaniom

W odpowiednim momencie i Tusk i Pawlak skręcą i będzie kompromis. Jaki? Nie zdradzę - mówi Żelichowski z PSL
Ale twardo gra również Waldemar Pawlak, wyraźnie korzystając ze słabości Tuska i ostatnich kłopotów PO. Kiedy Tusk wyjmuje tabelki dowodząc, że podwyższenie i zrównywanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat jest niezbędne, byśmy na emeryturze mieli z czego żyć, wicepremier i szef PSL pozwala sobie na refleksje, że na państwo na emeryturze by w ogóle nie liczył i raczej dbał o oszczędności i dobre relacji z dziećmi.

I nie zważając na osłupienie premiera na te słowa, w sobotę Rada Naczelna PSL utwardziła stanowisko partii w sprawie emerytur. Ludowcy podtrzymują postulat, by kobiety za urodzenie dziecka miały prawo przechodzić na emeryturę wcześniej - o trzy lata na każde dziecko. Chcą też, by wydłużenie wieku emerytalnego rozłożyć na dwa etapy. Ten rząd miałby jedynie podwyższyć go o 2 lata a więc do 67 lat dla mężczyzn i do 62 lat dla kobiet.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: Trudne decyzje wymagają odporności. Możemy za nie zapłacić politycznie

Kolejny etap reformy Pawlak rekomenduje pozostawić na rok 2020, kiedy rządy przejmie już nowa ekipa. I na dziś raczej nie należy spodziewać się, by szybko ustąpił. Postulat rozłożenia reformy w czasie to bowiem - jak słychać w kuluarach - inicjatywa ministra rolnictwa Marka Sawickiego, głównego rywala Pawlaka w partii. A jesienią ma się odbyć kongres PSL, na którym obecny wicepremier będzie musiał walczyć o ponowne kierownictwo partii. - Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat będzie utrudnieniem dla przemiany pokoleniowej na wsi. Gospodarstwa po rodzicach będą przejmowały coraz starsze osoby - dowodził choćby wczoraj Sawicki w Poznaniu. I krytykował reformę Tuska jako tę która nie uzdrowi systemu emerytalno-rentowego.

Trudno przypuszczać, by Pawlak mógł sobie pozwolić w obliczu często bardziej radykalnych nastrojów dołów partyjnych swojej partii na bardziej miękkie stanowisko. Z drugiej strony jednak warto zwrócić uwagę, że tak Pawlak, jak wszyscy politycy PSL , jak ognia wystrzegają się, że stawiania przyszłości koalicji na ostrzu noża z powodu emerytur. Nawet Kłopotek znany z barwnego i ciętego języka pytany wprost, czy koalicja o emerytury rozbije się, cofa się natychmiast. - Co do koalicji, to nie wiem - ucieka od odpowiedzi. - Nasz koalicjant ma nosa do polityki i liczymy, że zmieni zdanie - mówi zaś spokojnie sam Pawlak.

Anna Wojciechowska

Cały tekst przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu "Polski" lub na stronie prasa24.pl.



Czytaj też: Prof. Góra: Wiek emerytalny wzrośnie i do 80 lat. Na dobrobyt trzeba zapracować

Dodajesz jako: Gość

ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Zaloguj przez Facebook

Mężczyźni ciężej pracują fizycznie i krócej żyją , wiec dlaczego mają pracować dłużnej yskryminacja

zgłoś +1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

alek (gość), 21.02.12, 08:24:33

Mężczyźni ciężej pracują fizycznie i krócej żyją , wiec dlaczego mają pracować dłużnej , po zatem jest równouprawnienie . Propozycja PSL jest to dyskryminacja ze względu na płeć , dyskryminacja mężczyzn.

odpowiedzi (0)

ocena: 100%

Tak: 1

Nie: 0

skomentuj

NIE CHCĘ PRACOWAC DO 67 LAT

zgłoś +1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KLIENT (gość), 20.02.12, 14:53:44

TERAZ MAMY I BĘDZIEMY MIELI CZAS MŁODZIEŻY STARY ZAPIERDALA A MŁODY LEŻY .LUB BIERZE ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH.

odpowiedzi (0)

ocena: 100%

Tak: 1

Nie: 0

skomentuj

wyrzuceni poza nawias

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

filemon (gość), 20.02.12, 13:40:24

Jaki jest cel podnoszenia wieku emerytalnego skoro ludzie po 65 roku czują się już wykluczeni. Chociażby dlatego, że nie mogą wykupić dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Aby dotrwać do 67 roku w czynnej pracy trzeba się czasami podleczyć a na państwową służbę zdrowia nie ma co liczyć gdyż ona zajmuje się na ogół celebrytami, osobami znanymi nie mówiąc o rządzących. Na samym koniuszku kolejki znajduje się 65- latek jeśli go z kolejki nie wykopią. Nie ma żadnych szans na zatrudnianie tych ludzi.

odpowiedzi (0)

skomentuj

palikot

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AS (gość), 20.02.12, 10:56:20

pan premier powinien zaprosić pana palikota do koalicji.
będzie zlikwidowany krus ,a ludowcy do ZUS

odpowiedzi (0)

skomentuj

bez obaw,POzoumienie będzie na 100%

zgłoś +1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

solidaruch (gość), 20.02.12, 10:14:22

mafia się porozumie,oni dobrowolnie od koryta nie odejdą!!

odpowiedzi (0)

ocena: 100%

Tak: 1

Nie: 0

skomentuj

Rozrywka

Kurier Lubelski

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Kurier Lubelski", czwartek 24.05.2012

Kup e-wydanie

Prenumerata:

Stanisław Ceniuk
tel. 81 446-28-05

Reklama:

Oddział Biuro Reklamy, Filia Lublin
ul. Krakowskie Przedmieście 10, 20-002 Lublin
tel. (81) 44-62-850, reklama@kurierlubelski.pl

Biuro reklamy, ogłoszeń i marketing: adresy, telefony, e-maile
Cenniki reklamy znajdują się TUTAJ

Dyrektor Biura Reklamy
Dariusz Topyła
tel. 81 446-28-10
d.topyla@kurierlubelski.pl

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

Adres redakcji:
Polska Kurier Lubelski
Krakowskie Przedmieście 10, 20-002 Lublin
tel. 81 446-28-00, faks 81 446-28-30
redakcja@kurierlubelski.pl

Jesteś świadkiem ciekawych zdarzeń? Napisz do nas: online@kurierlubelski.pl

Redakcja Kuriera Lubelskiego: Telefony, e-maile

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Sonda

Jak się powiedzie reprezentacji Polski na Euro 2012?

Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie KurierLubelski.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.