Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazki studentów z PL mają szanse na sukces

IL
Projekt przyczepki z uchwytem na cztery rowery
Projekt przyczepki z uchwytem na cztery rowery Piotr Włodarski
Trzy wynalazki, nad którymi pracowali studenci Politechniki Lubelskiej, biorą udział w ogólnopolskim konkursie "Student - Wynalazca". O wygraną walczą 63 projekty z całego kraju. Stawka jest wysoka. Zwycięzcy zaprezentują swoje wynalazki na 40. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie (18-22 kwietnia).

Już pod koniec marca świdnicka firma "Tema" rozpocznie produkcję przyczepki z uchwytem na cztery rowery, będącej wynalazkiem Piotra Włodarskiego, studenta studiów II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn.

- Obecne urządzenia służące do transportu rowerów mają wiele wad: są niestabilne, naprężenia mocowań są tak duże, że pękają tylne szyby w samochodach. Moja przyczepka jest bezpieczna, składana i wielofunkcyjna. Może udźwignąć do 200 kilogramów i przewozić inne przedmioty. Na początku marca powstanie prototyp dostosowany do możliwości produkcyjnych zakładu. Z założenia chcieliśmy, aby koszt takiej przyczepki mógł konkurować z ofertami innych firm. Będzie można ją kupić za około 1500 złotych - mówi Piotr Włodarski.

Czytaj nasz serwis studencki STUDENTOWO

Współtwórcą aż dwóch z trzech zgłoszonych do konkursu wynalazków, jest Michał Biały, student III roku studiów doktoranckich w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn. Nowoczesne rozwiązania nad którymi pracował Michał, mogą w przyszłości okazać się niezwykle przydatne dla posiadaczy samochodów. Pierwsze z nich to koncepcja dwupaliwowego zasilania bezpośrednim wtryskiem, sprężonego gazu ziemnego do silników o zapłonie samoczynnym. Choć brzmi bardzo uczenie, mechanizm jest prosty.
- Sprężony gaz ziemny dostarczamy przy pomocy specjalnej rurki do komory spalania w silniku. Niesie to za sobą wiele korzyści. Zużywamy mniej oleju napędowego i ograniczamy toksyczność spalin oraz ich emisję do atmosfery. Na razie to tylko pomysł, bez wykonania fizycznego - przyznaje Michał Biały.

Student opracował również model reduktora ciśnienia gazu, który znajdzie zastosowanie w silnikach spalinowych. Pomysł na reduktor powstał przy okazji pracy nad zasilaniem silnika Wankla paliwem wodorowym, którą prowadził profesor Mirosław Wendeker z PL. - Paliwo wodorowe przechowywane jest pod ciśnieniem 200 barów. My opracowaliśmy reduktor, który wprowadzi go silnika pod mniejszym i bezpieczniejszym ciśnieniem 10 barów. Dzięki temu redukcja gazu będzie płynna i bezstopniowa z minimalnym ciśnieniem na wyjściu. Reduktor składa się z dwóch, wydrążonych walców, które łączy membrana i elektrozawór. To dość proste urządzenie - mówi Michał Biały.

Studentom w opracowywaniu koncepcji pomagało łącznie 10 pracowników naukowych PL.

Finalistów konkursu "Student-Wynalazca" poznamy już 28 lutego. Komisja konkursowa wybierze trzy wynalazki biorąc pod uwagę: użyteczność rozwiązania dla społeczeństwa, możliwą powszechność wykorzystania oraz wpływ rozwiązania na oszczędność energii oraz eko-system. Organizatorem konkursu jest Ośrodek Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski