Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dializy przedłużą życie pacjentom

Danuta Pawlicka
Poznańska stacja dializ przygotowana jest na leczenie 120 pacjentów
Poznańska stacja dializ przygotowana jest na leczenie 120 pacjentów Fot. Waldemar Wylegalski
Tylko pięć krajów Europy Zachodniej posiada taką stację dializ, jaka wczoraj oficjalnie została otwarta w Poznaniu. Wnaszym kraju jest ona na razie jedyną, w której pracuje najnowocześniejszy na świecie sprzęt do terapii nerkozastępczej. Innowacyjna metoda w odróżnieniu od dotychczasowej standardowej hemodializy, z której korzystają wszystkie pozostałe ośrodki w kraju, wykonuje tak zwaną hemoiafiltrację "Online".

Aparat, jak żaden dotąd, potrafi bardzo dokładnie odfiltrować z krwi związki toksyczne. W ciągu czterech godzin trwania dializy urządzenie "obrabia" 12 - 27 litrów płynów, nie angażując przy tym lekarzy i pielęgniarek, ponieważ jego obsługa jest bardzo prosta (poprzez dotykowy ekran).
- Ta metoda jest najbardziej zbliżona do naturalnej filtracji, jaką wykonują nerki - podkreśla prof. Irena Pietrzak kierująca poznańskim ośrodkiem.

Dla chorych jest to prawdziwe zbawienie. Dzięki tej nowoczesnej dializie zmniejsza się m.in. niedokrwistość. Nie spada także drastycznie ciśnienie. Dodatkowo maleje o ponad 30 procent zagrożenie zaburzeń sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonów. Te wszystkie korzyści zwiększają również szanse chorych na przeszczep.
- Odkąd korzystam z tych urządzeń, po dializie nie myślę już o spadku ciśnienia, a kiedy wracam do domu, nie padam z nóg. Czuję się jak nowo narodzona i od razu mogę bez problemów pracować w ogródku - opowiada Maria Czosnowska, jedna z dializowanych pacjentek.

Klasyczna i powszechnie jeszcze stosowana metoda nie daje podobnego komfortu, a po każdej dializie chory jest wyczerpany i tak zmęczony, że potrzebuje kilku godzin, aby jego organizm wrócił do równowagi.
Centrum dializ znajduje się w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych przy Al. Solidarności w Poznaniu. POSUM zabiegał bowiem o tę wartą 6 milionów złotych inwestycję.

Do poniedziałku na dializy zarejestrowało się ponad 40 chorych. Ośrodek wyposażony w 12 urządzeń przygotowany jest na leczenie 120 osób. Na terenie stacji pracuje też poradnia nefrologiczna. Utworzony oddział szpitalny dla 5 osób stoi pusty, bo nie uzyskano kontraktu z NFZ.
- To ważne, aby zespół medyczny zajmujący się dializote-rapią sprawował opiekę nad chorym w okresie wystąpienia powikłań - mówi prof. Ire-na Pietrzak. Dializy i poradnictwo są za to bezpłatne, gdyż kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia już podpisano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski