Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijna prohibicja: Sklepy z alkoholem czynne 8 godzin?

Redakcja
Kiedyś żeby kupić alkohol trzeba było odstać swoje w kolejce. czy dawne czasy powrócą?
Kiedyś żeby kupić alkohol trzeba było odstać swoje w kolejce. czy dawne czasy powrócą? archiwum Teatru NN
Statystyczny Polak wypija rocznie 8 litrów czystego alkoholu. W większości krajów europejskich ta średnia to ok. 5 litrów. Pijemy coraz więcej, a po alkohol sięgają coraz młodsi. Komisja Europejska postanowiła temu zaradzić. W jaki sposób? Sklepy z alkoholem czynne 8 godzin, zakaz handlu nocą, punkty sprzedające trunki przeniesione z centrum na obrzeża miasta - to główne wytyczne nowej unijnej dyrektywy.

- Przecież to jakiś absurd - uważa Jarosław Węgorek, właściciel całodobowego sklepu monopolowego przy ul. Okopowej w Lublinie. - Przeniesienie interesu z centrum miasta na obrzeża oznacza dla mnie bankructwo. Sklepy z alkoholem mają rację bytu wyłącznie w miejscach, które tętnią życiem - wyjaśnia. Jego zdaniem, nowe przepisy mogą narobić więcej szkody niż pożytku. - Bo kto będzie chciał się napić, znajdzie sposób. Tyle, że zamiast banderolowanej wódki, kupi alkohol od sąsiada, bez akcyzy - twierdzi.

W takim tonie wypowiada się również Artur Rycyk, właściciel sklepu monopolowego przy ul. Królewskiej. - Zakazy zwykle przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego - twierdzi. I pyta: - A co ze sprzedażą napojów wyskokowych w pubach i restauracjach. Skoro tam będzie można kupić alkohol, to dlaczego nas pozbawia się tego prawa. W ten sposób Unia chce walczyć z pijaństwem?

Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od stycznia 2013 r. - Będzie tak, ja za czasów prohibicji w USA. Spożycie trunków nie spadło, uaktywniło się za to alkoholowe podziemie. Unijni urzędnicy zamiast leczyć przyczynę, biorą się za leczenie symptomów. Nie tędy droga- ostrzega dr Andrzej Juros, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Te przepisy to zamach na strefę wolności. Na pewno nie sprawią, że będziemy rzadziej sięgać po alkohol - uważa.

Niechlubne statystyki
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2011 r.., Polska znalazła się w niechlubnej grupie krajów o największym spożyciu czystego alkoholu. Dorosły mieszkaniec naszego kraju wypija rocznie 13,3 litra. Światowa średnia to 6, 13 litra. Przekraczamy też średnią europejską, która wynosi 12,2 czystego alkoholu na osobę powyżej 15 roku życia. Co niepokojące, Polska znalazła się też w stosunkowo małej grupie krajów, w których konsumpcja napojów z alkoholem wzrasta. 14 proc. wypijanego alkoholu stanowi wino, 20 proc. piwo a aż 66 proc. mocniejsze trunki.
Piją też coraz młodsi. Napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. -1/3 pacjentów, którzy trafiają na nasz oddział to osóbb zamroczone alkoholem, wśród nich jest kilkunastu nieletnich - przyznaje dr Hanna Lewandowska-Stanek, ordynator lubelskiej toksykologii. Najmłodszy taki pacjent miał 14 lat.

Tak to było w PRL-u
Komu w PRL-u zawdzięczamy zakaz sprzedaży alkoholu przed godz.13? Generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu, przeciwnikowi pijaństwa. W październiku 1982 roku zaczął obowiązywać przepis, który ograniczył dostępność alkoholu. Liczba punktów sprzedaży spadła z 46 tys. do 19 tys. Równocześnie wprowadzono zakaz handlu napojami zawierającymi powyżej 4,5 proc. alkoholu przed godz. 13. Dlaczego tak się stało? W latach 70. i później, alkohol był jednym z niewielu towarów, których nie brakowało na sklepowych półkach. Jeden punkt sprzedaży przypadał średnio na 631 osób (a w Finlandii na 27,6 tys. mieszkańców). W efekcie przeciętna rodzina co dziesiątą złotówkę wydawała na alkohol. Oto rymowanka z tamtych czasów: "Na podwórzu jest kałuża, a w kałuży tej się nurza. Hipopotam powiadacie? Nie, to tata po wypłacie?

Co dały zakazy z 1982 roku? Meliny były niemal na każdej ulicy. Co roku milicja likwidowała ich kilkanaście tysięcy. Rozkwitło bimbrownictwo. Ogólnie znany był przepis na spirytus - to data bitwy pod Grunwaldem: 1 kg cukru, 4 dkg drożdży i 10 l wody. W latach 80. statystycznie wypijaliśmy 10 litrów spirytusu rocznie. Liczba przyjęć do szpitali z powodu psychozy alkoholowej osiągnęła rekordową średnią - 37,9 os./100 tys. Polaków.

FAJ

Irek Dudek "Za 10 minut trzynasta"
Trzynasta wybiła, wstaje nowy dzień
Ruszyła kolejka, wszystkim lżej
Życie po trzynastej tu zaczyna się
Poproszę trzy flaszki, nie pięć!


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski