Nowa, uzupełniona lista leków refundowanych od 1 marca

Nowa, uzupełniona lista leków refundowanych od 1 marca

FAJ

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

Nowa, uzupełniona lista leków refundowanych od 1 marca

©archiwum Polskapresse

1 marca zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. - Znalazło się na niej 216 nowych pozycji. 139 leków potaniało. Refundacja 808 została rozszerzona poza wskazania ujęte w charakterystyce produktu leczniczego - ogłosił resort zdrowia.
Nowa, uzupełniona lista leków refundowanych od 1 marca

©archiwum Polskapresse

Na liście znalazły się m.in. dodatkowe leki stosowane w terapii cukrzycy oraz paski do mierzenia poziomu cukru we krwi.

- Paski powinny być refundowane od 1 stycznia. Nie rozumiem dlaczego ministerstwo zdrowia kazało nam do nich dopłacać. Na leczenie i tak wydajemy krocie - uważa Andrzej Piekut z Lublina. W styczniu, jak wielu chorych na cukrzycę, stanął przed wyborem: wydać na paski nawet kilkadziesiąt złotych zamiast 3,20 zł (taka cena obowiązywała do grudnia) lub zmienić glukometry.
- Na szczęście "moje" paski, Optium Xido, wróciły na listę. Nie chciałem wymienić glukometru, bo uważam, że jest naprawdę bardzo dobry. Mierzy poziom cukru z laboratoryjną dokładnością - mówi pan Andrzej.

Pobierz nową listę leków refundowanych i załączniki


Z takich glukometrów korzysta ok. 240 tys. diabetyków. "W ostatnich tygodniach użytkownicy naszych glukometrów częściej niż zwykle dawali nam dowody zadowolenia z naszych systemów pomiarowych, licząc na powrót pasków na listę refundacyjną. Ich oczekiwania zostały spełnione" - czytamy w oficjalnym komunikacie firmy Abbott, producenta pasków Optium Xido.

Od 1 marca refundowane będą też m.in. paski Accu-Chek Active oraz Accu-Chek Go. "Cieszymy się, że długi proces negocjacji przyniósł pozytywny rezultat" - komentują przedstawiciele firmy Roche.

- Paski są nam niezbędne. Wielu z nas musi mierzyć poziom cukru we krwi przed posiłkiem i dwie godziny po jedzeniu. W opakowaniu jest 50 pasków. Ja potrzebuję czterech opakowań na miesiąc - przyznaje Barbara Polikarska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Lublinie. - Na szczęście nie musiałam przepłacać, bo w grudniu wykupiłam zapas na 3 miesiące. Wielu chorych zrobiło tak w obawie przed podwyżkami - przyznaje.

- Ja zużywam do 120 pasków miesięcznie. Dobrze, że urzędnicy zrozumieli, że diabetyk bez pasków do pomiaru glukozy nie może funkcjonować i wpisali je na listy refundacyjne. Lepiej późno niż wcale - mówi Halina Kuszneruk z Lublina, która od lat choruje na cukrzycę.

To druga lista leków refundowanych w tym roku
Pierwsza obowiązuje od 1 stycznia. Wówczas weszła w życie ustawa refundacyjna, zgodnie z którą lista leków ma być aktualizowana co dwa miesiące. Styczniowa lista wywołała wiele kontrowersji, jeszcze zanim weszła w życie. Eksperci informowali, że usunięto z niej ponad 800 leków. Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, Ministerstwo Zdrowia dopisało do projektu listy m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów. Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków refundowanych ma być aktualizowana co dwa miesiące.Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Załączniki (4)

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tanie leki

fan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 36 / 24

a ja w nowej aptece na Watykańskiej nadal kupuje tanio

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
w temacie

były honorowy krwiodawca (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

taak,jestem po zawale,za ..sortis.. płaciłem niecałe 50 zł jako były zasłużony krwiodawca,były bo po zawale nie mogę oddawać krwi[oddałem prawie 25 litry] obecni za ten lek płacę 160 zł,to jest...rozwiń całość

taak,jestem po zawale,za ..sortis.. płaciłem niecałe 50 zł jako były zasłużony krwiodawca,były bo po zawale nie mogę oddawać krwi[oddałem prawie 25 litry] obecni za ten lek płacę 160 zł,to jest dopiero wspieranie krwiodawców,oddawajcie krew a jak zdrowie wam siądzie to nfz i rząd będzie miał was w d,,,,, zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do ms

bonia43 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 61 / 56

Kiedyś i ty zachorujesz a wtedy "zaśpiewasz " innym głosem ".Twoja głowka zdrowa?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ms

ms (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 23 / 30

ooo, i juz spoleczenstwo moze zrec tlusto, siedziec przed tv i czesto pochlac, leki znow beda za darmo


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do "ms"

em (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 41 / 32

I po co takie zero pisze?Chcesz ćwoku zaistnieć?jesteś żałosny!!!!!!!!1

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo