Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie gimnazja: Do której szkoły posłać dziecko

KOS, BW
Jacek Babicz/archiwum
Gimnazja powstały ponad 10 lat temu. Teoretycznie zasady ich funkcjonowania pozostają te same - to szkoły rejonowe, ukończenie ich jest obowiązkowe. W praktyce jednak gimnazja bardziej przypominają dziś licea ogólnokształcące. I tak samo jak ogólniaki walczą o uczniów.

Przygotowaliśmy dla Państwa informator obejmujący zdecydowaną większość gimnazjów działających w Lublinie. Chcieliśmy, by w jednym miejscu mogli Państwo znaleźć wszystkie najistotniejsze informacje na temat interesujących Was szkół.

Informator powstał w oparciu o dane nadesłane nam przez same gimnazja (tylko kilka placówek odmówiło informacji lub nie udzieliło żadnej odpowiedzi). Wyjątkiem są wyniki egzaminu gimnazjalnego. Tu w kilku przypadkach posiłkowaliśmy się informacjami upublicznionymi przez Urząd Miasta. Część szkół bowiem, mimo wyraźnej prośby, nie podała swoich rezultatów.

Wyniki z każdej części egzaminu podajemy oddzielnie. W większości szkół w części językowej egzaminu zdawany był angielski. Jeśli w naszej tabelce przy liczbie punktów nie ma żadnej dodatkowej informacji, oznacza to, że wynik dotyczy właśnie tego języka. Informacje dodatkowe podajemy tylko wtedy, gdy w danej placówce część uczniów zdawała egzamin z innego języka obcego.

Informator znajdziecie w czwartkowym 8 bm., papierowym wydaniu Kuriera Lubelskiego

Oprócz wyników egzaminu pytaliśmy również szkoły o języki obce, które mają w ofercie. Standardem jest angielski. Uczniowie kontynuują naukę tego języka rozpoczętą w podstawówce. Jeśli chodzi o drugi język, wiele szkół oferuje ich kilka. To oznacza, że w zależności od tego, jaką klasę dany uczeń wybierze, takiego języka będzie się uczył.

Jedną z rubryk w zestawieniu nazwaliśmy "Nietypowe klasy, innowacje". Pojawiała się w naszym informatorze już w 2009 r. Wtedy jednak uzupełniło ją tylko kilka szkół. W tym roku - niemal wszystkie. Oznacza to, że coraz bardziej różnicują swoją ofertę. Prawie nie ma już "zwykłych" klas. Dziś poszczególne oddziały w danym gimnazjum różnią się między sobą nie tylko tym, jakiego języka obcego młodzież się uczy (i w jakim wymiarze godzin), ale również jakie przedmioty nauczane są w zwiększonym wymiarze godzin. Tym bardziej warto dobrze zastanowić się nie tylko nad wyborem szkoły, ale również klasy.

Zdajemy sobie sprawę, że nasz informator nie odpowie na wszystkie pytania. Jeśli macie Państwo jakieś wątpliwości, nie bójcie się zadawać szkołom dodatkowych pytań. Dobrą okazją są dni otwarte. W większości placówek organizowane są one w marcu i kwietniu.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski