18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Władysława Bartoszewskiego na KUL

IL
Wizyta prof. Władysława Bartoszewskiego na KUL
Wizyta prof. Władysława Bartoszewskiego na KUL Małgorzata Genca
Profesor Władysław Bartoszewski - wybitny polski polityk, działacz społeczny i historyk. Prawie rok spędził w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Działał w AK pod pseudonimem "Teofil". Brał udział w powstaniu warszawskim i działał w Polskim Państwie Podziemnym. Z Lublinem łączy go Katolicki Uniwersytet Lubelski, na którym przez 10 lat prowadził wykłady z historii najnowszej. 19 lutego profesor Władysław Bartoszewski skończył 90 lat.

- Moje związki z Lublinem wcale nie są takie krótkie ani te tylko dotyczące KUL-u. Zaczęły się w ten sposób, że pracując w Podziemiu, brałem udział w opracowaniu raportu do Londynu, m,in. ogromnego raportu o Pawiaku, Oświęcimiu i Majdanku. Jego cząstki były opracowywane również przez zespoły ludzi działających w lublinie. Ten raport ocalał i został przedrukowany po wojnie, z moimi ówczesnymi komentarzami. To był Lublin, który poznałem przez koszmarną narośl na jego historii, Majdanek - wspomina profesor Władysław Bartoszewski.

Dziś na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się spotkanie jubileuszowe z okazji 90 urodzin profesora Władysława Bartoszewskiego. Udział w nim wzięli dawni współpracownicy profesora, jego uczniowie, znajomi a także władze uczelni, miasta oraz nauczyciele akademiccy.

- Wyrażamy szacunek dla pana profesora, który jako uczony, polityk i społecznik, wrażliwy i zatroskany, krytyczny ale życzliwy, swym zaangażowaniem służy Polsce, nauce i prawdzie. A nade wszystko, człowiekowi - gratulował profesor Stanisław Wilk, rektor KUL.

Profesor Władysław Bartoszewski przez 10 lat, jako starszy wykładowca, prowadził wykłady historii najnowszej w Katedrze Historii Nowożytnej Polski na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na tę uczelnię sprowadził go w 1973 roku profesor Jerzy Kłoczowski, wówczas dziekan.

- Nasz uniwersytet jest jedyną uczelnią w Polsce, w której profesor mógł najdłużej uczyć i miał swoją grupę uczniów. Tylko na KUL-u odbywały się zajęcia z Polskiego Państwa Podziemnego - informuje profesor Jerzy Kłoczowski.

W spotkaniu udział wzięli również byli studenci profesora Bartoszewskiego. Chwalili go za cierpliwość, ogromną wiedzę i odwagę. Podkreślali również jego niezwykłe umiejętności dydaktyczne i zaangażowanie.

- Profesor Bartoszewski nie przychodził z kartkami na wykłady. Miał pełne biurko książek, teczek papierowych. W tych teczkach były dokumenty, wszystko oryginalne. Nie tylko prasa konspiracyjna, ulotki, pieniądze. Miał bardzo bogate archiwum, z którego pozwalał nam korzystać - mówi Tadeusz Bąk, obecnie nauczyciel w IV Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski