Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie: Przetańczyli ponad pół wieku

Joanna Biegalska
Podczas weekendu na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie królowali tancerze w baletkach. Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie hucznie świętowało swoje 55. lecie przygotowując imponujący program artystyczny. Zaangażowano wszystkich uczniów uczęszczających do ogniska. Mieliśmy przegląd stylów, gatunków tanecznych począwszy od klasycznego baletu skończywszy na tańcu nowoczesnym.

To był niezapomniany koncert wzruszeń. Przybyli na niego licznie nie tylko rodzice występujących uczniów i pedagodzy ale również dawni absolwenci Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie. Wśród nich Krystyna Jankowska, córka legendarnej Marii Grodzkiej jednej z współzałożycielek Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie oraz Anna Szczepulska-Przeździecka. Obecne były też władze Miasta Lublin. Patronat honorowy nad Jubileuszem objął Marszałek Województwa Lubelskiego i Prezydent Miasta Lublin. Władze wspomogły organizację tej wspaniałej imprezy.

Na scenie było bajecznie kolorowo, a tancerze zachwycali nie tylko pięknymi strojami ale i doskonałą techniką taneczną. Zwłaszcza baletnice z grupy młodzieżowej pokazały wysoki poziom i świetne przygotowanie, co jest niewątpliwie zasługą ciężkiej wieloletniej pracy. Każdy układ charakteryzował się lekkością i finezją. Dumni ze swoich podopiecznych mogą być profesorowie zawodowo zajmujący się nauką tańca: Henryk Jeż (pedagog w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie, Walentyna Łysenkowa (profesor w Katedrze Choreografii Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku na Białorusi) i Sergiusz Najenko (tancerz i pedagog Teatru Wielkiego Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej we Lwowie). Profesjonalni tancerze i choreografowie współpracują z SOB w Lublinie od wielu już lat i widać tego efekty.

Koncert podzielony był na dwie części. Jak co roku i tym razem widowisko taneczne wyreżyserowała Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Pierwszą część wypełniły układy rytmiczne i balet klasyczny, w drugiej zaś pojawiły się tańce charakterystyczne. Tutaj wielkie brawa dla jedynego w Społecznym Ognisku Baletowym chłopca Mikołaja Czyżowskiego z grupy F1, który nie tylko partnerował dziewczętom ale też tańczył świetne solówki.

Na uwagę zasługiwał jeden z układów tanecznych przygotowany przez Różę Sternik, zaliczającej się do grona pierwszych instruktorek tańca w lubelskim SOB. Układ rytmiczny zaprezentowany przez Grupę I do "Ronda G-dur" L. van Beethovena po raz pierwszy pani Róża przygotowała w latach 70. ubiegłego stulecia. Teraz była okazja, żeby go przypomnieć.

Na scenie pojawili się też gościnnie zaprzyjaźnieni z lubelskim SOB uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, którą prowadzi dyrektor Bożenna Jurkiewicz. Pani dyrektor Jurkiewicz przyjechała na koncert osobiście. Jej uczniowie zatańczyli z pełnym profesjonalizmem, godnym naśladowania. Tym bardziej cieszy fakt, że w gronie uczniów szkoły baletowej znalazła się Magdalena Zik była wychowanka ogniska. Uczniowie "baletówki" doskonale czują się nie tylko w klasyce ale pokazali też w tańcu nowoczesnym i tańcu charakterystycznym. Występy gości z Warszawy nagradzane były gromkimi brawami. Zachwycona publiczność nagradzała też aplauzem szczególnie trudne figury taneczne wykonywane przez tancerzy.

Stowarzyszenie Przyjaciół Tańca, które prowadzi w Lublinie Społeczne Ognisko Baletowe współpracuje z najlepszymi choreografami i tancerzami, wśród nich są wspomniani już: Walentyna Łysenkowa, Henryk Jeż, Sergiusz Najenko, Luc Morren i Aleksander Rymaszewski. W swoim gronie ma także utalentowanych i zaangażowanych w kształcenie młodych baletnic pedagogów jak: Kinga Ligocka, Agnieszka Bidacha, Anna Dzimek, Iwona Sielewicz, Ewa Sweklej, Dominika Rozwadowska.

Przypomnijmy - Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie rozpoczęło swoją działalność 1 września 1956 roku z inicjatywy Ireny Szczepowskiej, ówczesnej dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie. Grupa pasjonatów tańca skupiła się wokół Marii Grodzkiej, która była wykładowcą rytmiki i akrobatyki, Zbigniewa Kwiatkowskiego prowadzącego zajęcia z tańca oraz Tadeusza Bartkowicza, pianisty - akompaniatora. Nie długo potem dołączyli do tego grona: Róża Sternik, Jacek Śliwiński i Jacek Zajączkowski. Troje ostatnich spotkało się podczas jubileuszu 55-lecia SOB. Wspomnieniom i wzruszeniom nie było końca. Jacek Śliwiński przyleciał specjalnie na ten koncert z dalekiej Australii, gdzie od lat mieszka i pracuje.

- Z Ogniskiem Baletowym jestem związany emocjonalnie, ponieważ około 13 lat pracowałem tutaj jeszcze przed wyjazdem do Nowej Zelandii. Potem przeniosłem się do Australii. Pracę w Ognisku wspominam bardzo mile. Ostatnio widziałem uczniów lubelskiego SOB dwa lata temu podczas jednego z popisów na który zostałem zaproszony, więc wsiadłem w samolot i po prostu byłem na widowni. Dzięki temu mogę w miarę na bieżąco obserwować postępy uczniów w ognisku. SOB w Lublinie na przestrzeni tych wszystkich lat ewoluuje w bardzo dobrym kierunku. Dyrektor ogniska Alicja Kowalczyk nawiązała kontakt z warszawską Szkołą Baletową i zagranicznymi choreografami. Dzieci i młodzież w ognisku czują się dumne, że uczą ich profesjonaliści zza granicy. Poziom koncertu jubileuszowego oceniam bardzo wysoko. Na pewno poziom edukacji w SOB w Lublinie jest wyższy niż za moich czasów - podkreśla Jacek Śliwiński.

Dzisiaj nauka w Społecznym Ognisku Baletowym odbywa się w systemie szkolnym w cyklu 9-letnim, od grupy czterolatków najmłodszej A0 do najstarszej I w dziale młodzieżowym. W roku szkolnym 2011/2012 do ogniska uczęszczało 160 uczniów, w tym tylko jeden chłopiec. Nie dawno wprowadzono zmianę, że egzamin zdaje się po cyklu młodzieżowym. Zajęcia prowadzone są z zakresu tańca klasycznego, charakterystycznego, ludowego, współczesnego, rytmiki oraz historii tańca i baletu. Lekcje odbywają się dwa razy w tygodniu po 2 godziny. Zajęcia prowadzą profesjonalni pedagodzy z Polski, Białorusi, Ukrainy i Belgii.

Jeszcze coś na temat samej oprawy koncertu. W foyer zwracała uwagę wystawa przygotowana przez Zofię Rybicką na której zgromadzono pamiątkowe foldery, recenzje i fotografie z działalności SOB. Szczególne miejsce poświęcono zasłużonym pedagogom takim jak Maria Grodzka, Zbigniew Kwiatkowski i Róża Sternik. Zaprezentowano również prace plastyczne przygotowane na konkurs "Taniec moje marzenie".

Po koncercie odbył się jubileuszowy bankiet na którym nie mogło zabraknąć wspaniałego śmietanowego tortu z logo Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie.

To nie było ostatnie słowo w sprawie Jubileuszu. W tym roku Ognisko Baletowe zaprasza jeszcze na Międzynarodowe Dziecięco-Młodzieżowe Spotkania Baletowe w Lublinie, które odbędą się 7 lipca. Na koncerty wstęp wolny.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski