18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abp Stanisław Budzik otrzyma od papieża paliusz

Ewa Pajuro
Abp Stanisław Budzik
Abp Stanisław Budzik Małgorzata Genca
W przyszłym tygodniu abp Stanisława Budzika, metropolitę lubelskiego czeka ważne wydarzenie. W Watykanie z rąk papieża odbierze paliusz - wełnianą wstęgę, która symbolizuje m.in. władzę nad archidiecezją i więź z Ojcem Świętym.

- Abp Stanisław Budzik otrzyma paliusz z rąk papieża Benedykta XVI, w piątek, 29 czerwca w czasie mszy św. w Watykanie - informuje ks. Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa lubelskiej kurii.

Metropolicie będą towarzyszyć duchowni z Lublina. - Na uroczystość wybiera się 11 księży - pracowników kurii oraz księża proboszczowie. Wiem też o wyjazdach pojedynczych osób świeckich - mówi ks. Podpora.

Sam paliusz to niepozorna wstęga ozdobiona sześcioma krzyżykami, okalająca szyję i spoczywająca na plecach i piersiach.

Okoliczności w jakich powstaje są dość niezwykłe. Wstęgę wykonuje się z białej, owczej wełny. Dwa baranki z których pozyskuje się wełnę są przynoszone do bazyliki watykańskiej pod koniec stycznia, w dzień, gdy wierni wspominają świętą Agnieszkę. Jest jasno określone, że zwierzęta pochodzą z hodowli należącej do ojców trapistów z opactwa Tre Fontane w Rzymie. Baranki początkowo "czekają" w kaplicy, potem wnosi się je na ołtarz, a po poświęceniu i okadzeniu - przewozi się je do Sali Klementyńskiej, gdzie błogosławi je papież.

Zwierzęta trafiają następnie do sióstr benedyktynek, które w odpowiednim czasie z ich wełny tkają paliusze. 28 czerwca wstęgi umieszcza się w specjalnym kufrze obok grobu św. Piotra. Następnego dnia, w uroczystość św. Piotra i Pawła papież wręcza wstęgi nowo wybranym metropolitom.

W przyszłym tygodniu, razem z abp Stanisławem Budzikiem swoje paliusze odbiorą m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, do niedawna biskup zamojsko-lubaczowski, a także abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, wcześniej biskup tarnowski.

Paliusz jest zarezerwowany dla papieża i arcybiskupów metropolitów. Wstęga to m.in. symbol władzy i łączności z Ojcem Świętym. Biel paliusza oznacza dodatkowo niewinność, a krzyże na nim przypominają o wierności, która nie cofa się nawet przed męczeństwem. Po śmierci hierarchy paliusz wkłada się do jego grobu.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski