Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Za jedzenie płacimy coraz więcej. I tak jest od lat

Ewa Pajuro
Jak zmieniały się ceny żywności w ostatnich latach? Przeczucie Państwa nie myli. Ceny głównie rosły. Spośród 30 podstawowych artykułów spożywczych, tylko jeden w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyraźnie staniał. Chodzi o konserwę "Turystyczną". Ceny innych idą w górę.

- Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek było tak drogo, jak jest teraz - przyznaje pani Maria, emerytka z Lublina. - Podrożały jajka, masło, mięso, chleb. Pamiętam, że kiedyś za 30 zł miałam reklamówkę pełną zakupów. Teraz już się tak nie da - mówi.
Odczucia klientów potwierdzają statystyki. Sprawdziliśmy to na przykładzie cen 30 podstawowych artykułów spożywczych (patrz: tabelka obok). Z danych Urzędu Statystycznego w Lublinie wynika, że dziesięć lat temu za zwykłą pszenną bułeczkę płaciliśmy średnio 27 gr. Dziś wydajemy około 46 gr. W ciągu ostatniej dekady systematycznie drożały też m.in. ryby (np. wędzona makrela z około 10 do 16 zł/kg), świeże jaja (z 30 gr za sztukę do ponad 50 gr obecnie), olej rzepakowy (od około 4 do blisko 7 zł/l) czy śmietana (z 1,15 zł do 1,85 zł/200 ml).

Eksperci podkreślają, że uśredniając, żywność drożeje na całym świecie i ma to przełożenie także na sytuację w naszych sklepach. Na to nakładają się czynniki związane z sytuacją w naszym rolnictwie. - W przypadku przetworów mleczarskich podwyżki wynikają głównie z rozwijającego się dynamicznie po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, eksportu. Szczególnie ostatnie dwa lata były czasem dużych wzrostów cen tych artykułów. Np. masło zdrożało średnio o 20 proc. Ceny innych wyrobów też rosną, ale nie tak szybko - mówi Marta Skrzypczyk, ekspert Banku Gospodarki Żywnościowej.

Podkreśla przy tym, że wielu producentów bardzo unika podnoszenia cen. - Np. producenci jogurtów starają się utrzymywać je na stałym poziomie, choćby poprzez zmniejszanie opakowań lub oferowanie nieco zmienionych produktów. Sprzedają np. jogurt owocowy zamiast jogurtu z kawałkami owoców - wyjaśnia.

W ostatniej dekadzie mocno w górę poszły też ceny miodu. Stary przelicznik podpowiadał, że kilogram miodu powinien kosztować mniej więcej cztery razy tyle, co kilogram cukru. Dzisiaj to się wszystko rozchwiało - przyznaje Grzegorz Kłos, pszczelarz, pracownik Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. - Duże sieci handlowe wykorzystują informację, że pszczoły giną od chorób i chemii i windują ceny, a miód, żeby był tańszy sprowadzają z zagranicy - mówi. Tych klientów, którzy stawiają na jakość, zaprasza na zakupy do zaufanych pszczelarzy z regionu.

Ceny warzyw i owoców ulegają z kolei sezonowych wahaniom. Im cieplej na zewnątrz, tym ceny niższe. Więcej trzeba zapłacić za te owoce, które gorzej obrodziły. - Tak jest w tym roku z czereśniami i truskawkami. Niektórym producentom wymarzły całe plantacje. Stąd wysokie ceny - tłumaczy Dariusz Waleszkiewicz, właściciel stoiska na jednym z lubelskich targów.
A jak ceny żywności będą się kształtowały w przyszłości? - Można się spodziewać, że w najbliższym czasie nadal będą rosnąć - nie kryje Skrzypczyk. - W krajach rozwijających się zwiększa się popyt na żywność pochodzenia mięsnego i to m.in. będzie generowało wyższe ceny surowca, większe możliwości eksportu, a w konsekwencji droższą żywność. Duże znaczenie będzie miała też wielkość zbiorów zbóż i roślin oleistych na świecie. Przy zawirowaniach, ceny zbóż, a co za tym idzie mąki, makaronów, pieczywa, a w późniejszym czasie pasz i produktów mięsnych, będą rosły gwałtowniej. Przy zbiorach normalnej wielkości wzrosty będą mniejsze - dodaje.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski