Menu Region

Lotnisko w Świdniku uziemi tamtejszy aeroklub

Lotnisko w Świdniku uziemi tamtejszy aeroklub

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

Aleksandra Dunajska

25Komentarzy Prześlij Drukuj
Kiedy zacznie funkcjonować Port Lotniczy Lublin, aeroklub w Świdniku przestanie szkolić pilotów szybowców. Zmiany czekają też aeroklub w Radawcu.

(© Piotr Waseńczuk)

- Uruchomienie lotniska w Świdniku zmienia przestrzeń lotniczą w tym rejonie. Od przyszłego roku będziemy więc musieli zamknąć sekcję szybowcową, bo szybowce nie mogą się poruszać w przestrzeni lotniska komunikacyjnego - potwierdza Jan Kidaj, prezes Aeroklubu Świdnik. - Nie chcemy jednak zaprzepaścić bogatej, 60-letniej tradycji szkolenia u nas pilotów szybowcowych. Aeroklub był przecież kolebką dla mistrzów świata, Janusz Kasperek to tylko jeden przykład.
Dlatego prowadzimy rozmowy, aby znaleźć rozwiązanie. Szukamy terenu na nowe lądowisko dla szybowców. Musiałoby być co najmniej 20 km od portu w Świdniku - dodaje.

Kidaj zapowiada, że aeroklub zwróci się z prośbą o finansową pomoc do Portu Lotniczego Lublin oraz do głównych udziałowców spółki, czyli miasta i województwa.

- Na razie żadnego takiego wniosku nie otrzymaliśmy - zaznacza Piotr Jankowski, rzecznik prasowy PLL. - Dla nas najważniejsze jest oczywiście spełnienie wymogów bezpieczeństwa w przestrzeni wokół lotniska. Ale aeroklub wspieramy i będziemy wspierać na miarę naszych możliwości - deklaruje Jankowski.

Ze zmianami musi się liczyć także Aeroklub Lubelski w Radawcu. - Już od roku z przedstawicielami lotniska w Świdniku, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i lotniskiem w Dęblinie negocjujemy w sprawie nowego podziału przestrzeni powietrznej na naszym obszarze - stwierdza Adam Gruszecki, dyrektor aeroklubu. - Przedłużenie osi pasa portu w Świdniku jest wycelowane w nasze lotnisko, więc spodziewamy się np. ograniczeń w wysokościach, na jakich może-my się poruszać - wyjaśnia.

Tymczasem aeroklub w Świdniku ma jeszcze jeden kłopot. Na terenie trawiastego lotniska, będącego własnością Portu Lotniczego Lublin, aeroklub dzierżawi obszar, na którym powstanie rejestrowane właśnie lądowisko aeroklubowe. Pomiędzy nim a hangarem aeroklubu jest dział-ka PZL Świdnik (z grupy Agusta Westland) o szerokości 160 metrów. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, Agusta chce zabronić aeroklubowi korzystania ze swoich gruntów, co oznaczałoby, że samoloty z hangarów nie będą miały jak kołować na lądowisko. Jan Kidaj zapewnia jednak, że sytuacja nie będzie problemem. - Rozmawiamy w tej sprawie z władzami Agusty Westland i na pewno dojdziemy do porozumienia - uważa Kidaj.
Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski
Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!25

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Stanisław Skalski

+20 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LBN do Ość (gość)  •

Stanisław Skalski - kto chociaż tylko troche interesuje się lotnictwem, wie kim jest. Piękny życiorys, ale nadal nie rozumiem związku logicznego z tematem i Twoich racji: Ość. O co Ciebie chodzi? Że szef Aeroklubu Świdnickiego będzie musiał przenieść się i dogadać z Lubelskim w Radawcu? I trzeba będzie na nowo zorganizowac ruch aeroklubowy wokół aglomeracji lubelsko-świdnickiej z drugiej strony z dala od Potu Lotniczego (jest te 20 km). Ależ masz masz temat jak Rozencwajgowa z wekslami na żyro:-)

odpowiedzi (0)

skomentuj

dziękuję za

+18 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Fang (gość)  •

czytanie przez redakcję wpisów na forum.Również tego o byłym z-cy prezydenta .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Lotniska

+22 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LBN (gość)  •

Od Portu lotniczego do lotniska w Radawcu będzie ~20 km w linii prostej.

odpowiedzi (0)

skomentuj

polska rzeczywistosc

+24 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

facet (gość)  •

Owszem w innych krajach mogą współistniec samoloty komunikacyjne razem z szybowcami, malymi samolotami itp. Ale Polska to taka dziwna kraj, ze sie nie da. Bo przestrzenią powietrzna u nas wciaz rządzą ludzie ktorzy są spuscizną PRL, oraz wojsko. Wybudowali lotnisko w srodku aglomeracji, uziemią jeden aeroklub, prawie uziemią drugi i są zadowoleni z siebie.
Zycze powodzenia Aeroklubowi w Swidniku ale nie wierze ze miasto czy PPL dorzuci im kasy na wykupienie nowego ladowiska.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Truciciele

+39 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Lubelak (gość)  •

Dobre foto,uwieczniliście biały,wojskowy,nieoznakowany samolot NATO,rozpylający chemtrails,które ma zapopiedz globalnemu ociepleniu które jest kłamstwem.Trochę Aluminium i innych trucizn przy okazji spadnie na nas. http://www.youtube.com/watch?v=exFs02ka8w0

skomentuj

Zmień lekarstwa

+20 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

podpis (gość)  •

przecież widać, że to ryanair, zmień leki, bo te ci szkodzą.

odpowiedzi (0)

skomentuj

prosze...

+17 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lekarz (gość)  •

wez lekarstwa i usiadz w cieniu;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

G....wno chłopstwu, nie zegarki.

+29 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dr Marco (gość)  •

Już wcale się nie dziwię, że inwestorzy omijają tej grajdoł.

Podali informację, że rozbudowa trakcji trolejbusowej - im przeszkadza.
Podali informację, że lotnisko - im przeszkadza.

Barany, tłumoki rodem z wioch - z takim nastawieniem, to ino kury i nierogaciznę hodować.
Pamiętam jak 11 lat temu jeżdziłem do Rzeszowa, to w centrum było klepisko i miasto niedoinwestowane. A teraz? Miło, aż się patrzy. Wszedzie inwestycje + duże piękne lotnisko

skomentuj

To jest beton nie do skruszenia

+23 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

alex (gość)  •

lotnisko w aglomeracji !!!!! Buhahahahaa, czy ktoś z nich był w PRAWDZIWEJ aglomeracji takiej jak np. Londyn ??? Tam z Heathrow startuje samolot co 30 sekund i ludzie żyją, rozmnażają się, spożywają pokarmy ;)) Tutaj wystartuje może ze 2 samoloty w tygodniu i już płacz... Kury przestanOM sie nieść, krowy mleka nie beNDOM dawać :D

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czyżbyś był

+22 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ość (gość)  •

zwolennikiem tego: byle jak, byle gdzie - ale - aby było? Czy tak właśnie wyobrażasz sobie postęp i nowoczesność?

odpowiedzi (0)

skomentuj

...

+34 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PeGe (gość)  •

Ojej no faktycznie, zablokujmy z tego powodu lotnisko , po co nam coś takiego ?

skomentuj

i właśnie

+27 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ość (gość)  •

dzięki takiej mentalności bardzo często musimy borykać się z problemami, których by nie było po prostu, gdyby nasze działania były odpowiednio PRZEMYŚLANE...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kto zauważył?

+39 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ość (gość)  •

"...Przedłużenie osi pasa portu w Świdniku jest wycelowane w nasze lotnisko, więc spodziewamy się np. ograniczeń w wysokościach, na jakich możemy się poruszać - wyjaśnia." (Adam Gruszecki, dyrektor aeroklubu w RADAWCU).
Wynika z tego, że, w zależności od kierunku wiatru - doloty do lądowania i - a to najgorsze, bo wymagana wtedy jest CAŁA dostępna moc silników - odejścia po starcie z lotniska w Świdniku BĘDĄ MUSIAŁY odbywać się na małych wysokościach nad MIASTEM LUBLINEM, nad gęsto zamieszkałymi dzielnicami. Wystarczy popatrzeć na byle jaką mapę z zaznaczonym Radawcem...
No i gdzie się podziały obiecanki, że lotnisko NIE BĘDZIE uciążliwe dla miasta i mieszkańców? Że loty w krytycznym momencie nie będą odbywały się na miastem? Komu zawdzięczamy NAJGORSZĄ z możliwych lokalizację tego lotniska? NAJGORSZĄ, bo raz: że właściwie w centrum aglomeracji, która BĘDZIE z czasem się rozbudowywała - a w ten sposób spod tej rozbudowy wyłączono na jakiś czas atrakcyjne tereny... Dwa: bo ZABLOKOWANO już na WSTĘPIE DO PROJEKTU MOŻLIWOŚĆ ROZBUDOWY tego lotniska w przyszłości... a przecież okolice Lublina nie są aż tak gęsto zabudowane, że nie można było znaleźć odpowiedniego terenu do budowy...
Czyli jak zwykle: aby było... marnie, głupio, - ale - aby było... bez oglądania się na konsekwencje.
Czy oddalenie takiego lotniska o np. 10-15, a nawet o 20 km od zespołu aglomeracyjnego Lublin-Świdnik wpłynęło by aż tak bardzo na możliwość komunikacji między lotniskiem a miastem? - przy dzisiaj dostępnych możliwościach technicznych jeśli chodzi o transport zarówno zbiorowy jak i indywidualny - NA PEWNO NIE... więc nie wciskajcie kitu o "uciążliwościach" oddalenia lotniska od miasta, bo to BZDURA... bo jest to różnica w czasie dojazdu rzędu 15, 20 minut!
Pragnę uprzedzić wszystkich zwolenników "postępu" i "nowoczesności" odbywających się NA SIŁĘ i BEZMYŚLNIE że nie jestem przeciwnikiem ani lotniska ani postępu i nowoczesności w ogóle (wręcz przeciwnie, sam to i owo, skromnie bo skromnie - ale w takim kierunku zdziałałem), natomiast jestem i będę zdecydowanym przeciwnikiem BEZMYŚLNOŚCI czy wręcz GŁUPOTY... mało, myślę że w wielu przypadkach CELOWYCH działań w sumie SZKODLIWYCH i w przyszłości generujących dodatkowe koszta czy straty - jak w tym przypadku.

skomentuj

To gdzie proponowałbyś lotnisko ????

+67 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

alex (gość)  •

w Woli Uhruskiej ????

odpowiedzi (0)

skomentuj

To gdzie lotnisko?

+25 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LBN (gość)  •

Zapewnie to nieboszczka Niedźwiada 40 km od Lublina odezwała się:-))) Jeszcze chłopki nie mogą przeboleć, że grunty kupili żeby z zyskiem odsprzedać pod lotnisko a tu taki zonk: lotnisko będzie w Świdniku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Akurat mieszkam w Lublinie...

+25 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ość (gość)  •

i, myślę, że dłużej od ciebie... nie trafiłeś. Ale macaj dalej, macaj, może trafisz?

odpowiedzi (0)

skomentuj

mieszkam w Lublinie...

+26 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LBN (gość)  •

Nie zrozumiałeś aluzji, bo domyślam się, że dalej optujesz za przegraną Niedźwiadą. Tam jest prawie 40 km z Lublina prawie godzina jazdy w szczycie, praktycznie nie ma żadnej sensownej infrastruktury w pobliżu (drogi ekspresowe, kolej). Zatem koszty budowy byłyby kolosalne, a wpływ na rozwój aglomeracji Lubelsko-Świdnickiej minimalny.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czuć mi tu zielone garnitury ;)))

+21 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

alex (gość)  •

chłooooop zyweeeemmmuuu nie przepuuuuuści :D

odpowiedzi (0)

skomentuj

lotnisko

+34 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stefan ze skody (gość)  •

nasz kochany prezydent to rozwiążę- lotnisko aeroklubowe zrobi na terenie stadionu na Krochmalnej, a co!

odpowiedzi (0)

skomentuj

A w Jasionce

+53 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gw (gość)  •

Czy w Rzeszowie mają jakieś inne odrzutowce, czy przepisy? Nie raz obok pasa lądowały szybowce. O co chodzi?

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »