MPWiK zmodernizuje oczyszczalnię ścieków w Hajdowie

MPWiK zmodernizuje oczyszczalnię ścieków w Hajdowie

Artur Jurkowski

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

MPWiK zmodernizuje oczyszczalnię ścieków w Hajdowie
MPWiK zmodernizuje oczyszczalnię ścieków w Hajdowie

©Tomek Koryszko

Mieszkańcy Hajdowa będą mniej narażeni na przykre zapachy, jakie "produkuje" oczyszczalnia ścieków. Zbiorniki zostaną uszczelnione. Pojawią się dodatkowe filtry powietrza. MPWiK podpisało w czwartek dwa kontrakty na modernizację swojego zakładu przetwarzania ścieków. Łącznie przeznaczy na ten cel ponad 5 mln zł.
- Dzięki hermetyzacji dwóch osadników wstępnych i montażowi filtrów powietrza, znacząco zmniejszy się intensywność powstających odorów - przekonywał Sławomir Matyjaszczyk, członek zarządu MPWiK.

Na uciążliwe sąsiedztwo oczyszczalni od lat skarżą się mieszkańcy wschodnich dzielnic Lublina. - Nie uda się całkowicie zneutralizować przykrych zapachów z oczyszczalni - przyznał Matyjaszczyk.


Na hermetyzację osadników MPWiK wyda ponad 3,5 mln zł.

- Z pracami ruszymy w ciągu miesiąca. Na zrealizowanie inwestycji mamy 20 miesięcy - precyzował Marek Wachowski, prezes WAMACO. To właśnie ta lubelska spółka jest liderem konsorcjum, które wygrało przetarg na wykonanie inwestycji.

Drugi kontrakt, obejmujący modernizację zasilania oczyszczalni o wartości ponad 1,5 mln zł, wygrał Elektromontaż.
- Też z Lublina. Cieszymy się, że nasze lokalne firmy mogą skutecznie konkurować na rynku - podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Oczyszczalnia na Hajdowie działa od 1991 r. Od kilku lat zakład jest modernizowany. - Wydaliśmy na ten cel ok. 100 mln zł - wyliczał Jacek Czarecki, wiceprezes zarządu MPWiK.

Prace na Hajdowie to element projektu rozbudowy i modernizacji systemu zaopatrywania w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie. Obejmuje on m.in. budowę i przebudowę 150 km sieci na terenie miasta. Wartość projektu była szacowana na 357 mln zł (netto). Z czego 209 mln zł stanowi dofinansowanie z UE. - Po przetargach okazało się jednak, że wydatki mogą być o 100 mln zł mniejsze. Będziemy rozmawiali z instytucjami zarządzającymi środkami unijnymi, aby te niewykorzystane środki zostały w firmie i mogły być przeznaczone na inne inwestycje - zapowiedział Czarecki.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!
W związku z ciszą referendalną komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo