Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie obchody rocznicy powstania: Czy wojewodzie brakuje wiedzy historycznej?

Maria Krzos
Jolanta Szołno-Koguc
Jolanta Szołno-Koguc Małgorzata Genca
Podczas oficjalnego przemówienia z okazji obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Jolanta Szołno--Koguc, wojewoda lubelski, stwierdziła, że w powstaniu śmierć poniosło 6 tys. cywilów! - zaalarmował nas jeden z uczestników uroczystości.

- Ten błąd poruszył zwłaszcza tych, których rodziny w 1944 r. zginęły w Warszawie - tłumaczył. - To niedopuszczalna pomyłka, zwłaszcza że popełnił ją przedstawiciel władzy państwowej podczas oficjalnych uroczystości. Czy pani wojewodzie brakuje wiedzy na temat przebiegu powstania? Źródła podają, że zginęło w nim ok. 200 tys. cywilów. Błąd pani wojewody świadczyć może o braku elementarnej wiedzy na temat powstania, wywołał on sporą konsternację zgromadzonych, przekonuje nasz rozmówca.

Fakt, że Jolanta Szołno-Koguc mówiła o 6 tys. ofiar potwierdza Sylwester Tułajew, radny miejski z PiS. Na pomyłkę zwrócił uwagę także Stanisław Wołoszyn, prezes lubelskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK. Jest on jednak wyrozumiały w stosunku do wojewody.

- Potraktowaliśmy to jak zwykłe przejęzyczenie, nieświadczące bynajmniej o tym, że pani wojewodzie brakuje wiedzy historycznej - mówi. - Tym bardziej że mówiła od siebie, nie miała z góry przygotowanego przemówienia. Jesteśmy jej wdzięczni za obecność i za to, że zechciała zabrać głos. Doceniamy to . Pani wojewoda okazuje nam życzliwość również na co dzień, m.in. wynajmując pomieszczenia Urzędu Wojewódzkiego na działalność związku.

Poprosiliśmy Lubelski Urząd Wojewódzki o ustosunkowanie się do sprawy. Oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy od Marcina Jarzyny z Oddziału Komunikacji Społecznej LUW: "Pragnę podkreślić, że wystąpienie Wojewody [...] jednoznacznie wskazuje na znajomość wydarzeń z sierpnia 1944 r. Wystąpienie Wojewody nie miało charakteru odczytu historycznego, a jedynie emocjonalnego przedstawienia uczestnikom uroczystości wagi tamtych wydarzeń. Tym samym zamierzeniem Wojewody nie było precyzyjne odniesienie się do stanu liczbowego wszystkich poległych, rannych czy zaginionych osób zarówno wśród powstańców, jak i ludności cywilnej. Wojewoda wielokrotnie podkreślała, że biorąc udział w tej doniosłej uroczystości oddajemy hołd wszystkim jego uczestnikom jako bezsprzecznym bohaterom, którzy walcząc o wyzwolenie stolicy dążyli także do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego".

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski