Plac Litewski czekają zmiany

  Plac Litewski czekają zmiany

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Dzisiaj w Trybunale Koronnym rozpoczynają się trzydniowe warsztaty urbanistów dotyczące rekompozycji placu Litewskiego. Swoje wizje przedstawi pięć zespołów architektów. Cztery zagraniczne: z Danii (Kopenhaga), Włoch (Mediolan), Niemiec (Berlin), Litwy (Wilno) oraz jeden z Polski (Kraków).
  Pierwszy dzień jest przeznaczony na zaprezentowanie wyników prac poszczególnych zespołów. Poprzedzi je wykład koordynatora warsztatów prof. Jana Gehla. Gehl to jeden z najgłośniejszych obecnie urbanistów zajmujących się przekształceniami przestrzeni publicznej. Jego godzinna prezentacja o współczesnych trendach w tej dziedzinie rozpocznie się o godz. 9.50.

  Od godz. 11.30 efekty prac zaczną prezentować poszczególne zespoły. Każdy będzie miał pół godziny, aby podzielić się z uczestnikami warsztatów swoją wizją przekształceń.

  - Daliśmy urbanistom wolną rękę. To oni zdecydują, co powinno powstać na placu - podkreślał Stanisław Fic, z-ca prezydenta Lublina.

  Wizję zmian na reprezentacyjnym placu Lublina rozpocznie litewski zespół kierowa- ny przez prof. Gintarasa Caikauskasa. Po nim omówiony zostanie projekt duńskiej grupy, której przewodzi prof. Gehl. To, co stworzyli dla placu w centrum Lublina krakowscy architekci przedstawi dr Romuald Loegler.

  Po przerwie, od godziny 16, wizje przekształceń pl. Litewskiego przedstawią inż. Alberto Mazzucchelli (Włochy) oraz inż. Andreas Redemeister (Niemcy).

  - Przy doborze uczestników zależało nam na skompletowaniu grup reprezentujących różne nacje, sposoby patrzenia na organizację przestrzeni miejskiej, kierujące się odmiennymi tradycjami urbanistycznymi. Warsztaty mają służyć pokazaniu konkretnych wizji przemian, będą one jednak tylko sugestiami, co może powstać w tym miejscu - tłumaczył dr Jan Wrana, szef miejskiego zespołu przygotowującego warsztaty.

  Architekci nie do końca mieli możliwość swobodnego kształtowania przyszłego wyglądu placu.

  - Na pewno zostanie on przestrzenią otwartą. Wykluczamy zabudowanie go obiektami kubaturowymi. To ma być serce miasta, miejsce przyciągające mieszkańców oraz stanowiące wizytówkę Lublina, będące symbolem dla turystów i magnesem dla inwestorów - podkreślał Wrana.

  Drugiego dnia na temat przedstawionych przez architektów koncepcji wypowiedzą się eksperci. Ta część warsztatów rozpocznie się w środę o godz. 10. Po południu zaplanowano dyskusję na temat projektów, którą poprowadzi prof. Gehl. W czwartek mają się odbyć (od godz. 9.30) wykłady dla mieszkańców. Zaprezentowane opracowania mają posłużyć do określenia warunków konkursu na rekompozycję pl. Litewskiego. Ma on być rozstrzygnięty w 2009 r.

  - Najbardziej zależy nam na opinii mieszkańców. To lublinianie będą przecież korzystać z placu i to oni muszą być zadowoleni z jego przyszłego kształtu - zapewniał Wrana.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo