Deweloperzy wynajmą nowe mieszkania

  Deweloperzy wynajmą nowe mieszkania

  Henryk Sadowski

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Deweloperom coraz trudniej sprzedawać nowe mieszkania, dlatego wielu z nich decyduje się na wynajem wybudowanych lokali po cenach rynkowych.
  Taką ofertę przygotowuje właśnie J.W. Construction. Pod wynajem mają być przeznaczone mieszkania na warszawskim osiedlu Górczewska Park, które firma oddała właśnie do użytku. Mimo różnych promocji deweloperowi do tej pory nie udało się sprzedać 160 mieszkań (z 890 wybudowanych). Zainteresowanym firma chce zaproponować dwuletnie umowy najmu z możliwością wykupienia lokali na własność po preferencyjnych stawkach. Zmiana polityki deweloperów to w znaczniej mierze efekt zaostrzenia przez banki kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych i mocnego wyhamowania popytu na rynku nieruchomości.

  Wprowadzenie podobnej oferty rozważa również Orco. - Na razie koncentrujemy się na współpracy z bankami, które udzielają naszym klientom kredytów na zakup mieszkań - powiedział nam Douglas Noble, dyrektor zarządzający Orco w Polsce. - W przyszłości jednak najprawdopodobniej rozważymy również wynajem. Inną ofertę przygotowała pochodząca z Bielska Podlaskiego firma Unihouse. Przy sprzedaży mieszkań deweloper uwzględnia w rozliczeniu dotychczasową nieruchomość klienta. Mieszkanie lub dom klienta wycenia rzeczoznawca, potem nieruchomość jest przepisywana na Unihouse, a klient musi dopłacić różnicę. Pozyskane w ten sposób mieszkania z rynku wtórnego deweloper sprzeda lub wynajmie.

  Czy wynajem mieszkań przez dewelopera to dobry pomysł? Według Marcina Jańczuka z Metrohouse taka praktyka pozwoli deweloperom związać się z klientem.

  - Są osoby, które jeszcze dwa miesiące temu miały zdolność kredytową, a teraz ją utraciły, więc zamiast kupować mieszkanie, muszą zdecydować się na wynajem. Ale za rok lub dwa sytuacja może się zmienić i najemca będzie mógł zdecydować się na kupno lokalu, w którym już mieszka - mówi Marcin Jańczuk.

  Zdaniem Pawła Majtkowskiego z Expandera na wynajem mieszkań mogą sobie pozwolić jedynie najwięksi deweloperzy, którzy nie muszą obawiać się utraty płynności finansowej. Istnieje też niebezpieczeństwo, że po roku lub dwóch wynajmowania mieszkanie straci na wartości, więc deweloper mniej zarobi na sprzedaży. Do tego będzie musiał jeszcze zainwestować w wykończenie, tak by się nadawało do zamieszkania. Potem, kiedy przeznaczy je znowu do sprzedaży, konieczny będzie remont.

  Deweloperzy, którzy zdecydują się na wynajem, będą musieli ustalać ceny rynkowe. Spadek możliwości uzyskania kredytów pobudził popyt na wynajem, ceny więc rosną. Jak wynika z raportu Szybko.pl, w Warszawie od września do listopada średnie ceny wynajmu wzrosły o 7 proc. Najbardziej, aż o ponad 11,5 proc., wzrosły ceny wynajmu mieszkań trzypokojowych. Dwa miesiące temu takie lokum można było wynająć za 3649 zł, dzisiaj cena przekracza już 3600 zł. Potwierdzają to również stołeczne agencje nieruchomości, które notują wzrost zainteresowania takimi mieszkaniami.

  Podwyżki cen wynajmu nie ominęły również Krakowa. Tam opłaty za wynajęcie mieszkania czteropokojowego wzrosły aż o ponad 9 proc. Najbardziej jednak ceny wzrosły we Wrocławiu. Dzisiaj za wynajem lokalu czteropokojowego trzeba zapłacić aż o 24 proc. więcej niż we wrześniu.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo