Nowa i baśniowa Joanne Rowling na mikołajki

  Nowa i baśniowa Joanne Rowling na mikołajki

  Artur Borkowski

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Szóstego grudnia, w polskich księgarniach pojawi się nowa książka Joanne Kathleen Rowling, słynnej autorki "Harry’ego Pottera" - "Baśnie barda Beedle’a".
  Ten niezwykły tom, ilustrowany przez samą pisarkę, to zbiór pięciu baśniowych legend należących do magicznego kanonu literackiego. Każdy małoletni czarodziej zapoznaje się z nim w dzieciństwie, tak jak my poznajemy baśnie Andersena czy braci Grimm. Pięć baśni zawiera uniwersalne prawdy, np. na temat siły płynącej ze szczerej przyjaźni, odkupieńczej mocy miłości i prawdziwej magii kryjącej się w sercu każdego z nas.

  Uważni czytelnicy wiedzą, że wzmianka o tej książce pojawia się w tomie "Harry Potter i insygnia śmierci", a jedna z historii przyczynia się do pozytywnego rozwoju wydarzeń.

  Prawdziwą perełką tej pozycji są błyskotliwe komentarze niejakiego profesora Albusa Dumbledore’a, które nie tylko objaśniają baśnie z czarodziejskiego punktu widzenia, ale wnoszą dodatkową wiedzę na temat historycznych szczegółów, nieznanych dotychczas czytelnikom serii.


  J.K. Rowling w swoim wstępie do książki, zwraca uwagę na to, czego sama nauczyła się dzięki baśniom: że trzeba brać swój los we własne ręce, a nie czekać na to, aż ktoś "zwróci zagubiony bucik" oraz że magia przynosi tyle samo dobrodziejstw, ile kłopotów.

  Słowem, jest to zbiór, który każdy szanujący się potteromaniak musi przeczytać. Dzięki temu może wesprzeć piękną ideę autorki, która powołała fundację "Children’s High Level Group", pomagającą dzieciom z domów dziecka w Europie. Dochód ze sprzedaży "Baśni barda Beedle’a" zostanie w całości przekazany na rzecz tej fundacji.

  - To wspaniałe, że czerpiąc z "Harry’ego Pottera" , mam tu na myśli zarówno czytelników, jak i wszystkich uczestników rynku książki, mamy okazję, by samemu dać coś od siebie, i to tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej - mówi Bronisław Kledzik z wydawnictwa Media Rodzina. - "Baśnie barda Beedle’a" to kolejna już inicjatywa charytatywna Rowling, z której całkowity dochód, w tym również swoje honorarium, postanowiła, wraz ze wszystkimi wydawcami "Harry’ego Pottera", przeznaczyć na pomoc, tym razem dla dzieci, które wychowują się bez rodziców.

  Brytyjska pisarka wśród wielu nagród, którymi została uhonorowana, może się pochwalić Orderem Uśmiechu, przyznanym przez polskich młodych czytelników w 2000 roku. Podobno Rowling pracuje też nad powieścią kryminalną dla dorosłych. Nie obiecuje jednak, że ją opublikuje. Ale wszystko może się zdarzyć...

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo