Menu Region

Sprawdź, gdzie w Lublinie najtaniej kupisz artykuły szkolne

Sprawdź, gdzie w Lublinie najtaniej kupisz artykuły szkolne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

Barbara Wójtowicz

11Komentarzy Prześlij Drukuj
Wrzesień za pasem, rodzice nerwowo zaglądają więc do portfeli i liczą pieniądze. W tym roku na wyprawkę szkolną trzeba przeznaczyć co najmniej 700 zł. Największy koszt to podręczniki. Za komplet książek do klas 1-3 szkoły podstawowej trzeba zapłacić od 165 do 200 zł. Z wyższymi wydatkami powinni się też liczyć uczniowie klasy czwartej szkoły podstawowej i pierwszej szkoły średniej. W związku z reformą edukacji, w tych klasach zmieniony został program, nie można więc zaoszczędzićkupując książki używane.
Wsparciem dla rodziców ma być rządowy program "Wyprawka szkolna". W ramach dofinansowania można otrzymać zwrot kosztów poniesionych na zakup podręczników w wysokości od 180 do 352 zł. - Szkoda tylko, że rząd nie rekompensuje strat poniesionych przez rodziców dzieci idących do klasy "0" - podsumowała pani Agata. - Za same książki zapłacę ponad 150 zł, do tego jeszcze trzeba doliczyć dwa komplety przyborów szkolnych: jeden do szkoły, drugi do domu.


Sprawdziliśmy ceny dwudziestu akcesoriów szkolnych w pięciu sklepach w Lublinie. Wybór jest spory: uczniowie mogą przebierać w plecakach już od kilkunastu złotych albo zainwestować w markowe tornistry. Najwięcej rodziców kosztować będą te z nadrukami bajkowych i filmowych postaci.

Sześcioletni Dawid od września będzie się uczył w zerówce. Chłopiec już nie może się doczekać, a jego mama rozkłada bezradnie ręce, licząc pieniądze, które trzeba przeznaczyć na wyprawkę. - Już w czerwcu dostałam ze szkoły listę podręczników i artykułów, które muszę kupić. Łącznie ponad 20 elementów - wylicza pani Agata. - Najgorsze jest to, że wszystkie przybory do malowania trzeba będzie zostawić w szkole. Do domu będę musiała kupić drugi komplet farb, kredek, plasteliny, modeliny czy bibuły.

W podobnej sytuacji są obecnie setki rodziców. Dla dzieci uczących się w klasach 0-3 trze-ba kupić nowe komplety pod-ręczników. Z używanych książek nie skorzystają też uczniowie klas czwartych, którzy od września będą się uczyć w ramach nowego programu.

Podręczniki do klasy "O" kosztują ok. 110 zł. Za książki do klasy pierwszej zapłacimy od 165 do 180 zł. Komplety do klasy drugiej i trzeciej to koszt 185 -200 zł. Za nowe książki do klasy czwartej trzeba zapłacić 250-400 zł. Do tego należy jeszcze doliczyć podręczniki do nauki języków obcych (powyżej 50 zł) i przedmiotów dodatkowych, jak na przykład religia.

Jak mówi Tomasz Szeliga z Centrum Tanich Podręczników przy ul. Lubartowskiej 12, cena podręczników zależy od wydawnictwa, które wybierze dana szkoła.- Staramy się być jak najbardziej konkurencyjni i proponować możliwie niskie ceny - zapewnia Szeliga. - Oferujemy rabaty, do podręczników dodajemy wyprawkę, przy więk- szych zakupach proponujemy dodatkową zniżkę. Próbujemy wspierać rodziców, bo wiemy, że ich wydatki i tak są ogromne.

Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół średnich mogą zaoszczędzić, kupując podręczniki używane. - Książki z drugiej ręki są nawet o połowę tańsze niż nowe - tłumaczy Szeliga. - A jeśli doliczyć do tego rabaty, których udzielamy przy większych zakupach, cena jest niższa o 60-70 procent.

Nie wszyscy mogą jednak kupić używane podręczniki. Reforma objęła także uczniów, którzy w tym roku rozpoczną naukę w szkołach średnich. Za jeden nowy podręcznik zapłacą oni od 30 do nawet 60 zł.

- Muszę kupić nowe pod-ręczniki, ale postaram się za-oszczędzić na zakupie przyborów szkolnych - mówi Mateusz Skoczylas, od września uczeń pierwszej klasy liceum. - Nie kupuję jednak rzeczy najtańszych. Myślę, że wybierając długopis czy nawet zeszyt, czasem lepiej postawić na jakość. Chociaż ceny też mogłyby być rozsądne - dodaje.

W tym roku rodziców wes-prze rząd. W programie "Wyprawka szkolna" można uzyskać nawet 352 złote dofinan-sowania. - Szkoda tylko, że nikt nie pomyślał o uczniach zerówki - narzeka pani Agata. - Chyba nikt nie zauważył, że nauczyciele każą kupować dzieciakom drogie podręczniki i dziesiątki przyborów. Ale do tego chyba muszę się przyzwyczaić.

Osoby uprawnione do dofinansowania z programu rządowego "Wyprawka szkolna"

1. Uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych oraz uczniowie klas pierwszych ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia pochodzący z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 504 zł netto (kryterium dochodowe zapisane w ustawie o świadczeniach rodzinnych).
2. Uczniowie klas II-IV szkół podstawowych pochodzący z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 351 zł netto (kryterium dochodowe zapisane w ustawie o pomocy społecznej).
3. Uczniowie klas I szkół ponadgimnazjalnych (liceów, techników, szkół zawodowych) pochodzący z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 351 zł netto (kryterium dochodowe zapisane w ustawie o pomocy społecznej).
4. Uczniowie klas I ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia (dochód nieprzekraczający 504 zł netto na osobę w rodzinie).
5. Uczniowie klas II-IV ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia (dochód nieprzekraczający 351 zł netto na osobę w rodzinie).
6. Uczniowie klas IV ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, klas IV ogólnokształcących szkół sztuk pięknych II stopnia, klas I liceów plastycznych oraz klas I lub VII ogólnokształcących szkół baletowych (dochód nieprzekraczający 351 zł netto na osobę w rodzinie).
7. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych: słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim; uczniowie z niepełnosprawno-ściami sprzężonymi (w przypadku, gdy jedną z niepełno-sprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej), posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczający do wszystkich klas wymienionych szkół.
8. Uczniowie pochodzący z rodzin, które nie spełniają kryterium dochodowego 351 zł netto na osobę, ale wymagają wsparcia (z wyłączeniem uczniów klas I szkoły podstawowej), decyzja należy do dyrekora szkoły.

Wnioski o dofinansowanie należy złożyć do dyrektora szkoły, do której będzie chodziło dziecko w roku szkolnym 2012/2013. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość wszystkich dochodów rodziny z miesiąca poprzedzającego miesiąc składania wniosku. W Lublinie termin składania wniosków mija 4 września. Zwrot kosztów zakupów podręczników możliwy jest po przedstawieniu dowodu zakupu, czyli faktury VAT. Faktura powinna być wystawiona imiennie na ucznia lub rodzica. Zwrotu kosztów można się spodziewać przed 15 listopada 2012 roku.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się za darmo: www.kurierlubelski.pl/piano



Reklama
11

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

podręczniki

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

arminvb (gość)  •

skoro już odświeżamy temat to ja ze swojego doświadczenia z podręcznikami mogę polecić http://taniaksiazka.pl . Szybko tanio i bezproblemowo :-)

odpowiedzi (0)

skomentuj

podręczniki szkolne tanio

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

podręcznikowiec (gość)  •

A może by ktoś uaktualnił ten artykuł :) polecam tutaj jest tanio:

http://domksiazki.com.pl/podreczniki

odpowiedzi (0)

skomentuj

Brednie

+37 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rodzic dzieci klas 1-3. (gość)  •

Pani redaktor Barbaro Wójtowicz niech Pani solidniej przygotowuje się do pisania artykułów , a nie wypisuje bzdury na temat kosztów wyprawek szkolnych "Za książki do klasy pierwszej zapłacimy od 165 do 180 zł. Komplety do klasy drugiej i trzeciej to koszt 185 -200 zł. ". Proszę napisać gdzie można kupić komplety książek w tych cenach a na pewno ustawi się tam kolejka rodziców.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ceny

+48 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kuba (gość)  •

W REALu na towarach inne ceny są na półkach inne przy kasie.W jeden dzień byłem świadkiem na bułeczkach cena 2.9.pln,przy kasie 3.5.pln,na drugi dzień chciałem nabyć Tonic 2-litrowy. Na regale cena 2.99pln przy kasie ponad 5 pln.Więcej na zakupy tam nie pójdę.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dobra robota.

+60 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LK (gość)  •

Dobra robota pani redaktor ;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

mmm

+79 / -60

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

asss (gość)  •

"Za książki do klasy pierwszej zapłacimy od 165 do 180 zł."
to nieprawda!!! ceny zaczynają się od 180 do 230 zł nawet za sam pakiet podstawowy

i niech nie zmieniają co roku podręczników, ciągle trzeba nowe i nowe a oszczędność papieru i ochrona drzew? i ciągle nowe podstawy programowe
nas źle uczono?

odpowiedzi (0)

skomentuj

rodzicom nie dogodzi

+80 / -45

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

"Najgorsze jest to, że wszystkie przybory do malowania trzeba będzie zostawić w szkole."
Droga (hehe) mamo! Albo odciązony plecak, albo oszczędności. Kredki + farby + blok rysunkowy to wydatek kilkunastu złotych. A jednocześnie te przybory w plecaku codziennie to dodatkowy ciężar na plecach. Zastanów się, co lepsze.

skomentuj

przybory

+59 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mama (gość)  •

Też mnie to zdanie zastanowiło... to dziecko do tej pory nie ma w domu żadnych kredek, farb czy plasteliny? Moje maluchy (przedszkolaki) już od dawna uczą się malować, lepić, itd i nie wyobrażam sobie, żeby nie było nic z tych rzeczy w domu. I wcale nie kupuję zestawów Disneya - czekam na koniec sierpnia, kiedy w Tesco jest 30% lub 50% rabatu na art. szkolne i robię małe zapasy :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dobre.

+75 / -60

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mariano (gość)  •

W Rokitnie na wysypisku śmieci były podręczniki, zamiast ludziom uczciwie zapłacić za ich ciężką pracę, to się gania ludzi po sklepach tam gdzie niby ma być taniej. Mówi się że ,, taniego mięsa to nawet psy nie chcą jeść" a tu się płaci pracownikowi wykształconemu, fachowcowi 4,50/ godz. To wstyd.

odpowiedzi (0)

skomentuj

.

+60 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

Co rok ten sam temat. Drogo i drogo. Nie posyłajcie dzieci do szkoły to będzie taniej

odpowiedzi (0)

skomentuj

artykul klasa

+75 / -55

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak (gość)  •

i nieplatny :)

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama