Teatr czeka na projekt

  Teatr czeka na projekt

  DUN

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  - Cieszymy się, że wreszcie ruszają prace związane z inwestycją, którą rozpoczęto 34 lata temu - podkreślał marszałek województwa Krzysztof Grabczuk
  - Z mojego punktu widzenia to bardzo istotny moment, zwłaszcza że w Polsce jest wiele kulturalnych obiektów, których budowę wstrzymano dwa, trzy albo trzydzieści lat temu - dodał Bogdan Zdrojewski, minister kultury, uczestniczący we wczorajszych uroczystościach na Zamku Lubelskim.

  To tam otwarto konkurs na koncepcję architektoniczną Teatru w Budowie i zagospodarowanie placu Teatralnego przed gmachem. Symbolicznie stronę internetową z ogłoszeniem uruchomili przedstawiciele władz województwa oraz Bogdan Zdrojewski i Janusz Palikot, lubelski poseł Platformy Obywatelskiej.

  Palikot będzie współpracował z regionalnym samorządem przy realizacji inwestycji. Jego fundacja zapłaci za trzy nagrody dla laureatów (150, 90 i 60 tys. zł). Polityk sfinansuje też koszty organizacji konkursu. - Za pomocą wynajętej firmy zadbamy o to, żeby zainteresowały się nim najlepsze pracownie architektoniczne, nie tylko w Polsce, ale i na świecie - zapowiedział Palikot. W sumie poseł dołoży do przedsięwzięcia 500 tys. zł.

  Termin składania prac upłynie 16 marca 2009 roku. Oceni je dziewięcioosobowy sąd pod przewodnictwem Stanisława Fiszera, architekta działającego w Paryżu. Jego praca potrwa do połowy kwietnia, kolejny miesiąc zajmą negocjacje z autorami zwycięskich projektów. Potem wybrani architekci przygotują finalną dokumentację projektową. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wykonawców inwestycji.

  Konkurs został ogłoszony prawie z trzymiesięcznym opóźnieniem - jeszcze przed wakacjami planowano, że ruszy na początku września.

  Według zapowiedzi władz województwa, inwestycja, czyli Centrum Spotkania Kultur, ma być gotowe najpóźniej do połowy 2013 roku. Będzie kosztowało 134 mln zł. W środku znajdą się m.in. sala koncertowa na 1,2 tys. osób, galeria sztuki i nowoczesna mediateka. Zaplanowano też pomieszczenia dodatkowe, które będzie można dowolnie adaptować.

  Przed gmachem powstanie plac Teatralny. Ta część inwestycji kosztować ma prawie 24 mln zł, a sfinansuje ją miasto Lublin. Modernizacji poddana zostanie także ta część budynku, gdzie znajdują się Teatr Muzyczny i filharmonia. Jak tłumaczą urzędnicy - trzeba ją będzie dostosować do całej koncepcji. Koszt tego przedsięwzięcia to 30 mln zł.

  Długa historia Teatru w Budowie

  Konkurs na projekt teatru rozstrzygnięto 12 stycznia 1961 r. Budowę rozpoczęto dopiero w 1974 r. Potem zaczęły się kłopoty. Najpierw okazało się, że nie ma pomysłu na to, co będzie w budynku, później zabrakło pieniędzy. Od lat 80. w teatrze wykonywano głównie prace konserwacyjne. Pod koniec lat 90. do budynku wprowadziły się filharmonia i Teatr Muzyczny. Były też plany sprzedaży obiektu i pożar w 1999 roku.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo