18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak zmieniał sie plac Litewski (ZDJĘCIA)

Sylwia Hejno, Michał Wypych
Początki. Plac na litografii Adama Leure z 1857 roku
Początki. Plac na litografii Adama Leure z 1857 roku Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Ośrodka
Plac Litewski to serce miasta. Doskonale wiedziały o tym kolejne władze, które nazwały go placem Adolfa Hitlera (od 1939 do 1944 r.), a następnie placem Józefa Stalina (od końca wojny aż do 1956 r.). Ma bogatą historię. Na nim Zygmunt August odbierał hołd lenny księcia pruskiego Albrechta Fryderyka, a posłowie litewscy obozowali podczas podpisywania unii lubelskiej.

W latach 20. XIX wieku otoczyło go ogrodzenie, żeby rosyjscy żołnierze mogli ćwiczyć musztrę, stał również na nim sobór prawosławny (materiały z jego rozbiórki w 1925 r. posłużyły do wzniesienia Domu Żołnierza).

W 1826 r. dzięki ks. Stanisławowi Staszicowi na pl. Litewskim stanął nowy obelisk upamiętniający zawarcie unii polsko-litewskiej w miejsce dawnego, zniszczonego przez Rosjan monumentu. Z kolei pomnik Konstytucji 3 Maja z 1795 r. nabrał szczególnego znaczenia w dobie stanu wojennego jako symbol narodowej niezależności. Był przeciwieństwem dla pomnika Wdzięczności, który znajdował się do 1990 roku tam, gdzie dziś dostojnie siedzi na koniu marszałek Józef Piłsudski.

Niewiele osób wie, że przy budynku dzisiejszego Lubelskiego Towarzystwa Naukowego przy pl. Litewskim 2 (dawny pałac Czartoryskich) lublinianie spotykali się przed I wojną światową żeby... pojeździć na wrotkach. Wrotkowisko "Lubelski Skating-Ring" działało na rogu ulicy Radziwiłłowskiej i ulicy Poczętkowskiej (czyli dzisiejszej ulicy Staszica) w 1911 r. Rok później na jego miejscu stanął kinematograf "Oaza" przewidziany na zawrotną ilość 240 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski