Nasze droższe mieszkania

  Nasze droższe mieszkania

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Niemal co dziesiąty mieszkaniec Lublina płaci od dzisiaj więcej za mieszkanie. Chodzi o lokatorów budynków komunalnych. Czynsze poszły w górę o 10 procent.

  Stawka bazowa za lokal z zasobów gminy od dziś wynosi 5,58 zł za metr kwadratowy. To o 51 gr więcej niż dotychczas.

  - Nikt nie lubi podwyżek, ale nie da się ich uniknąć - przekonuje Artur Cichoń, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie.


  Na podwyżkę już w ubiegłym roku zgodzili się radni. To oni dali ZNK możliwość podwyższenia opłat do 10 proc. Miejski zarządca skorzystał z tej możliwości i wnioskował do prezydenta Lublina o wzrost w maksymalnym wymiarze. Włodarz miasta zaakceptował ten wniosek. Zarządzenie w tej sprawie podpisał w połowie sierpnia.

  - Dla standardowej rodziny oznacza to miesięczny wzrost wydatków o 21 złotych - wylicza Cichoń. - Średni metraż mieszkania w zasobach komunalnych wynosi 41 mkw. Po uwzględnieniu skali podwyżki daje to właśnie kwotę powyżej 20 zł. W przeliczeniu zaś na każdego mieszkającego w naszych zasobach otrzymamy kwotę podwyżki na poziomie 7 zł, bo "statystyczna" rodzina liczy trzy osoby.

  ZNK ma w swoich zasobach ok. 10,6 tys. lokali mieszkalnych. Podwyżka obejmuje zatem niemal 35 tys. osób, czyli dotknie co dziesiątego mieszkańca miasta. - Wzrost opłat to konieczność - uzasadnia podwyżkę Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta Lublina. - Nie ma innego sposobu na pozyskanie środków na przeprowadzenie niezbędnych remontów, wyhamowanie procesu pogarszania się stanu budynków i znajdujących się w nich mieszkań.

  Komunalny zarządca przekonuje, że pełną stawkę bazową, czyli 5,58 zł za mkw. płaci tylko co piąta rodzina. - Większość lokatorów korzysta z bonifikat, wyznaczonych niższym standardem mieszkania. Średnia stawka czynszu w Lublinie kształtuje się obecnie na poziomie 4,77 zł, przy czym najniższy czynsz wynosi 2,46 zł, najwyższy - 6,03 zł - wylicza Cichoń.

  W górę, również o 10 proc., poszedł czynsz za lokale socjalne. Stawka za metr kwadratowy takiego mieszkania wzrosła z 1 zł do 1,10 zł.

  ZNK wyliczył, że podwyżka opłat spowoduje wzrost dochodów komunalnego zarządcy o ok. 190 tys. zł miesięcznie, czyli ok. 2,2 mln zł rocznie. Pieniądze z czynszów trafiają na prace związane z utrzymaniem i remontami budynków.

  Lubelskie czynsze obecnie należą do jednych z najwyższych w kraju. W Białymstoku stawka bazowa wynosi 1,57 zł, w Warszawie - 2 zł. W obu tych miastach jednak mieszkańców czeka podwyżka. - Jej skala będzie duża - usłyszeliśmy w ZNK w Białymstoku. W Warszawie radni już przegłosowali nowe stawki. Wzrosną one o 300 proc., do 6 zł za mkw. i zaczną obowiązywać od kwietnia przyszłego roku.

  Nie wiadomo jak długo w Lublinie utrzymają się wprowadzone właśnie stawki. W założeniach do budżetu miasta na 2009 r. radni znowu "klepnęli" możliwość podwyżki czynszu. Maksymalnie może ona sięgnąć 10 proc.


  Komunałki nie będą już za grosze

  W ciągu ostatnich dwóch lat jest to już druga podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych. W 2007 r. opłaty wzrosły o 8 procent. - Gminny czynsz powinien, zgodnie z programem gospodarowania zasobami mieszkaniowymi, osiągnąć poziom trzech procent wartości odtworzeniowej lokalu, czyli 7,94 złotych.

  To jednak na razie poziom zbyt wysoki dla mieszkańców - informuje Artur Cichoń, rzecznik prasowy ZNK w Lublinie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo