Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Brunona Schulza od środy w Drohobyczu

Sylwia Hejno
Przez ciemne mieszkanie (...) przechodziło co dzień na wskroś całe wielkie lato
Przez ciemne mieszkanie (...) przechodziło co dzień na wskroś całe wielkie lato Bruno Schulz:
Festiwal Brunona Schulza (6-12 września w Drohobyczu) to nie tylko hołd złożony jednej z największych indywidualności artystycznych XX wieku. Jest także wspomnieniem wielokulturowej rzeczywistości, w której żył pisarz.

- Prowincja przemienia się w centrum. Do niewielkiego miasteczka przyjeżdżają profesorowie - schulzolodzy, poeci, pisarze i artyści z siedemnastu krajów - mówi Grzegorz Józefczuk, dyrektor artystyczny festiwalu. - Poprzez postać Brunona Schulza chcą przywrócić pamięć o dawnych mieszkańcach pochodzących z różnych kultur, tragicznie zmiecionych przez historię.

Najważniejszym wydarzeniem jest wystawa w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki "Bruno Schulz. Horyzont czasu". To pierwsza taka prezentacja oryginalnych rysunków i grafik Schulza na Ukrainie. Pochodzi ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie. Towarzyszą jej "Pokoje Pamięci Brunona Schulza" Leszka Mądzika. Widz wkroczy w mroczny świat lęków i obsesji pisarza.

- Cztery pokoje tworzą pejzaż nocy i snu - opowiada Leszek Mądzik. - Ciemną przestrzeń wypełniają sceny ukazujące jego relację z ojcem, tęsknotę za nim oraz pełen kompleksów i fascynacji stosunek do kobiet. Wejdziemy w obszar bardzo intymny, wręcz erogenny.

Dom Schulza oznaczony numerem dziesiątym przy Rynku w Drohobyczu już nie istnieje. Rosjanie spalili go w 1915 roku. Znamy je z opisu w "Sklepach cynamonowych": "Przez ciemne mieszkanie na pierwszym piętrze kamienicy w rynku przechodziło co dzień na wskroś całe wielkie lato: cisza drgających słojów powietrznych, kwadraty blasku śniące żarliwy swój sen na podłodze (...) Po sprzątaniu Adela zapuszczała cień na pokoje, zasuwając płócienne story. Wtedy barwy schodziły o oktawę głębiej, pokój napełniał się cieniem, jakby pogrążony w światło głębi morskiej jeszcze mętniej odbity w zielonych zwierciadłach".

Program V festiwalu Brunona Schulza

4 września
Wystawa "Bruno Schulz. Horyzont czasu" oraz "Pokoje Pamięci Brunona Schulza" Lwowska Narodowa Galeria Sztuki
6 września
Otwarcie festiwalu, godz. 10: przemówienia, wykłady, projekcja "Sanatorium pod Klepsydrą" W. Hasa, koncert "Bester Quartet"
7 września
Wernisaże wystaw, koncert Trio Alfreda Schreyera
8 września
Koncerty, Męski Zespół Wokalny "Kairos", chór Legenda, X-Project, Bruno Schulz, DahaBraha
9 września
Teatr Alter "Zodiak Miasta albo historia pewnej Wiosny", spotkania autorskie, promocja "Księgi wyznawców mitu intrygi Brunona Schulza", spacer z pochodniami miejscami życia i twórczości Brunona Schulza
10 września
Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Bruno Schulz jako teoretyk i filozof literatury", Teatr Pinokio "Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni"

więcej na stronach:

http://brunoschulz.eu/

http://brunoschulzfestival.org/

http://www.brunoschulz.org/

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski